Domáce Politika Top

Fico sťal ďalšiu hlavu Pellegriniho vlády. Premiér s tým nedokázal urobiť nič

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nomin. Smeru-SD) buchla dverami vlastného rezortu. V priebehu jedného týždňa jej totiž neprešli dva dôležité zákony a výrazný podieľ na tom má mať šéf strany, ktorá ju do funkcie nominovala – Robert Fico. Nie je pritom jediná, čo počas vlády Petra Pellegriniho opustila ministerské kreslo s Ficovym tieňom za chrbtom. Pred rokom a pol sa podobne “zbalil” aj vtedajší minister vnútra Tomáš Drucker (nomin. Smeru-SD). Politický analytik hovorí o Ficovom dokazovaní si politickej moci. 

 

Pred pár dňami sa ministerke zdravotníctva Andrey Kalavskej zrútili ambície zmeniť súčasné pomery v slovenskom zdravotníctve. Tri roky práce na vlastnej reforme zdravotníctva ju stáli nemalé úsilie. Keď sa Kalavská snažila získať pre reformu podporu od odborníkov, lekárov, verejnosti a politikov, používala rôzne pomenovania, ako napríklad Dobrá zmena. Pracne tiež chodila za predstaviteľmi politických stran a vysvetľovala poslancom, čo stratifikácia nemocníc môže priniesť a ako pomôže. Stretla sa však s nepochopením. Kolotoč kritiky voči ministerkinej práci roztočil predseda pritom strany Smer-SD Robert Fico. Ten chcel reformu pretlačiť ako ústavný zákon. Ministerka sa mu spočiatku snažila vyhovieť, avšak k tomuto kroku dostala desiatky pripomienok. Rozhodla sa tak pretlačiť stratifikáciu ako obyčajný zákon.

Zastal si ju len premiér

Potom však prišla kritika aj od predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorému sa nepáčil nejednotný názor na tému stratifikácie v strane Smer-SD. Iný pohľad na Kalavskej prácu pritom v nej mali dvaja kľúčoví muži – Robert Fico a Peter Pellegrini. A ako sa ukázalo,  “navrch” mal šéf Smeru. Pellegrini síce deklaroval Kalavskej podporu, avšak nakoniec reformu zdravotníctva z rokovania parlamentu stiahol. Pohár trpezlivosti Kalavskej definitívne pretiekol až po tom, čo neprešli parlamentom jej ďalšie návrhy, ako napríklad povinné očkovanie pre škôlkarov či dlhodobá starostlivosť. Najskôr zákony na príkaz Fica z hlasovania presunuli, potom úplne stiahli.

Naskôr sa do Kalavskej kvôli stratifikácii nemocníc pustil Fico, neskôr Danko. Zdroj: FB / Peter Pellegrini

Nedokázala to už ďalej trpieť

Ako sama ministerka priznala, odchádza z ministerskej stoličky kvôli nezhodám so Smerom. 10. decembra oznámila, že podáva demisiu. Prezidentka Zuzana Čaputová sa ňou bude zaoberať po zotavení sa z choroby. Oficiálny termín ochodu z ministerskej stoličky sa verejnosť dozvie až po stretnutí sa s prezidentkou. Napriek tomu, že sa premiér Peter Pellegrini snažil ministerku Kalavskú už v minulosti odhovoriť od tohto kroku, jej rozhodnutie rešpektuje. ,,Poďakoval sa jej za všetko, čo rezort pod jej vedením urobil pre ľudí. Je presvedčený, že na ceste zodpovedných zmien v slovenskom zdravotníctve je nevyhnutné pokračovať a hľadať pre ne odborné riešenia i politickú podporu,” uviedla Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Macíková. Kalavská má nateraz politiky dosť. Rada by sa vrátila do ambulancií ako vyštudovaná lekárka. Dnes priznáva, že najväčší problém mala s Robertom Ficom. ,,Chcem ísť skôr do nemocnice a venovať svoju energiu a čas chorým ľudom, ale nikdy nehovor nikdy, ale so Smerom asi nie,” uviedla.  Kto aktuálne prevezme jej žezlo do parlamentných volieb sa nateraz nevie.

Ministerke zdravotníctva nielenže neprešla reforma zdravotníctva, ale ani ďalšie zákony. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čo Ficovi vadilo?

Napriek snahám Kalavská nedokázala získať podporu poslaneckého klubu Smer-SD. Robert Fico neustále tvrdil, že stratifikácia prinesie len rušenie nemocníc aj napriek tomu, že mu túto domnienku Kalavská vyvrátila už niekoľkokrát. „Pani ministerka by si mala uvedomiť, že nemá patent na rozum. A že poslanci Národnej rady nie sú jej sluhami a že nebudeme robiť, čo si pani ministerka len tak zaumieni,“ povedal Fico.

Podľa politického analytika Jána Baráneka nemusela Ficovi prekážať stratifikácia ako taká, ale to, že Pellegrini už niekoľkokrát prízvukoval, že stojí na strane ministerky a chce, aby zotrvala vo funkcii. ,,Či je to silový boj vo vnútri Smeru medzi Pellegrinim a Ficom a odskákala si to Kalavská, to sú už dohady. Ale určite sa to nedá vylúčiť a bude to súvisieť aj s tým. Je to jeden z prejavov nezhody medzi premiérom a predsedom strany. Nič iné ako mocenský boj mi z toho nevychádza,” povedal pre Glob.sk.

Politický analytik vidí za dochodom ministerky Ficov mocenský boj. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Druhý pán na holenie

Kalavská však nebola jediná, ktorá mala skončiť kvôli Ficovym manierom. ,,Čachre” okolo politického pôsobenia sa robili aj pri Tomášovi Druckerovi. Ten spočiatku pôsobil na ministerskej stoličke rezortu zdravotníctva (od 23. marca 2016) ako nominant strany Smer-SD ešte v tretej vláde Roberta Fica. Po demisii vlády (15. marca 2018), ktorú vyburcovala smrť investigatívneho novinára a jeho snúbenice, dostal ponuku stať sa ministrom vnútra a nahradiť tak Roberta Kaliňáka. S touto funkciou však nebol stotožnený už od začiatku, hoci ju prijal a 22. marca 2018 sa stal novým šéfom silového rezortu. O tri týždne neskôr podal demisiu.

Búm okolo Gašpara

Dôvodom jeho odchodu bolo to, že nedokázal odvolať prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. Podľa jeho slov na to nenašiel dostatočné dôvody. ,,Odišiel som z pozície ministra vnútra, pretože som necítil, že som mal dostatočnú silu a mandát meniť veci. Nenašiel som zhodu s tými, ktorí tento mandát a túto politickú silu mali, na tom, ako si ja predstavujem a ako si oni predstavujú to fungovanie a riadenie rezortu,” vysvetlil v rozhovore pre Glob.sk.

Exminister vnútra Tomáš Drucker údajne nemohol odvolať šéfa polície Tibora Gašpara. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ako sám povedal, na pozícii ministra zdravotníctva pociťoval podporu strany Smer-SD, ktorá ho, rovnako ako ako Kalavskú, nominovala do funkcie. Na rezorte vnútra to také ružové už nebolo. Kvôli odvolávaniu Gašpara mal na Druckera tlačiť Fico. Údajne ho nesmel odvolať. ,,To nie je teraz nejaký alibizmus, že Robert Fico na mňa tlačil, že ho nemám odvolať. Robert Fico v tom čase aj s inými politikmi vládnej koalície hovorili o tom, že Tibor Gašpar je dobrým policajným prezidentom. A Robert Fico povedal verejne, že politická zodpovednosť už bola vyvodená jeho odchodom a teda demisiou celej vlády a rezignáciou Roberta Kaliňáka ako ministra vnútra,” doplnil Drucker.

Po jeho odchode rezort vnútra dočasne prevzal premiér Peter Pellegrini. Gašpar nakoniec po dohode s Pellegrinim odišiel z pozície šéfa polície.

Nikdy nehovor nikdy

Odchod Tomáša Druckera z politickej scény bol vtedy náhly. Po roku sa však do politiky opäť vracia ako predseda strany Dobrá voľba. Tá sa bude uchádza o miesto v parlamente vo februárových voľbách.

Tomáš Drucker aktuálne stojí na čele novovzniknutej politickej strany Dobrá voľba. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Mohlo by vás zaujímať: