Politika Zahraničné Top

Fínsko má najmladšiu premiérku na svete. V detstve to nemala ľahké

Sanna Marinová. Zdroj: AP

HELSINKI – Fínska politička Sanna Marinová (34) sa stala najmladšou premiérkou na svete. Parlament jej v utorok vyslovil svoju dôveru. Bude tiež v poradí treťou ženou na čele tamojšej vlády. Okrem iného ju čaká boj s pravicovými populistami.

 

Sanna Marinová je členkou Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP), ktorá má za sebou náročné obdobie. V apríli s tesným náskokom vyhrala parlamentné voľby. Ani nie po pol roku sa dostala do vládnej krízy. Viedlo to k pádu 57-ročného premiéra Anttiho Rinneho.

Od nedele je Marinová novou nádejou pre sociálnych demokratov a v utorok nastúpila na post fínskej premiérky – najmladšej, akú kedy táto krajina mala a tiež najmladšej na celom svete. V skutočnosti vyzerá celá fínska vládna koalícia ako vláda budúcnosti. Všetkých päť vládnych strán vedú totiž ženy a štyri z nich nedosahujú ani vek 35 rokov.

Sanna Marinová, ktorá bola doteraz ministerkou dopravy, si nepripúšťa otázky týkajúce sa jej veku. Chce čo najskôr začať pracovať: “Musíme niečo urobiť, keď chceme získať naspäť dôveru,” uviedla. Chce hovoriť o obsahu, nie o svojej osobe. Politicky sa Marinová nachádza v ľavicovom spektre svojej strany. Jej témami boli doteraz ochrana životného prostredia a podnebia, sociálna rovnosť a sociálny štát. Nikdy sa netajila, že ako sociálna demokratka má blízko k zeleným a ľavicovým témam. Marinová tiež odmieta vstup Fínska do NATO a krajinu chce čo najskôr oslobodiť od fosílnych palív.

Fínsky premiér Antti Rinne hovorí počas tlačovej konferencie po podaní demisie fínskemu prezidentovi Saulimu Niistovi 3. decembra 2019 v Helsinkách. Zdroj TASR / AP

Životopis plný smutných príbehov

Marinová chce urobiť politiku vo Físnku dôveryhodnejšou. Ak na to má šance, tak aj pre svoj životný príbeh. Pochádza z robotníckej rodiny, ako dospievajúca si prešla viacerými zamestnaniami. Sama si financovala vysokoškolské štúdium a bola prvá v rodine s ukončeným vysokoškolským vzdelaním. Podarilo sa jej to len pred dvoma rokmi.

Ako dieťa to nemala ľahké. “Rovnako ako v prípade mnohých Fínov, aj v mojej rodine je plno smutných príbehov,” napísala v roku 2016 na svojom blogu. Jej matka vyrastala v sirotinci a otec bol alkoholik. Rodičia sa rozišli, keď bola Sanna ešte malá. Matka s dcérou sa často sťahovali a opustili aj Helsinki. Neskôr sa matka zaľúbila do inej ženy. Sanna Marinová odvtedy žila v “dúhovej” rodine. “Mlčať o tom bolo najťažšie,” spomína si. “Nepovažovali nás za skutočnú rodinu alebo rovnoprávnu s inými.”

Čo môže urobiť proti populistom?

Napriek tomu Sannna hovorí o detstve “plnom lásky a všedného života”. Bola vždy tvrdohlavá, iba priemerná študentka, ktorá rada tancovala a hrala basketbal. Jej matka vždy za ňou stála a mala učiteľov, ktorí ju podľa jej slov stále povzbudzovali. Ako uviedla, za svoj neskorší úspech v živote vďačí fínskemu sociálnemu štátu. Politicky sa začala angažovať, keď mala 20 rokov. “Sociálna demokracia bola jasnou voľbou,” uviedla. “Cieľom bolo, a aj je, urobiť svet lepším miestom.”

Vzostup pravicových populistov v Európe sleduje Marinová s obavami. Úspech fínskej pravicovo-populistickej strany je výsledkom slabej vlády. V prieskumoch sa sociálni demokrati naposledy ocitli až na štvrtom mieste. Fínsko sa nachádza “uprostred mimoriadnej situácie”, povedala v nedeľu Marinová. Teraz má šancu ukázať, či v boji s populistami dokáže viac ako jej predchodcovia.

Bývalý rakúsky premiér Sebastian Kurz zastával úrad tiež v mladom veku. Zdroj: AP

Ďalší mladí premiéri a hlavy štátov

Marinová nie je jedinou mladou političkou, ktorá má nastúpiť na vysoký post. Už v roku 1783 sa stal Angličan William Pitt mladší vo veku 24 rokov britským premiérom. Jean-Claude Duvalier (1971-1986) sa stal prezidentom Haiti len ako 19-ročný, Valentine Strasser ( 1992-1996) bol vo svojich 25 rokoch prezidentom Sierry Leone. Oproti nim je Sebastian Kurz, ktorý sa stal rakúskym kancelárom v 31 rokoch, už starý chlap. Kim Čong-un nemal ani 30 rokov, keď sa stal v roku 2011 severokórejským vodcom.

Mohlo by vás zaujímať