BRATISLAVA – Poškodené vodovodné potrubie, ktoré cez víkend spôsobilo záplavu v bratislavskom Sade Janka Kráľa, opravili. Informuje o tom Bratislavská vodárenská spoločnosť. Pitnú vodu už majú aj prevádzky na pravom brehu Dunaja. Vodári dnes začali s povrchovými úpravami terénu.
Sad Janka Kráľa a jeho okolie zaplavila v nedeľu (12. 3.) voda. Došlo k poruche na jednom z veľkých transportných vodovodných potrubí vedúcich z vodného zdroja Pečniansky les.
Voda poškodila povrch nového cvičiska pod Mostom SNP či príjazdovú komunikáciu na vjazde do areálu Incheba. Vyliala sa aj do sadu, odkiaľ ju museli odčerpávať hasiči. Havária ovplyvnila na istý čas aj dodávku vodu do viacerých ulíc v Petržalke. Mesto po havárii zisťuje škody. Preveruje aj stav stromov, ktoré môžu mať problémy s podmytím koreňov.
História parku
Sad Janka Kráľa si takúto katastrofu ani nepamätá. Je najstarším verejným parkom v strednej Európe a je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR . Park bol upravovaný postupne, jeho dnešná podoba je až z roku 1839.
Najvýraznejším architektonickým prvkom v Sade Janka Kráľa je jedinečný záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola. Veža je obľúbeným miestom stretávania, obchodným centrom a zároveň aj špecifickým orientačným bodom. V srdci sadu sa nachádza socha Janka Kráľa od akademického sochára Františka Gibalu. Socha je stredobodom križovatky cestičiek, ktoré pretínajú celý park. Celkovú atmosféru dopĺňajú rozsiahle záhony letničiek.
V roku 2006 prebehla výrazná revitalizácia parku, pričom bolo ostránených vyše 200 chorých drevín, ktoré ohrozovali zdravie návštevníkov parku a rovnaký počet drevín bol vysadený. Pribudli aj druhy, ktoré dovtedy neboli zastúpené.
Takto zaplavilo Sad Janka Kráľa. ZDROJ: FB/BVS