Domáce Šport

Finále NHL o Stanley cup sa otočilo. Tampa aj s Erikom Černákom vyhrala nad Dallasom tretí zápas

Hokejisti Tampy vyhrali v treťom finálovom zápase play-off NHL o Stanley cup nad Dallasom 5:2. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v treťom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:2 a v sérii vedú 2:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese “bleskov” 17:50 minúty a pripísal si dve trestné minúty. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade sedemnásť minút.

Do zostavy Tampy Bay sa po zranení vrátil Steven Stamkos, ktorý chýbal od konca februára. Bol to jeho prvý zápas v NHL po 211 dňoch. Kapitán “bleskov” odohral iba päť striedaní (2:47 min.) v prvej tretine, no aj to mu stačilo na gól, keď v 7. minúte zvýšil na 2:0. Tridsaťročný Stamkos sa stal len druhým hráčom v histórii NHL a prvý po 80-tich rokoch, ktorý v play off nastúpil prvýkrát vo finále a skóroval. Pred ním to v roku 1940 dokázal Billy Taylor st. v drese Toronta Maple Leafs. Stamkos vo finálovej sérii 2015 proti Chicagu Blackhaws v šiestich zápasoch neskóroval ani raz, teraz sa mu to podarilo z prvej strely.

Pod triumf Tampy sa podpísal najmä prvý útok. Po zásahu a asistencii dosiahli Nikita Kučerov, Brayden Point i Ondřej Palát, ktorý sa dostal na desaťgólovú hranicu. Doplnil ich švédsky obranca Victor Hedman, ktorý k svojmu desiatemu gólu v play off pridal aj dve asistencie. Viac presných zásahov vo vyraďovačke dosiahli spomedzi obrancov už len Brian Leetch (11 za New York Rangers v roku 1994) a Paul Coffey (12, Edmonton Oilers, 1985).

Hedman zaznamenal tretí víťazný gól v tohtoročnom play off. Kučerov sa ako prvý hráč v tejto sezóne dostal na métu 30 bodov (7+23). Za posledných desať rokov to dosiahli pred ním len Daniel Briere (Philadelphia Flyers) v roku 2010, Logan Couture zo San Jose Sharks (2016) a Jevgenij Kuznecov z Washingtonu Capitals v roku 2018.

Brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 22 úspešných zákrokov a zaznamenal 16. víťazstvo v tohtoročnom play off. Vyrovnal tak klubový rekord Nikolaja Chabibulina z roku 2004, keď Tampa dokráčala až k zisku Stanley Cupu. Prvý zápas v play off v kariére odohral útočník Dallasu Nick Caamano, ktorý vo štvrtej formácii nahradil zraneného Blakea Comeaua. Po dvoch tretinách nahradil Antona Chudobina v bránke Stars Jake Oettinger, ktorý pri debute vo finále neinkasoval a chytil tri strely.

Zápas nedohrali ruskí útočníci Dallasu Alexander Radulov a Denis Gurianov. Radulov zamieril do šatne v polovici tretej tretiny, keď narazil ramenom na mantinel, Gurianova trafil v závere tretej časti puk do tváre. Tréner Rick Bowness o ich stave neinformoval. Víťaz tretieho zápasu pri stave 1:1 získal pri formáte na štyri víťazstvá Stanley Cup v 75,9% prípadov (22-7), ale z predchádzajúcich piatich prípadov to bolo presne naopak a na konci oslavoval zdolaný zo zápasu číslo tri – St. Louis Blues (2019), Chicago (2015 a 2013) a Tampa Bay (2004).

Finále play off NHL – Dallas – Tampa Bay 2:5 /stav série 1:2/

Góly: 11:19 Dickinson (Hintz), 46:49 Heiskanen (Pavelski, Cogliano) – 05:33 Kučerov, 06:58 Stamkos (Hedman, Rutta), 20:54 Hedman (Cirelli, Palát), 32:02 B. Point (Kučerov, Hedman), 38:55 Palát (B. Point, Shattenkirk)

Rozhodovali: McCauley, O’Rourke – MacPherson, Cherrey, vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše Benn – Rutta, Maroon na 10 min., presilovky 0:1, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 24:32, bez divákov.

Dallas: Chudobin (41. Oettinger) – J. Klingberg (A), Lindell (A), Heiskanen, Oleksiak, Hanley, Sekera – Radulov, Seguin, Ja. Benn (C) – Gurjanov, Pavelski, Janmark – Perry, Hintz, Kiviranta – Caamano, Dickinson, Cogliano.

Tampa: Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Shattenkirk, McDonagh (A), Černák, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Stamkos (C), Paquette, Maroon.

Jon Cooper, tréner Tampy Bay: “Som rád, že Stamkos takto naskočil do finále. Strelil gól hoci nastúpil len na päť striedaní, takú efektivitu v zápase play off už asi v NHL neuvidíte.”

Steven Stamkos, útočník Tampy Bay: “Sen sa stal skutočnosťou. Bolo skvelé byť opäť so spoluhráčmi na striedačke a zažiť atmosféru finále. Je veľa toho, čo sa odohralo za oponou, ale pred mesiacom by nikto nepovedal, že sa tohto dočkám. Som veľmi rád, že sme vyhrali a že som prispel k úspechu aj ja, hoci som hral krátko. V tejto chvíli ešte neviem, či budem schopný nastúpiť aj na ďalší zápas.”

Victor Hedman, obranca Tampy Bay: “Je skvelé, že Steven bol s nami späť na ľade. Mali sme z toho veľkú radosť, videli ste tú reakciu na ľade aj na striedačke keď strelil gól. Je to skvelý spoluhráč, líder a kamarát. Som za neho veľmi šťastný.”