Kauzy Domáce Top

V kauze zabitého Filipínca Henryho vypovedali dôležití svedkovia. Tvrdia, že obžalovaný nie je agresívny typ

Juraj H. svoj čin vraj ľutuje. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Pojednávanie v prípade zabitého Filipínca Henryho bude pokračovať vo štvrtok. Na Okresnom súde Bratislava I. dnes malo vypovedať 13 svedkov, dvaja sa však ospravedlnili. Na povrch vyplávali ďalšie zaujímavé skutočnosti o prípade. Vo štvrtok by sa k slovu mali dostať ďalší 10 svedkovia, súd by mal rozhodovať aj o žiadosti obžalovaného, ktorý sa chce dostať na slobodu.

 

Prípad Filipínca Henryho nabral na obrátkach po tom, čo útočníka Juraja Hossua nevzali do preventívnej väzby. Okresný prokurátor totiž ešte v čase, keď bol Henry v umelom spánku, nevidel v tomto prípade dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu. Polícia po medializácií prípadu informovala, že Hossua je opäť zadržaný. Obvinili ho zo zabitia. Obžalobu podal prokurátor v decembri minulého roka.

Koncom januára dohodu o vine a treste odmietla uzatvoriť prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave aj obžalovaný a jeho obhajca. “Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou,” povedal vtedy obvinený. Jeho vyhlásenie však súd neprijal.

Dnes sa pred súd postavilo 11 svedkov. “Videl som, ako sa obžalovaný a poškodený hádali cez cestu. Potom na neho Juraj H. zaútočil, udrel ho, a keď bol na zemi, tak do neho kopal. Poškodený sa zdvíhal zo zeme a obžalovaný ho kopol. Videl som jeden úder, kopanec a potom aj dve facky. Sedel som v aute a nepočul som, o čom sa hádajú. Obžalovaný tam po útoku len stál a ostatní ľudia poškodenému, ktorý ležal na zemi, pomáhali. Celý incident som videl približne zo vzdialenosti asi 30 až 40 metrov. Bola vtedy dobrá viditeľnosť,” vypovedal okrem iného svedok Marek F., ktorý pracuje ako taxikár a bol v čase incidentu v práci.

Po zabití Filipínca Henryho sa v Bratislave aj protestovalo. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Vypovedali tiež kolegovia a známi obvineného. Tí svorne tvrdili, že na ňom nikdy nezbadali sklony k násiliu alebo agresivite. Niektorí svedkovia s ním boli aj v inkriminovaný deň, iní zase incident sledovali z diaľky a s obeťou ani s obžalovaným sa osobne nepoznali. “S obžalovaným som sa stretla približne o 20.00 h a boli sme spolu približne do polnoci. Ja som nepožila alkoholické nápoje, on mohol vypiť približne štyri pivá. Nebol namol, trošku mal vypité, sem-tam nejaké slovo zabľabotal. Po rozchode na Kamennom námestí povedal, že ide na jedno, dve pivá. Nepovedal, kam ide, išiel smerom na Obchodnú ulicu. Nemám vedomosť o tom, že by sa voči niekomu správal agresívne, bol normálny a kamarátsky a starostlivý otec,” uviedla svedkyňa Karolína H. Pozná ho štyri či päť rokov, kedysi spolu boli priatelia.

Niekoľko pív

Na januárovom pojednávaní vypočuli obžalovaného Hossua. Ten sa k samotnému skutku priznal, odmietal však jeho právnu kvalifikáciu. “V ten deň sme mali firemnú akciu. Išiel som teda skôr z práce domov a potom podvečer som išiel na akciu. Vypil som najprv v hoteli niekoľko pív s kolegami a nadriadenými a potom som sa vydal do mesta, že si dám ešte zopár pív,” povedal vtedy obžalovaný.

Priznal sa, že v minulosti navštevoval psychiatričku a bral lieky na upokojenie. V inkriminovaný večer si vraj okrem pív dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin. V meste mal navštíviť viacero barov, no nevedel presne povedať, koľko toho vypil. Vedel len, že to bolo viac ako 20 veľkých pív a desať poldeci vodky. “Na útok si presne nepamätám. Mám mizivé spomienky,” povedal v januári Hossua.

“Nechcem sa vyviniť, Henryho som napadol, lebo som si myslel že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Neviem, ako som na to prišiel, jednoducho som to mal v hlave. Na presný konflikt mám útržkovité spomienky. Som slušný pracujúci človek a všetci ma poznajú ako neagresívneho. Hanbím sa za svoje správanie, nechcel som mu ublížiť, nevyhováram sa. Do smrti to budem ľutovať. Mrzí ma to. To, čo sa píše v médiách, že som monštrum a rasista, nie je pravda. Chcem byť spravodlivo odsúdený na základe vykonaných dôkazov,” vyhlásil vtedy obžalovaný.

Boxer ako talizman

Obžalovaný ďalej priznal, že pri sebe do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však údajne v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu.

Dvadsaťosemročný Juraj z okresu Dunajská Streda napadol 26. mája minulého roka nadránom, približne o 4.45 h, na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.

Náhradu škody si od obžalovaného v prípade uznania viny požadujú zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne aj právny zástupca pozostalých. Ten žiada nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu. Odškodnenie v prípade morálnej ujmy necháva právny zástupca na rozhodnutie OS Bratislava I.

Galéria
Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: TASR / Dano Veselský
Na snímke rozlúčka s Filipíncom Henrym Acordom v Kostole sv. Ladislava v Bratislave 9. júna 2018. Zdroj: TASR /– Dano Veselský
Zhromaždenie Spravodlivosť pre Henryho – Foto: SITA/Diana Černáková
Zhromaždenie Spravodlivosť pre Henryho – Foto: SITA/Diana Černáková
Zhromaždenie Spravodlivosť pre Henryho – Foto: SITA/Diana Černáková
navigate_before
navigate_next