Politika Domáce Top

Fico tlačí na Ústavný súd svojich, Most-Híd mu povedal nie. Voľba je opäť ohrozená

Robert Fico má pri voľbe ústavných sudcov vlastný plán. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ústavný súd dnes môže utŕžiť najväčšiu ranu vo svojej histórii. Poslanci majú pred sebou poslednú možnosť na to, aby vybrali kandidátov na sudcov Ústavného súdu. V opačnom prípade už od soboty bude Slovensko mať iba štyroch z trinástich ústavných sudcov. Po fiasku počas hlasovania v utorok sa však optimistickejší scenár nečrtá ani dnes. Opozícia ani Most-Híd žiadne zmeny počas voľby neplánujú. Zato Smer-SD tlačí na koaličných partnerov – v hre chce mať dve mená a tajnú voľbu.

 

Podľa informácií Glob.sk má Robert Fico na koaličných rokovaniach tlačiť na zvolenie súčasnej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD) a košického krajského sudcu Juraja Sopoligu. Podľa našich zdrojov však nepochodil u Bélu Bugára, ktorý mal odmietnuť podporiť ktoréhokoľvek zo spomínanej dvojice.

Problémom zostáva aj spôsob voľby. Strana Most-Híd naďalej presadzuje verejnú voľbu. Hlasovať sa chystá za rovnaké mená ako v utorok. Postoj ďalšieho koaličného partnera je otázny. Predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko absolvoval včera pracovnú cestu v Rusku, ktorá mu zabrala celý deň. “Áno, budeme to musieť zase my vyriešiť, koalícia. Zase si bude musieť sadnúť Danko, Bugár, Fico a zase budeme musieť ustúpiť alebo nájsť kompromis, lebo ináč by to nefungovalo, a to sa týka každej oblasti,” povedal včera pre agentúru TASR. Na koaličných rokovaniach ho zastupoval šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Nelichotivé scenáre

Najideálnejšie by bolo, ak by poslanci dnes vybrali 18 kandidátov, z ktorých by následne prezident menoval deviatich. Vzhľadom na doterajší vývoj situácie je však takýto scenár nepravdepodobný.

Ďalšia možnosť je, že by poslanci zvolili šesť kandidátov, z ktorých by prezident vybral troch. Potom, ako v sobotu skončí mandát 9 z 13 ústavných sudcov totiž v Košiciach ostanú iba štyria. Na to, aby mohol Ústavný súd prijímať plenárne rozhodnutia potrebuje mať však aspoň sedem členov.

Ešte včera večer však dohoda v koalícii nebola ani na týchto nevyhnutných šiestich menách. Otázne je aj to, či by zvolení kandidáti boli následne priechodní aj pre prezidenta Andreja Kisku. Ten môže totiž stále povedať, že ich nevymenuje.

To, ako sa k dnešnej voľbe postaví koalícia, je zatiaľ nejasné. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ficovo náhradné riešenie

V hre je stále aj možnosť, že poslanci zajtra nezvolia nikoho a Ústavný súd bude mať od soboty iba štyroch členov.

Predseda strany Smer-SD ešte v utorok predostrel možné riešenie takejto situácie. “Existujú legitímne cesty, ako zabezpečiť schopnosť Ústavného súdu prijímať rozhodnutia. Hoci na to môžu existovať rôzne právne názory, vládna väčšina má možnosť bez prijatia ústavného zákona predĺžiť mandát existujúcim sudcom ústavného súdu, a to až do zvolenia a vymenovania nových sudcov, novým prezidentom,“ vyhlásil Fico. Svoj zámer však bližšie nešpecifikoval.

Otázne je aj to, ako chce Fico súčasným sudcom mandát predĺžiť. Dĺžka mandátu sudcov ÚS je totiž upravená v Ústave a na jej zmenu či prijatie ústavného zákona by potreboval 90 hlasov.

Opozičné strany však takejto možnosti povedali už dopredu jasné nie. Kotlebova ĽS NS sa zatiaľ nevyjadrila vôbec. To, či by Ficovi na takéto niečo kývli koaliční partneri je v súčasnej situácii tiež nejasné.

Opozícia nič meniť neplánuje

Ako nám povedal opozičný poslanec SaS Martin Klus, momentálne platí, že k voľbe sudcov pristúpia rovnako, ako v utorok podvečer. Podľa neho teraz záleží na tom, ako sa zachová koalícia. “Lopta je teraz na ich strane ihriska,” povedal Klus. To, že by z ich strany hrozili obštrukcie vylúčil. Strana sa má však ešte o svojom postupe definitívne dohodnúť iba krátko pred hlasovaním. Obyčajní ľudia na naše otázky nereagovali.

Hnutie Sme rodina ide naďalej svojou cestou. “Nerokovali sme s nikým. My máme svojich kandidátov, ktorých podporíme, ktorých sme krúžkovali aj teraz tých 18-tich a nevidím dôvod, aby som s opozíciou rokoval,” povedal líder hnutia Boris Kollár.

Otázne je, aký postoj v opakovanej voľbe zaujme Kotlebova ĽS NS. Jej poslanci sa hlasovania nezúčastnili. Ak by na voľbe neboli prítomní ani dnes, znížili by tak kvórum a jednotliví kandidáti na ústavných sudcov by na svoje zvolenie potrebovali menší počet hlasov. Zákon totiž hovorí jasne – na zvolenie musí kandidát dostať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. V praxi to znamená, že čím menej poslancov si prevezme hlasovacie lístky, tým menej hlasov potrebujú. Ako nám povedal poslanec Milan Uhrík (ĽS NS), dohodu v rámci strany zatiaľ nemajú. Padnúť by mala až dnes pred hlasovaním.

Galéria
Andrej Danko bol včera v Rusku. S Vjačeslavom Volodinom sa stretol už niekoľkokrát. Zdroj: Facebook Andreja Danka
Andrej Danko bol včera v Rusku. S Vjačeslavom Volodinom sa stretol už niekoľkokrát. Zdroj: Facebook Andreja Danka
Poslanci si voľbu ústavných sudcov zopakujú. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade dopadla v stredu fiaskom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Poslanci v stredu nezvolili žiadneho kandidáta na Ústavný súd. Danko s Bugárom však mali počas hlasovania dobrú náladu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Na snímke z ľava Anton Hrnko, Béla Bugár, Miroslav Beblavý, Dušan Jarjabek, Andrej Danko, Ľubomír Petrák, Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next