Fico vyzval Pellegriniho na odchod z pozície podpredsedu parlamentu. Vyriešiť chce i výbory

BRATISLAVA – Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzval Petra Pellegriniho, aby odstúpil z pozície podpredsedu Národnej rady (NR) SR. Uviedol to po sobotňajšom rokovaní predsedníctva strany. Zároveň bude podľa jeho slov strana žiadať, aby sa konečne vyriešila otázka predsedov parlamentných výborov po odchode viacerých členov poslaneckého klubu Smer-SD do vznikajúcej strany Pellegriniho. Okrem toho podľa Ficových slov predsedníctvo rozhodlo, že opätovne nominujú na post podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Igora Šulaja. Strana trvá na tom, že aj na čele úradu by mala byť opozícia.

 

„Budeme žiadať NR SR, aby definitívne vyriešila problém výborov NR SR a post podpredsedu NR SR. Opätovne z tohto miesta chceme požiadať odídencov zo strany Smer-SD, osobitne Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho (obaja nezaradení), aby uvoľnili svoje pozície, ktoré im nepatria,“ povedal Fico s tým, že Rašiho funkcia predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií patrí Smeru-SD a na jeho miesto je pripravený Boris Susko. Šéf Smeru-SD dodal, že namiesto šéfa predsedu výboru na kontrolu činnosti SIS po odchode Erika Tomáša (nezaradený) navrhujú Mariána Saloňa. Na miesto predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu navrhujú Martina Nemkyho.

Fico hovoril aj o zneužívaní značky Smer-SD pri zbere podpisov na vznik novej strany. Zdôraznil, že Pellegrini by mal opustiť funkciu podpredsedu parlamentu, ktorá mu nepatrí, pretože ju získala vo voľbách strana Smer-SD. Dodal, že na post podpredsedu parlamentu je pripravený ako kandidát podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

Bojkot osláv SNP je urážkou tých, ktorí v ňom bojovali

Bojkot osláv výročia Slovenského národného povstania (SNP) je smiešny a je urážkou tých, ktorí v ňom bojovali. Vyhlásila to vznikajúca strana Hlas – sociálna demokracia. Informoval o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. „Je veľmi smutné, keď niekto uprednostní politiku pred vzdaním úcty hrdinom SNP. Na oslavy dnes ideme kvôli obetiam a priamym účastníkom Povstania, a nie kvôli tejto vláde. Preto bojkot osláv považujeme za smiešny a trápny a je urážkou všetkých tých, ktorí položili životy za našu slobodu,“ uviedla v stanovisku.

Strana tak reagovala na sobotňajšiu tlačovú konferenciu Smeru-SD, ktorého členovia sa na oficiálnych oslavách nezúčastnia, ale pripravili vlastné. Podľa slov šéfa Smeru-SD tak urobili preto, lebo odmietajú účasť na oslavách s predstaviteľmi vládnej koalície. Fico tiež v sobotu ráno vyzval lídra vznikajúcej strany Petra Pellegriniho na odchod z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Hovoril aj o zneužívaní značky Smeru-SD pri zbieraní podpisov za vznik strany.

Viac o téme: aktualizované, hlas, odchod, ostúpenie, parlament, Peter Pellegrini, podpredseda, Post, Robert Fico, Smer-SD, výbor, výzva

Súvisiace články