Kategórie Domáce Politika Top

Fico už v Bonaparte nebýva. O sťahovaní expremiéra prehovoril Pellegrini

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Z Bonaparte mal odísť. Bývalý predseda vlády a šéf strany Smer-SD Robert Fico už nemá bývať v luxusnom bytovom komplexe v lukratívnej časti Bratislavy. Fico mal byt, kvôli ktorému čelil kritike aj vytrvalým protestom, definitívne opustiť. 

 

Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom. 

O tom, že Robert Fico zmenil adresu, dnes prehovoril premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Pri odchode zo straníckej centrály uviedol, že predseda Smeru-SD už pravdepodobne luxusný bytový komplex Bonaparte neobýva. “Podľa mojich informácií tam už asi nebýva,” uviedol Pellegrini. Bližšie sa však k záležitosti nevyjadroval. Znamenalo by to, že Fico sa tak po približne siedmich rokoch, počas ktorých viackrát čelil za prenájom bytu v Bonaparte kritike, odsťahoval. Tlačový odbor strany však túto informáciu nepotvrdil.

Problémový od začiatku

Bývalý premiér a šéf najsilnejšej politickej strany si byt prenajal v roku 2012 od podnikateľa Ladislava Bašternáka. Už od začiatku pre to čelil kritike. Otázky vyvolala cena, ktorú mal mesačne za byt platiť. Ako predseda vlády, ktorý mal v čistom zarábať približne 3500 eur, mal za prenájom dať  2 650 eur mesačne plus 200 eur ako zálohu za energie. Fico argumentoval tým, že náklady na byt znáša spoločne s manželkou Svetlanou, vysokoškolskou profesorkou a advokátkou. Okrem toho bolo viackrát dávané do pozornosti aj to, že susedmi dnes už bývalého predsedu vlády boli napríklad kontroverzný podnikateľ Marian Kočner či dvojnásobný minister jeho vlád Ján Počiatek, ktorí byty v lukratívnej stavbe vlastnili tiež.

Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman

Sťahovanie sľuboval roky

Skutočným problémom sa Ficovo bývanie však stalo potom, ako sa meno Ladislava Bašternáka začalo spájať s podvodmi na DPH. Podnikateľ si mal uplatniť neoprávnené vratky DPH v hodnote približne dvoch miliónov eur. Po medializovaní informácií časť politickej scény ako aj verejnosti začala apelovať na to, aby sa Robert Fico, v tom čase zastávajúci tretiu najvyššiu ústavnú funkciu, z bytu “daňového podvodníka” vysťahoval. Tlak na šéfa Smeru-SD vyvrcholil počas leta 2016, kedy mu každý týždeň priamo pod oknami protestovali davy ľudí. V septembri toho roku Fico následne pripustil, že otázku sťahovania z Bonaparte rieši. „Už si hľadám pozemok, lebo si chcem postaviť dom. Mám niekoľko tipov a chcem si postaviť štandardný rodinný dom,“ povedal. V byte však ostával aj naďalej a v súvislosti so sťahovaním sa vystriedal niekoľko argumentov, “prečo sa to nedá.”

Najskôr tvrdil, že si chce počkať na to, kedy bude voči Bašternákovi vznesené obvinenie. Neskôr vysvetľoval, že má už svoj vek a nechce sa sťahovať každú chvíľu. Následne hovoril o tom, že už mal vyhliadnuté dve stavby, no kvôli ich minulosti od nich upustil. Potom, čo v marci 2018 podal demisiu a vrátil sa do parlamentu, zasa uviedol, že je rádový poslanec a otázku svojho bývania vyrieši v pokoji.

Dnes už v “štátnom” 

Medzičasom však v marci tohto roku potvrdil Krajský súd v Bratislave Bašternákovi päťročný nepodmienečný trest. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Okrem toho, že putoval za mreže, mu bol tiež zabavený majetok. Väčšinu z neho však stihol prepísať na manželku či iné blízke osoby – okrem bytu, v ktorom žil práve Fico. Ten už dnes patrí štátu a čaká ho dražba. “Ak máte nejaký problém s mojím bývaním, tak odpoviem veľmi jednoducho. Ja si počkám na rozhodnutie správcu konkurznej podstaty, pretože mám dnes nového vlastníka, s ktorým musím komunikovať. Vždy ste chceli, aby som mal iného vlastníka. Štát je dnes vlastníkom bytu, v ktorom bývam,” povedal ešte v marci Fico. Zároveň uviedol, že byt v luxusnom Bonaparte sa nepokúsi v spomínanej dražbe získať. Bolo teda jasné, že nasledovať bude sťahovanie.

Protest pred bytovým komplexom Bonaparte. Zdroj: SITA/Marko Erd

Kde skončil?

To, že Fico už v Bonaparte nebýva, dnes potvrdil premiér Peter Pellegrini. Kde nakoniec bývalý premiér skončil, je však zatiaľ neznáme. Podľa našich informácií mal Fico v uplynulých mesiacoch prejaviť záujem o viaceré byty vo vychytanejších lokalitách hlavného mesta, no vždy sa našiel dôvod, prečo od zámeru presťahovať sa do nich upustil.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček