Politika Kauzy Domáce Top

Fico sľúbil za objasnenie Kuciakovej vraždy milión tomu, kto pomôže. Polícii pomáha jeden z obvinených

Expremiér Robert Fico sľúbil odmenu milión eur tomu, kto pomôže nájsť páchateľov. Odmena vraj platí stále. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Milión ako odmena pre toho, kto pomôže objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Len deň po tom, ako Slovenskom otriasla dvojnásobná vražda mladých ľudí sa bývalý premiér Robert Fico postavil pred novinárov s ozbrojeným policajtom a s kešom na stolíku. Toto gesto vyvolalo rozpačité reakcie a množstvo kritiky zo strany médií, opozície aj verejnosti. Čo je so sľúbenou odmenou dnes?

 

Bývalý predseda vlády Robert Fico sa vo februári tohto roka rozhodol vstúpiť do vyšetrovania úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice svojským spôsobom. “Včera som oznámil rozhodnutie vlády vyhlásiť odmenu jeden milión eur pre človeka, ktorý poskytne relevantné informácie, ktoré môžu viesť k odhaleniu, usvedčeniu a potom aj odsúdeniu vrahov. Predo mnou leží milión eur. Táto odmena je určená človeku, ktorý naberie odvahu,” vyhlásil Fico krátko po nájdení tiel. Odkiaľ milión v hotovosti na Úrad vlády expremiér dostal, je dnes už menej podstatné, ako to, či a komu môžu peniaze skončiť na účte.

Sedem mesiacov od vraždy majú orgány činné v trestnom konaní v rukách páchateľov, ktorí sa mali na ohavnom čine podieľať. Polícia nešpecifikovala, akým spôsobom na ich stopu prišla. Isté však je, že s vyšetrovateľmi sa ešte v deň, ako ho zbalili, rozhodol spolupracovať jeden z obvinených. Podnikateľ z Komárna Zoltán Andruskó si podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry zrátal pre a proti a dnes je radšej súčinný. Je však otázne, či dohoda medzi ním a vyšetrovacími orgánmi vznikla iba po tom, ako bol zo skutku obvinený. Z radov polície a prokuratúry sa totiž šíria informácie, že vraha a celý tím okolo neho sa podarilo odhaliť práve vďaka Andruskovi. Ten mal začať spievať o prípade už oveľa skôr, ako sa odohrala razia na juhu Slovenska.

V prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice obvinili troch mužov a ženu. Na snímke Zoltán Andruskó. Zdroj : TASR / Duššan Hein

Jeden milión eur môže byť dostatočná pohnútka pre človeka, ktorý mal vraždu sprostredkovať a dokáže ju z veľkej časti objasniť. Zoltán Andruskó je zadĺžený podnikateľ, ktorý v Komárne prevádzkuje pizzeriu. Na slobode ostala jeho tehotná partnerka. Podľa dostupných informácií má dotyčný obrovské problémy s daňami. Finančnej správe má dlhovať viac ako milión eur a aktuálne aj čelí trestnému stíhaniu pre daňové delikty.

Ponuka odmeny vo výške jeden milión eur vraj stále platí aj keď sa figúrky na Úrade vlády zmenili. “Ak sa zistí, že k dolapeniu, usvedčeniu a odsúdeniu páchateľov viedlo svedectvo konkrétneho človeka, bude mať nárok na sľúbenú odmenu,” reagovali nám z Úradu vlády dnes. Obrátiť sa v tejto veci ale máme na orgány činné v trestnom konaní. “Úrad špeciálnej prokuratúry neponúkal odmenu, preto sa treba opýtať priamo toho, kto ju ponúkal,” reagovali z prokuratúry. Tam nás odkázali aj na polícii. “Za políciu je možné povedať len toľko, že prípad nebol ukončený a naďalej pokračuje vyšetrovanie,” uviedli na policajnom prezídiu.

Vo vzduchu teda visí otázka. Ak orgány činné v trestnom konaní majú v rukách páchateľov a podarí sa im ich usvedčiť aj odsúdiť vďaka jednému z obvinených, čo urobí Úrad vlády pod vedením Petra Pellegriniho.

Expremiér Robert Fico vyložil jeden milión eur v keši na stolíku na Úrade vlády. Zdroj: TASR