Politika Zahraničné

Fidesz presadil sprísnenie disciplinárneho poriadku v maďarskom parlamente

Ilustračná foto: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Poslanci maďarského parlamentu v utorok v Budapešti schválili návrh novely zákona o svojom právnom postavení, ktorým sa sprísnil disciplinárny poriadok zákonodarného zboru. Informoval o tom spravodajský server Index.hu, ktorý pripomína, že opozícia návrh predložený zákonodarcami vládnej strany Fidesz ostro kritizovala.

 

V najkrajnejších prípadoch poslancovi, ktorý použije fyzické násilie, alebo bráni v priebehu rozpravy či hlasovania, prípadne vytvára prekážky pri dodržiavaní práv a povinností poslanca v rokovacej sále, môže predseda parlamentu siahnuť na jeho šesťmesačnú mzdu, alebo ho môže aj vykázať zo zákonodarného zboru až na 60 dní. Ak poslanec neopustí na výzvu rokovaciu sálu, môže prísť až o 12-mesačnú mzdu.

Novelizovaný zákon určuje podmienky zastúpenia vykázaného poslanca v hlasovaní, a to aj v prípade tajného hlasovania. Za novelu hlasovalo 135 poslancov, proti ich bolo 54.

V novembrovej rozprave opoziční poslanci namietali, že predseda parlamentu môže v zmysle tohto návrhu podľa nich svojvoľne rozhodovať v disciplinárnych otázkach.

Opoziční poslanci v uplynulom roku niekoľkokrát prejavili svoju nespokojnosť narušením poriadku v rokovacej sále, preto vládny blok Fidesz-KDNP avizoval sprísnenie poriadku.

Prvý incident sa odohral vlani 12. decembra, keď sa opoziční poslanci snažili blokovať schôdzu parlamentu tým, že bránili predsedovi zákonodarného zboru dostať sa za rečnícky pult. Následné hlasovanie o novele zákonníka práce, ktorá okrem iného zvyšuje rámec ročných nadčasov z 250 na 400 hodín, bolo podľa opozičných poslancov nezákonné.

Zatiaľ posledným narušením poriadku bolo narušenie prejavu premiéra Viktora Orbána nezávislým poslancom Ákosom Hadházym 21. októbra. Ten sa postavil priamo pred rečnícky pult v rukách s transparentmi, na ktorých bolo okrem iného uvedené: “Musí klamať, lebo nakradol príliš mnoho.” Predseda parlamentu László Kövér navrhol pre poslanca pokutu vo výške 329.000 forintov (približne 981 eur). Následne vládny blok Fidesz-KDNP avizoval, že navrhne úpravu zákona o parlamente, aby bolo možné v budúcnosti ľahšie zamedziť takýmto radikálnym akciám poslancov.