Politika Koronavírus Domáce Top

Fitness centrá uspeli na Európskom súde pre ľudské práva. Štát im musí preplatiť ušlý zisk

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Malá radosť v súčasne ťažkých časoch. Únii fitness centier Slovenska sa po niekoľkých mesiacoch podarilo uspieť v prípade žaloby, ktorú podala voči štátu na Európsky súd pre ľudské práva. Ten potvrdil ich názor, že podmienky, ktoré nastavila vláda spolu s Úradom verejného zdravotníctva, sú pre ne diskriminačné a štát im tak musí vyplatiť ušlý zisk z čias, kedy boli povinne zatvorení. Šéf únie hovorí aj o možnosti mimosúdneho vyrovnania. O tom však musí rozhodnúť vláda. 

 

Fintess centrá podali na štát žalobu ešte v júli tohto roku. Teraz im prišla definitívna odpoveď. Únia fitness centier Slovenska tak vyzýva svojich členov, ktorí majú nárok na odškodné, aby vypísali formulár na ich stránke. “Vláda SR má čas do 5.3.2021 urobiť s našou komunitou dohodu o mimosudnom vyrovnaní. Je však nutné byť jednotní, inak uspejú len ti zainteresovaní,” informovala únia na sociálnej sieti.

Úrad vlády však pre Glob.sk uviedol, že sa najprv musia “so stanoviskom Európskeho súdu pre ľudské práva oboznámiť a právne ho zanalyzovať.” Ďalší postup zvolia na základe výsledkov právnej analýzy. Pavel Kiseľ z Únie fitness centier priznal, že sa im nikto z Úradu vlády zatiaľ neozval.  Podľa únie sú straty pre zatvorenie prevádzok obrovské a hovoria aj o strate klientely.  Právnici, ktorí úniu zastupujú, musia však v súčasnosti analyzovať všetky straty, ktoré si prevádzkovatelia fitness centier žiadali preplatiť. A to z dôvodu, či sú všetky opodstatnené.

Od marca do júna museli byť “fitká” zatvorené. Neskôr, keď už otvoriť mohli, museli dodržiavať jasné pravidlá. Cvičiť sa mohlo aj bez rúška, ale museli vyčleniť 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka a zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu zariadení po každom cvičiacom klientovi. Prevádzkovatelia okrem toho mali povinnosť evidovať zákazníkov pre rýchle dohľadanie kontaktov, ak by sa neskôr u niektorého z klientov potvrdilo ochorenie COVID-19.

Rana za ranou

Po lete prišla ďalšia rana, a fintess centrá sa museli opäť od 15. októbra zatvoriť. Po vlne kritiky sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) stretol nielen s prevádzkovateľmi fitness centier, ale aj iných sektorov, aby sa dohodli, za akých podmienok budú môcť byť otvorené. Matovič navrhol, aby  zabezpečili pravidelné testovanie klientov vo svojich priestorov, čo bude ich “priepustka na slobodu”. Avšak po konflikte s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) sa od návrhu upustilo. Namiesto toho sa počet zákazníkov vo fitness centrách obmedzil na maximálne šiestich.

Keď fintess centrá očakávali od štátu kompenzácie, premiér im odkázal, aby sa obrátili práve na šéfa rezortu hospodárstva. Viaceré fitness centrá sa preto rozhodli, že ani neotvoria a ostanú radšej zatvorení. V súčasnosti musia byť kvôli lockdownu všetky fitness centrá opäť zatvorené. Viaceré museli pre zlú finančnú situáciu prepustiť väčšinu zamestnancov a sami teraz bojujú o prežitie.