Domáce Politika Kauzy Top

Bašternák je už za mrežami. Pre Fica to znamená problém s bývaním

Robert Fico sa so sťahovaním musí poponáhľať. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Bašternák je za mrežami. Krajský súd ho včera poslal do väzenia na 5 rokov, na rovnaký čas mu zakázal aj podnikať. Podnikateľ sa dnes sám prihlásil a nastúpil do väzenia, túto informáciu potvrdila aj polícia. Rozsudok nad podnikateľom sa však dotkne aj bývalého šéfa vlády. Podnikateľov majetok totiž prepadne štátu a Fico si tak bude musieť zrejme hľadať nové bývanie. 

 

 

Čo bude s bývaním?

Čo bude s bývaním Roberta Fica? Túto otázku si po odsúdení Ladislava Bašternáka kladie mnoho ľudí. V jedinom byte, ktorý by mal momentálne Bašternák vlastniť, býva expremiér Robert Fico, ktorý svoje sťahovanie sľubuje už roky. Teraz sa však bude musieť poponáhľať.

Písal sa október 2012. Vtedajší premiér Robert Fico, šéf strany Smer-SD, vtedy zverejnil výšku svojho nájmu v luxusnom komplexe Bonaparte. Verejnosť riešila najmä fakt, že ho obrovský byt stojí veľkú časť oficiálnych príjmov. V roku 2016 sa prevalila kauza Bašternák. Netrvalo dlho a pod oknami sa mu začali zhromažďovať protestujúci ľudia. Robert Fico odvtedy už mnohokrát avizoval, že už svoje bývanie rieši. V roku 2019 však padol rozsudok nad Ladislavom Bašternákom, Robert Fico tak musí svoje bývanie vyriešiť v najbližšej dobe.

Mesačná suma, ktorú Fico za byt platí, by mala byť 2 650 eur mesačne plus 200 eur ako záloha za energie. Ako predseda vlády zarobil približne 3 500 eur v čistom. Byt ho tak stál približne 80% jeho príjmov. Keďže je Fico už len poslancom, jeho príjmy sa znížili. V minulosti však tvrdil, že si tento luxus môžu dovoliť aj vďaka príjmom manželky. Svetlana Ficová je profesorkou na vysokej škole a pracuje aj ako advokátka. Jej príjmy by mali byť o niečo vyššie, ako sú príjmy Roberta Fica. Opozícia však trvala na tom, že suma za nájom je podozrivo malá. Tvrdili, že týmto výhodným nájmom ho Bašternák de facto upláca a kupuje si uňho beztrestnosť.

Dočasné riešenie už od 2012

Fico už od začiatku roka 2012 tvrdí, že byt v Bonaparte je len dočasným riešením. „Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ zdôvodňoval od začiatku.

Politici i verejnosť začali bývalého premiéra vyzývať k odsťahovaniu sa po tom, čo sa na verejnosť dostala informácia o pofidernom podnikaní majiteľa a zhotoviteľa komplexu Bonaparte Ladislava Bašternáka. Toho súd uznal vinným a poslal ho natvrdo do basy na 5 rokov.

„Ak sa preukáže, že pán, ktorý je vlastníkom nehnuteľnosti, spáchal trestný čin, tak bez akýchkoľvek ťažkostí a rýchlo odtiaľ odídem preč,“ vyhlásil ešte v roku 2016 v Slovenskom rozhlase. Odvtedy sa každý týždeň celé leto konali pred Bonapartom protesty opozície. Dnes je Bašternák právoplatne odsúdený a jeho majetok prepadol štátu. Robert Fico sa tak bude musieť z hľadaním nového bývania poponáhľať.

Účastníci protestu pred bytovým komplexom Bonaparte. Zdroj: archív

Byt v rukách štátu

Bašternákov majetok totiž prepadol štátu. Postup, ktorý bude nasledovať, je pritom o niečo zložitejší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nie je ani vylúčené, že expremiér by mohol byt jedného dňa vlastniť. Štát sa totiž teraz už “svojho” bytu bude “zbavovať.” To znamená, že poputuje do dražby a bude sa tak oň môcť uchádzať nový záujemca.

“Rozsudok súdu druhého stupňa, kde bol uložený trest prepadnutia majetku štátu, je zaslaný konkurznému súdu. Ten vygeneruje správcu,” vysvetlila pre Glob.sk odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Následne je potrebné spísať majetok, v tomto prípade však ide zrejme len o byt, kde žije Fico. “Následne sa vyhlási dražba a výťažok z nej si ponechá štát,” povedala Kurilovská s tým, že na Slovensku nie je bežnou praxou, aby si štát ponechal samotný majetok. Trestov prepadnutia majetku však u nás nebolo veľa.

Expremiér sa bude musieť zrejme odsťahovať. Zákon totiž hovorí, že ak v prepadnutom byte býva nájomník, štátu sa to nijako netýka. Prípadnou nájomnou zmluvou totiž nie je nijako viazaný. “Prípadná nájomná zmluva stráca platnosť,” povedala Kurilovská. To, aký termín na vysťahovanie Fico nakoniec dostane, bude závisieť od správcu konkurznej podstaty.

Opozícia má pochybnosti

Opozícia však dlhodobo tvrdí, že Fico už vlastníkom bytu v Bonaparte je. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič ešte včera tvrdil, že byt je “na Bašternáka napísaný formálne.” Podľa Kurilovskej je však pre štát a právo vlastníkom ten, koho meno figuruje v liste vlastníctva. Bolo by tam vidieť napríklad aj vecné bremeno alebo iné právne vzťahy majiteľa s inou osobou.

Fico by sa tak mohol pokúsiť stať majiteľom bytu v Bonaparte jediným spôsobom. Môže sa pokúsiť byt získať v dražbe. Šéf Smer-SD však dlhodobo hovoril o tom, že sa vidí skôr v dome ako v byte. Glob.sk oslovil stranu Smer-SD s otázkami, ako bude predseda strany svoje bývanie riešiť. Zatiaľ neodpovedali.

Galéria
Opozícia pred Bonaprte Ficovi doniesla krabice, aby sa mohol vysťahovať. Zdroj: OĽaNO
Opozícia pred Bonaprte Ficovi doniesla krabice, aby sa mohol vysťahovať. Zdroj: OĽaNO
Opozícia pred Bonaprte Ficovi doniesla krabice, aby sa mohol vysťahovať. Zdroj: OĽaNO
navigate_before
navigate_next