Fidesz nevylúčia z EPP. Bude mať ale pozastavené členstvo, kým sa nezmení

BUDAPEŠŤ – Správu o stave právneho štátu v Maďarsku zatiaľ nezverejnia. V súvislosti s pozastavením členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) sa na tom začiatkom týždňa dohodol monitorovací výbor EPP s predsedom európskych ľudovcov Donaldom Tuskom.

 

Napriek rozhodnutiu o nezverejnení správy z kruhov EPP prenikla informácia, že Fidesz bude môcť zostať v tejto európskej strane, avšak dostane tvrdé podmienky. Uviedol to maďarský spravodajský server Portfolio.hu s odvolaním sa na nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Členovia monitorovacieho výboru EPP (v zložení bývalý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, rakúsky exkancelár Wolfgan Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering), ktorí mali príslušnú správu vypracovať do začiatku januára, podľa FAZ nedosiahli vo veci konsenzus. Napokon sa ale dohodli na tom, že Fidesz nebude vylúčený, ale jeho členstvo bude pozastavené až dovtedy, kým verejne nezmení svoje smerovanie.

Maďarský premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán minulý piatok (17. 1.) povedal, že ak EPP nepodporí Maďarsko, tak Fidesz bude musieť založiť nové európske hnutie. Orbán zdôraznil, že jeho strana bude mať pre takéto hnutie spojencov.

Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie. Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.

Viac o téme: EPP, Európska ľudová strana, Európska únia, Európsky parlament, Fidesz, pozastavenie členstva, Viktor Orbán, vylúčenie

Súvisiace články