Domáce Šport Top

Forma ako hrom. Petra Vlhová aj so šťastím vyhrala paralelný obrovský slalom v rakúskom Lechu

Petra Vlhová na trati paralelného obrovského slalomu Svetového pohára v rakúskom Lech-Zürs. Zdroj: TASR / Martin Baumann

LECH – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová potvrdila v rakúskom Lechu úžasnu formu v úvode Svetového pohára zjazdárok. Vyhrala paralelný obrovský slalom a triumfovala v tretích pretekoch po sebe. Druhá bola Paula Moltzanová z USA a tretia skončila Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska.

Nevyspytateľný, nepredvídateľný, rizikový. Jeho zaradenie do programu Svetového pohára už dlhodobo kritizujú tréneri zo Švajčiarska, Talianska, Francúzska, Nemecka a USA. Paralelný obrovský slalom je totiž síce atraktívna disciplína pre divákov, ale pre zjazdárky je to hlavne zdraviu nebezpečné. Krátka trať, vysoká rýchlosť, extrémne a rýchle oblúky – to je ideálna kombinácia na zranenia. V rakúskom stredisku Lech boli napriek všetkým pripomienkam a kritike na programe iba druhé preteky v tejto disciplíne. Konali sa s dvojtýždňovým posunom z dôvodu nedostatku snehu na zjazdovke.

K hlavným favoritkám na víťazstvo patrila Petra Vlhová, ktorej ale na štarte chýbala najväčšia konkurentka Mikaela Shiffrinová. Američanka paralelné disciplíny nemusí a ani teraz do Rakúska vôbec nepricestovala a radšej dala prednosť tréningu. Boli tu však Federica Brignoneová, Marta Bassinová, Wendy Holdenerová a poriadny zástup rakúskych slalomárok. Celkovo ich bolo prihlásených 69. V hre bolo ďalších 100 bodov a potvrdenie pozície lídra celkového poradia vo Svetovom pohári. Po dvoch triumfoch vo fínskom Levi prišla Vlhová do Rakúska v ideálnej pozícii, no na druhej strane nemala dôvod zbytočne riskovať. V decembri sú totiž na programe hlavne rýchlostné disciplíny a v nich by chcela Vlhová atakovať pódiové umiestnenia.

Vlhová mala v kvalifikácii číslo 1 a jej súperkou bola Federica Brignoneová. V prvej jazde bola rýchlejšia Vlhová a v cieli mala k dobru 11 stotín sekundy. Stačilo to však iba na priebežne desiate miesto, na najlepšiu Kristínu Riis-Johannessenovú stratila 46 stotín. Nórka mala pritom číslo 50. Do druhej jazdy musela ísť preto Vlhová s väčším rizikom, ak chcela mať v osemfinále výhodnejšie štartové číslo aj súperky. Veď celý paralelný obrovský slalom mal iba 23 sekúnd a postupová šestnástka bola natlačená v šiestich desatinách. Prekvapujúco mimo boli po prvej jazde viaceré elitné zjazdárky – Federica Brignoneová, Wendy Holdenerová, Tessa Worleyová, Silvia Goggiaová, Katharina Truppeová, Alice Robinsonová alebo Češky Martina Dubovská a Ester Ledecká.

V druhej jazde Vlhová pridala, zrýchlila, neurobila žiadne chyby a v kvalifikácii napokon skončila na treťom mieste. Vyhrala Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Vlhovej súperkou v osemfinále bola Adriana Jelínková z Holandska, štrnásta v kvalifikácii. “Druhé kolo bolo lepšie, bola som s ním viac spokojná a aj sa mi išlo lepšie. Som rada, že som si v ňom vylepšila pozíciu. Sebavedomie mám dostatočné, ale neznamená to, že budem všetko vyhrávať. Dám do toho všetko, ale nemám žiadne očakávania. Tu mi stačí jedno zaváhanie a som vonku. Je to iná disciplína a môže sa stať čokoľvek. Uvidíme,” povedala Vlhová. Do hlavnej súťaže sa prekvapujúco nedostala Robinsonová, Goggaiová, Worleyová ani Holdenerová. Líderka po prvom kole Nórka Kristina Riis-Johannessenová v tom druhom padla a nepostúpila.

Petra Vlhová (vľavo) na trati paralelného obrovského slalomu Svetového pohára v rakúskom Lech-Zürs. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V hlavnej súťaži sa predstavilo 16 najlepších z kvalifikácie a systém bol jednoduchý. Išli sa dve jazdy, kto vyhral obe, postúpil. V prípade, že by zjazdárky vyhrali po jednej jazde, rozhodoval by rýchlejší čas. Klasický k.o. systém. Vlhová bola v druhej časti pavúka. Spolu s ňou tu bola aj Švédka Sara Hectorová, druhá v kvalifikácii, ako aj Brignoneová či Truppeová. Menšou nevýhodu bolo pre slovenskú zjazdárku, že štartovala až po štyroch dvojiciach a trať už mala mierne vyjazdené korýtka. Vlhovej súperka bola úplnou neznámou a Jelínková našu favoritku poriadne v prvej osemfinálovej jazde zaskočila.

Holanďanka mala výborný štart, v strednej časti bola síce rýchlejšia Vlhová, ale finiš patril jej súperke. Adriana Jelínková vyhrala o 16 stotín sekundy. Šok na slovenskej a radosť na holandskej strane. V druhej jazde tak musela ísť Vlhová spôsobom hop alebo trop. Ak by do štvrťfinále postúpila Jelínková, bola by to prvotriedna senzácia. Boli do nervy až do posledných metrov. Celú druhú jazdu bola Vlhová horšia a strácala od začiatku prakticky až do cieľa, aby napokon vyhrala o 4 stotiny sekundy. Vlhovej súperkou vo štvrťfinále bola Talianka Brignoneová. Jej rivalka z kvalifikácie.

Dve veľké konkurentky. Forma bola na Vlhovej strane, ale paralelný “obrák” má svoje zákonitosti a pravidlá. V prvej štvrťfinálovej jazde mala Vlhová nevýhodnejšiu červenú trať. Brignoneová úplne pokazila štart, narazila do zariadenia, ale Vlhová túto výhodu nevyužila. Aj keď to bolo opäť o centimetre, Talianka vyhrala o dve stotinky. Odveta tak bola úplne otvorená pre obe zjazdárky. A v nej mala Vlhová opäť poriadnu porciu šťastia, keď celú druhú jazdu zaostávala za Brignoneovou a opäť až vo finiši sa dostala pred Talianku. A opäť o 4 stotiny sekundy rovnako ako v súboji s Jelínkovou. V semifinále tak na Vlhovú čakala Švédka Hectorová.

Ani v semifinále nezačala Vlhová ideálne a do tretice nevyhrala prvú jazdu. Hectorová bola rýchlejšia o 11 stotín sekundy, no v druhej jazde mala horšiu červenú trať. Opäť tak bolo zamiešané na poriadne dramatické vyvrcholenie a súboj kto z koho. Do tretice bol Vlhová najšťastlivejšia lyžiarka na svahu. O špičku lyže bola v cieli skôr ako Hectorová – o jedinú stotinu sekundy. Vo finále sa tak stretla s najväčším prekvapením paralelného obrovského slalomu, Paulou Moltzanovou z USA, ktorá vyradila Bassinovú aj Gutovú-Behramiovú.

Vlhová mala na úvod výhodnejšiu modrú trať, čo dokázala dokonale využiť. Konečne vyhrala aj prvú jazdu a to o 21 stotín sekundy, čo by malo za normálnych okolností stačiť. Aj stačilo. Hoci Moltzanová mala excelentný štart a po pár sekundách zamazala svoje manko, napokon jej to nebolo nič platné. Štyri bránky pred cieľom nezvládla koordináciu a rýchlosť, padla a bolo po jej šanciach na triumf. Vlhová tak vyhrala v Lechu tretie preteky Svetového pohára po sebe, sedemnáste v kariére a je suverénnou líderkou celkového poradia. Fantastická bilancia 25-ročnej Liptáčky. “Bolo to pre mňa naozaj ťažké, preteky boli nesmierne vyrovnané. Pre mňa bol úspech už to, že som sa dostala do finále. Som rada, že som sa mohla zúčastniť na tomto podujatí a že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Sústredila som sa na každú jazdu, išla som krok za krokom,” povedala Vlhová.

Výsledky paralelného obrovského slalomu v Lechu

1. Petra VLHOVÁ (SR), 2. Paula Moltzanová (USA), 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.), 4. Sara Hectorová (Švéd.), 5. Marta Bassinová (Tal.), 6. Thea Louise Stjernesundová (Nór.), 7. Federica Brignoneová (Tal.), 8. Elisa Mörzingerová (Rak.), 9. Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.), 10. Adriana Jelínková (Hol.)