Domáce Politika Top

Ficove výbuchy proti novinárom prerážajú dno: Prostitútky a slizké hady nie sú všetko!

BRATISLAVA – Stredajší výbuch Roberta Fica, ktorý niektorých novinárov nazval „špinavými protislovenskými prostitútkami”, nebol prvým tvrdším vyjadrením voči žurnalistom. Počas posledných rokov sa ich stihlo nazbierať už niekoľko.

Útočil už v roku 2007. Novinárov vtedy prirovnal k slizkým hadom, keď ho odfotili, ako sa korčuľuje na hrádzi. „Je smiešne a nechutné, ak sa novinári s cieľom získať fotografiu predsedu vlády SR, korčuľujúceho sa na verejnom priestore a pred nikým sa neskrývajúceho, plazia v mokrej tráve ako slizké hady, ako sa dnes opakovane stalo v ranných hodinách, a správajú sa, ako keby fotili niekoho, kto v noci tajne pácha vážnu trestnú činnosť,” uvádzalo sa v stanovisku Úradu vlády.

Plodný rok 2008

O rok neskôr v júli prišiel ďalší atak. Novinári čelili obvineniu, že sa neustále snažia špiniť vládu. „Chodíte s krvou v očiach na tlačové konferencie a nič iné nerobíte, len za každú cenu túto vládu sa snažíte okydávať od rána do večer,“ vybuchol. O vtedajších mienkotvorných denníkoch sa vyjadril, že je prekvapený, ako ďaleko dokážu zájsť v neobjektivite, čo je podľa neho nenormálne.

Rok 2008 bol, zdá sa, mimoriadne plodným na očierňovanie žurnalistov. Koncom októbra sa premiérovi nepáčilo, ako denník Pravda napísal o jeho lobingu za projekt firmy SES Tlmače.

0-111112-800x500

Nepáčilo sa mu prenasledovanie manželky

“Len idiot môže na prvú stranu napísať, že pre svetovú krízu prichádzajú stovky ľudí o prácu a na druhej strane len idiot môže napísať, že Fico naháňa kšeft J&T vo Vietname za viac ako miliardu. Ak naháňam niekomu kšeft, tak je to pre viac ako 2200 zamestnancov SES Tlmače, ktoré môžu získať zákazku na 10 rokov,” povedal vtedy na tlačovke. Slovom idiot potom počastoval novinárov ešte štyrikrát.

Ďalší konflikt bol rozdúchaný v novembri toho istého roku. Ficovi vtedy prekážalo, že žurnalisti nasledovali jeho manželku Svetlanu od služobného bytu až k budove UK v Bratislave. „Novinári, ktorí takýmto spôsobom atakujú ženu, ktorá nemá pri sebe žiadnu ochranu a ide navštíviť lekára, sú pre mňa obyčajné hlúpe hyeny… To je špinavosť non plus ultra, môžete sa hanbiť,“ hromžil vtedy premiér.

Tento rok opäť „vo forme”

“Prosím vás, neotravujte, tu sme pri žatve. Majte, prosím, aspoň trošku úcty k týmto ľuďom, ktorí sa na rozdiel od vás narobia ako hovädá,” vyčítal novinárom to, že sa ho v júli tohto roka počas žatvy v Záhorskej Bystrici pýtali na situáciu ohľadom Borisa Zalu, ktorý vtedy požadoval výmenu vo vedení Smeru.

Zdá sa, že Fico je na svoje súkromie mimoriadne citlivý – v auguste tohto roku ho vytočil novinár, ktorý ho odfotil počas ranného športu. Premiér dokonca nakrútil video, v ktorom „vinníkovi“ poslal rázny odkaz. “Odporúčam novinárovi, aby sa nabudúce viac venoval behu, lebo vyzerá ako záchodový pavúk,” prekvapil šéf Smeru.

Robert Fico – Oficialna odpoved panovi z Markizy, ktory… | Facebook

Zdroj: ph, SITA, TASR, Foto: SITA