Spoločnosť Zahraničné

Filipíny zburcovala sopka Taal. Riziko výbuchu je stále vysoké

Zdroj: TASR / AP

MANILA – Filipínski vedci v utorok ponechali v súvislosti so sopkou Taal platnosti druhý najvyšší stupeň výstrahy a zdôraznili, že nebezpečenstvo erupcie stále pretrváva, informovala agentúra DPA.

 

Filipínsky ústav vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS) oznámil, že varovanie štvrtého stupňa zostáva v platnosti až dovtedy, kým existuje pravdepodobnosť nebezpečnej erupcie.

Sopka Taal sa nachádza v provincii Batangas približne 66 kilometrov južne od filipínskeho hlavného mesta Manila.  Sprievodné otrasy podľa ústavu naznačujú, že v kráteri sopky sa stále nachádza magma a môže nastať výbuch. Sopka začala nepravidelne chrliť popol 12. januára a jej aktivita si odvtedy vyžiadala evakuáciu viac ako 235-tisíc ľudí.

Taal je druhou najaktívnejšou na Filipínach a od roku 1572 vybuchla 33-krát. K poslednej väčšej explózii došlo v októbri 1977. Doteraz najhorší bol výbuch sopky Taal v roku 1911, keď si vyžiadal viac než 1300 obetí na životoch. Ostrovné Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.