FOTO Čaputová bude bývať v Pezinku. Luxusná vila pre prezidentov naďalej chátra

BRATISLAVA – Prezident má istú kanceláriu, nie však ubytovanie. Hlava štátu má od roku 1996 svoje sídlo v Grasalkovičovom paláci v centre Bratislavy. Ten však na bývanie vhodný nie je. Keďže snahy o vytvorenie dôstojnej obytnej rezidencie, ktorú by si medzi sebou odovzdávali slovenskí prezidenti, doposiaľ neboli úspešné, každý z nich si otázku bývania riešil po svojom. Podobne sa to chystá vyriešiť aj Zuzana Čaputová.

 

Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa už v júni naplno chopí svojich povinností, svoju adresu meniť nechce. Žiť ostane aj naďalej v rodinnom dome v Pezinku, v ktorom býva s dcérami a partnerom Petrom Konečným. V prípade, že by však mala záujem ísť do štátneho a požiadala o ubytovanie, bolo by jej zabezpečené. Ako uviedla Kancelária prezidenta SR, zo zákona sú najvyššiemu ústavnému činiteľovi v štáte povinní zabezpečiť bývanie, vlastné priestory však nemajú, preto musia hľadať nájom. Takúto možnosť využil aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska. Ivan Gašparovič dal zasa podobne ako Čaputová prednosť vlastnému rodinnému domu neďaleko Bratislavy. Vo vlastnom býval aj Michal Kováč.

Oficiálna rezidencia určená prezidentovi v súčasnosti neexistuje. V minulosti tu však boli snahy o to, aby prezident mal svoje trvalé sídlo. Ambícia, s ktorou prišiel Rudolf Schuster však po jeho odchode z úradu stroskotala.

Prezidentský palác – hlava štátu v nej má svoju kancelária, bývať sa v ňom však nedá. Zdroj: GLOB/Peter Korček

Vila na Slavíne

Vilu, ktorá mala slúžiť generáciám našich prezidentov kúpil Schuster v roku 2000, teda rok nástupu do funkcie, od Východoslovenských železiarní v prepočte za približne 1,2 milióna eur. Keďže v hlavom meste nemal rodák z Medzeva vlastný byt, až do kúpi vily obýval podkrovie prezidentského paláca. Známe je napríklad to, že si v tomto čase pripravoval jedlo na dvojplatničke.

V rezidencii v lukratívnej časti hlavného mesta, kde sa neskôr presťahoval žil spoločne aj so svojou manželkou. Bol však prvý a zatiaľ aj posledný slovenský prezident, ktorý tak urobil. Žiaden z jeho nasledovníkov túto príležitosť nevyužil.

Prezidentská vila na Slavíne. Zdroj: Kancelária prezidenta SR

Gašparovič hovoril o predaji

Exprezident Ivan Gašparovič vo vile bývať nechcel. Od začiatku hovoril, že dom, ktorý mal byť oficiálnym sídlom hlavy štátu, nespĺňa bezpečnostné kritéria. Vilu nepovažoval ani za pohodlnú. Prednosť dal vlastnému rodinnému domu v Limbachu, ktorý sa nachádza iba pár kilometrov od Bratislavy a do svojej kancelárie každodenne dochádzal.

Zdedenú vilu pod Slavínom chcel predať a takto získané financie radšej využiť na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Uvažoval dokonca o tom, že súčasťou kaštieľa by mohol byť aj služobný byt hlavy štátu. K samotnému predaju však nakoniec neprišlo a vilu, ako aj otázku, čo s ňou, tak „zdedil“ Gašparovičov nástupca Andrej Kiska.

Prezident Andrej Kiska využíval štátny byt na Čmelovci. Zdroj: archív AK

Kiska chcel rekonštrukciu, nakoniec býva v prenajatom byte

Rodený Popradčan, ktorého manželka aj s deťmi ostali bývať pod Tatrami, mal po nástupe do funkcie s vilou pod Slavínom smelé plány. Schátranú  rezidenciu chcel dať opraviť. Zatiaľ sa ubytoval v prenajatom dome v Ivanke pri Dunaji. Ten neskôr vymenil za štátnym byt v lukratívnej časti Bratislavy na Čmelovci neďaleko vládneho hotela Bôrik. Nakoniec v ňom ostal až do konca svojho funkčného obdobia. Byt, ktorého mesačný nájom stojí 1300 eur patrí ministerstvu zahraničných vecí. V bytovke okrem neho býva aj nižší personál zahraničných ambasád na Slovensku a objekt je neustále strážený.

Kancelária prezidenta to, že avizovaná oprava vily sa nakoniec nekonala, vysvetľovala vysokými nákladmi, ktoré by na ňu museli byť vynaložené. „Rekonštrukcia rezidencie do reprezentačnej podoby si vyžadovala vysokú sumu peňazí a prezident Andrej Kiska tým, že v Bratislave býval bez rodiny a nepotreboval väčší priestor sa nakoniec rozhodol, že rezidencia sa počas jeho funkčného obdobia rekonštruovať nebude,“ uviedol poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. Podľa neho je  na rozhodnutí novej hlavy štátu, ako teraz  s vilou, ktorej najväčšou hodnotou je podľa neho jej okolie a pozemok na ktorom stojí, naloží.

Viac o téme: Andrej Kiska, bývanie, Čmeľovec, Ivan Gašparovič, Kancelária prezidenta SR, Limbach, Michal Kováč, Pezinok, Prezident, Prezidentská vila na Slavíne, Rudolf Schuster, štátna vila, štátne bývanie, Zuzana Čaputová

Súvisiace články