Politika Kauzy Domáce Top

NAKA vzniesla obvinenie voči Ficovi. Hrozí mu niekoľkoročná basa

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prikázal vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) opäť sa zaoberať videom expremiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. V predmetnej nahrávke sa mal Fico podporne vyjadriť na adresu dnes už bývalého poslanca ĽSNS Milana Mazureka po jeho odsúdení. Polícia neskôr oznámila, že vyšetrovateľ NAKA ho obvinil z viacerých trestných činov.

 

Aktualizované 13:30 o stanovisko polície

Polícia na sociálnej sieti informovala, že “vyšetrovateľ NAKA obvinil Roberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.”

Ako ďalej uviedli, napriek tomu, že Najvyšší súd rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne, Robert Fico mal s nimi verejne súhlasiť a tak svoj postoj šíriť cez sociálne siete. Teraz mu môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Ako dnes uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, “NAKA odmietla predmetné trestné stíhanie skutku schvaľovania extrémistických trestných činov Milana Mazureka. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry uznesenie vyšetrovateľa NAKA o odmietnutí tejto trestnej veci zrušil ako nedôvodné a nariadil vyšetrovateľovi vecou sa ďalej zaoberať.” Upozornil na to portál noviny.sk.

Zastal sa Mazureka

NAKA predtým odmietla trestné stíhanie skutku schvaľovania extrémistických trestných činov Milana Mazureka.

Ten čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na Mazurekovo odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Tvrdil, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

O stanovisko sme požiadali aj tlačové oddelenie strany Smer-SD. K vzneseniu obvinenia sa zatiaľ nevyjadrili.

Premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini rozhodnutia prokuratúry a polície komentovať nechcel. “Polícia koná na základe pokynu prokurátora, asi má na to prokurátor dôvod a my musíme rešpektovať, podriadiť sa rozhodnutiu a byť maximálne súčinní bez ohľadu na to, či ste predseda vlády, predseda strany, alebo aj obyčajný pracujúci. V tomto nemôžu existovať žiadne rozdiely, keď chceme povedať, že na Slovensku platí spravodlivosť, právny štát a musíme to rešpektovať,” povedal Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať: