Domáce Politika Top

Fico zaželal Pellegriniho skupine, nech sa im darí. A začal im robiť problémy

Robert Fico. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Chce späť funkcie, ktoré patria strane Smer-SD. Robert Fico dva dni potom, čo desať poslancov ohlásilo odchod zo Smeru-SD, konečne predstúpil pred médiá. Skritizoval Petra Pellegriniho, hovorí o zrade a vyzýva k vráteniu parlamentných funkcií, ktoré zastávajú.

 

Sám, bez spolustraníkov po svojom boku dnes Robert Fico uviedol, že očakáva, že odídenci sa už na júnovej schôdzi vzdajú parlamentných funkcií. Ide o post podpredsedu parlamentu, ktorý zastáva Peter Pellegrini a funkcie predsedov výborov. Richard Raši je predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a Peter Žiga, naopak, predsedom výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Fico tak iba zopakoval oficiálne stanovisko strany zo stredajšieho večera. “Ak to neurobia sami, budeme musieť o to požiadať štandardným procesným postupom,” uviedol Fico a odídencom zaželal všetko dobré. S jedným veľkým ale. „To, čo urobili, bolo absolútne neslušné voči Smeru i jeho voličom. Čakal som, že prídu s fantastickým novým príbehom,” uviedol. Viackrát z jeho úst opakovane zaznelo slovo zrada. „Národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov,“ komentoval odchod 11 poslancov ako aj formu, akú si naň zvolili.

Vnútorné záležitosti

Fico odídencom tiež vytkol, že ešte formálne neukončili svoje pôsobenie v strane. „Nemám od nich žiadny papier, že odchádzajú zo strany. Urobili tak iba Peter Žiga a Richard Raši, ktorí mi poslali abdikačné listy,“ uviedol.  Obaja boli podpredsedami strany.

Odchodom Petra Pellgriniho, Petra Žigu a Richarda Rašiho stratila strana dokopy až troch podpredsedov. Členkou predsedníctva bola aj Denisa Saková. V organizačnej štruktúre strany mali funkcie aj ďalší odídenci.

Na oficiálnej webovej stránke strany sú dnes ako podpredsedovia uvedení už iba Juraj Blanár a Robert Kaliňák. Kaliňák sa pritom vzdal svojho poslaneckého mandátu ešte v minulom volebnom období, vo februárových voľbách nekandidoval a aktívne v politike nevystupuje. Blanár je poslancom parlamentu.

V Smere-SD by tiež malo podľa jeho slov prísť k zmene modelu fungovania strany, ktorý bol už ponúknutý, no „nebol prijatý.“ Na zásadné zmeny vraj stranu pripravoval dva roky.

Pellegriniho “jedenástka.” Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Budúcnosť Smeru-SD

Fico tiež avizoval, že v najbližších dňoch prebehnú rokovania straníckych orgánov. Riešiť chce funkcie vo vedení Smeru-SD a zostaviť chce opäť tieňový kabinet. „Chcem omladiť stranu,“ povedal. Mená nekonkretizoval, podľa jeho slov však budeme prekvapení, koho má na mysli. “Bude to zásadná zmena vo vedení strany,” uviedol. Pripravený je aj na zmenu svojho postavenia. To, či je stále v hre jeho možný odchod z čela strany, však nepovedal, no uviedol, že “nemá záujem utekať tejto situácii”. Na to, ako dlho chce zotrvať v politike, priamo neodpovedal. O funkciu podpredsedu parlamentu ani po odchode Petra Pellegriniho však záujem nemá.

Peter Pellegrini ohlásil svoj odchod zo Smeru-SD ešte minulý týždeň  po dlhodobých rozbrojoch. V stredu sa k nemu pridalo ďalších desať poslancov –  Peter Žiga, Richard Raši, Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Skupina okolo Petra Pellegriniho včera avizovala, že záujem vzdať sa funkcií v parlamente má záujem až v septembri, kedy budú známe počty, nový subjekt bude zaregistrovaný a bude nové rozloženie síl v parlamente.

V reakcii na dnešné Ficove slová uviedli, že odchádzajúci poslanci sa už vzdali svojich funkcií v strane a robia kroky aj k končeniu samotného členstva. Ako uviedla pre TASR hovorkyňa Petra Pellegriniho Patrícia Medveď Macíková, pri obsadzovaní funkcií v Národnej rade sú pripravení adekvátne reagovať na zmenené politické pomery v budúcnosti.

Mohlo by vás zaujímať: