Domáce Top

Ficov nápad so školskými obedmi zadarmo, označuje opozícia za lacný populizmus

thinkstockphotos.com

“Obedy zadarmo sú typický populistický krok a kupovanie si voličov v podaní strany Smer-SD.” Uviedol to poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) k téme bezplatného stravovania  pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl  “Dobre fungujúca vláda má vytvoriť taký systém, aby ľudia neboli odkázaní na rôzne nekoncepčné almužny od štátu”
Obedy zadarmo nie sú podľa neho v školstve prioritou číslo jeden, dva ani tri. “Sociálne stravovanie dnes využíva asi desať percent žiakov z tých, ktorým chce Smer-SD preplatiť obedy zadarmo. Väčšina žiakov a rodičov obedy zadarmo nepotrebuje. Potrebujú však kvalitné učebnice, dobre vybavené školy a dobré vzdelanie pre svoje deti,” poznamenal Gröhling.

 

Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová  považuje návrh Roberta Fica (Smer-SD) o bezplatných obedoch za nedomyslený, “pretože na Slovensku je stále mnoho škôl, ktoré nemajú školskú jedáleň. Takisto návrh nerieši ďalší závažný problém, a to kvalitu stravy. Dnes je viac ako 15 percent detí obéznych, no štát dáva na obedy veľmi malý príspevok, okolo jedného eura. Za túto sumu je ťažké navariť pre deti a mládež zdravý a kvalitný obed s dostatkom ovocia a zeleniny.”  Poslankyňa tvrdí, že ak chceme podporiť rodičov s deťmi, stačilo by zvýšiť prídavok na dieťa. “Jednak by to zjednodušilo byrokraciu a vykazovanie žiakov a zároveň by to bolo spravodlivejšie. Často sa totiž stáva, že ak viacdetné rodiny majú malé dieťa, školopovinní súrodenci sa stravujú doma a takto žiadnu podporu nedostanú. Návrh Smeru-SD týmto rodinám vôbec nepomôže,”
Predseda strany Smer-SD Robert Fico v utorok informoval, že bezplatné stravovanie by malo platiť pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl od 1. januára 2019. Podľa sociálneho opatrenia strany by každé dieťa malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie.

 

B. Grö