FOTO Do ulíc Bratislavy prišli tisícky ľudí. Pozrite si pochody očami nášho fotografa

BRATISLAVA (Redakcia/TASR, SITA) – Hlavné mesto dnes dopoludnia zaplnili ľudia. Dnes sa konali dve akcie – Dúhový PRIDE a pochod Hrdí na rodinu. Každá z nich bola iná, každá bojovala za iné hodnoty. Jedni sa bijú za práva LGBT komunity, druhí sú za tradičnú rodinu. Verejnosť mala na výber, ktoré podujatie si zvolia. Isté bolo, že pozornosti neunikne ani jedno z nich. Pozrite sa, ako to dnes vyzeralo v uliciach hlavného mesta cez objektív fotografa Glob.sk.

 

Dúhový Pride začal o 15:00 na Hviezdoslavovom námestí, potom sa sprievod pohol mestom. Akcie sa podľa organizátorov zúčastnilo okolo 8 až 10-tisíc ľudí. LGBT aktivisti apelujú na politikov, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach a tiež, aby prijali legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny. ,,LGBT ľudia sú vyčleňovaní ako niekto, kto nezdieľa rovnaké hodnoty a morálku ako väčšina, a kto ohrozuje rodinu ako inštitúciu či dokonca vlastné deti. Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia. Politici sa celé desaťročia hádajú o tom, či majú právo vybrať si svojho partnera, založiť rodinu a vychovávať deti. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví,“ uviedlo vo výzve Robte politiku pre ľudí a nie pre boj! občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava.

Pride tiež odkazuje, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

Sľuby počas akcie

Na podujatí s prejavom vystúpila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ako aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, tiež evanjelický kňaz Ondrej Prostredník. Podpredseda PS Ivan Štefunko dokonca sľúbil, že predloží zákon, ktorý by definoval registrované partnerstvá. Ale len v tom prípade, ak by sa dostali do parlamentu. Svoje vyhlásenie prečítali aj veľvyslanci pôsobiaci na Slovensku. Podujatie pokračovalo pochodom ulicami centra.

,,Stále riešime otázku, či by sme to vôbec mali vnímať. Odpoveď je áno, lebo ľudia, členovia našej spoločnosti so sexuálnou orientáciou, v ktorej si hľadajú partnera rovnakého pohlavia, existujú, nie je to ich vlastná voľba, je to ich vrodená danosť a mali by sme to rešpektovať,“ zdôraznila počas svojho prejavu verejná ochrankyňa práv Patakyová.

Bratislava je podľa primátora hlavného mesta Matúša Valla otvorené a tolerantné mesto a chce, aby sa v nej každý Bratislavčan, Bratislavčanka a návštevník cítili bezpečne. ,,V období, keď sú na Slovensku menšiny napádané, a nielen slovne, je veľmi dôležité, aby sme sa ako majorita mohli postaviť za tých, ktorí potrebujú našu pomoc. A je to jedno, či je to náboženská menšina, alebo na úrovni etnika či sexuálnej orientácie. Bratislava ako mesto sa má vedieť postarať o svojich slabších a má sa zastať menšín,“ doplnil Vallo.

Osobná účasť politikov na pochode má podľa Martina Macka z občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava veľký význam. ,,Pre nás je však dôležitejšia podpora, ktorou prejavia, že presadia niektoré riešenia. Dúfame, že do budúcna to už bude iné. Naším očakávaním je, aby sa téma LGBT nezneužívala, aj keď vieme, že to asi nebude naplnené. Od tejto vlády už neočakávame žiadne kroky, ale po voľbách od novej politickej reprezentácie očakávame, že príjmu nejaké opatrenia, ktoré budú riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín,“ prízvukoval Macko.

 

Na Pride vystúpila Mária Patakyová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Na Pride prišli tisícky ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Nechýbali symbolické farby podujatia Pride. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Slnečné počasie dnes pochodom prialo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Polícia dozerala na pokojný priebeh akcií. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Transparenty počas dúhového pochodu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Vystúpil aj primátor Bratislavy Vallo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Pride prišlo podporiť niekoľko ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Ivan Štefunko počas akcie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Vlajky počas Pridu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Ľudia prišli podporiť Pride. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Pochod mestom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Atmosféra počas Pridu bola pokojná. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dôležitosť otca a mamy

Udalosť Hrdí na rodinu je akciou Aliancie za rodinu. To, že táto udalosť je v rovnaký deň ako Dúhový PRIDE nie je náhoda – Hrdí na rodinu je priamou reakciou naň. ,,Hrdí na rodinu nie je a nikdy nebol protestom. Naším zámerom je ponúknuť verejné svedectvo o dôležitosti lásky v rodine pre celú spoločnosť. Máme v srdci žehnajúci postoj aj k ľuďom, ktorí nezakúsili dobro rodinných vzťahov, alebo majú z iných dôvodov nepriateľský postoj k výnimočnosti rodiny v spoločnosti,” tvrdia organizátori. Zdôrazňujú, že pochod je apolitický a nechcú komentovať vyjadrenia politikov k nemu.

Pochod Hrdí na rodinu poukazuje na dôležitosť rodiny a nezastupiteľnú úlohu otca a mamy pre každé dieťa. Akcia začala o 14:30 na Rudnayovom námestí pri katedrále sv. Martina. Účastníci prešli niekoľkými ulicami a vrátili sa späť na námestie, kde sa pokojne rozišli. Podujatie sa skončilo približne o 15:30.

Organizátori si pre účastníkov pripravili červené tričká symbolizujúce, že rodina je miestom lásky. ,,Na tričkách pre deti sedí dieťa na hojdačke, kde jednou stranou hojdačky je mama a druhou otec. Tričká pre dospelých nesú odkaz, aby nám srdcia horeli láskou. Pochod je pre všetkých. Privítame každého, kto sa stotožňuje s hodnotami rodiny, nikoho nevylučujeme. Nebudú tam žiadne zástavy, len symbol rodiny,“ vysvetlil hovorca aliancie Anton Chromík.

Na podujatie dorazili viacerí poslanci, medzi nimi aj predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. „Som veľmi rád, že v žijem v štáte, kde dnes na jednej strane vyjadrili názory ľudia podporujúci komunitu LGBTI a na druhej strane pochod „Hrdí na rodinu“. Som presvedčený, že to budú slobodné a demokratické vyjadrenia ľudí, tak ako sa to patrí na vyspelý, demokratický a právny štát. Slovensko je súčasťou Európskej únie, ale Slovensko ma iný postoj k tomu, čo iné členské štáty Únie alebo veľmoci považujú za prirodzené,“ povedal Andrej Danko. Akcie sa zúčastnil aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár či nový europoslanec za stranu Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík.

 

Pochodu Hrdí na rodinu sa zúčastnil tiež Boris Kollár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Na pochod Hrdí za rodinu prišiel aj Anton Hrnko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Ulice Bratislavy zaplnené ľuďmi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Pochodu Hrdí na rodinu sa zúčastnil aj nový europoslanec za stranu Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Na pochode Hrdí na rodinu nechýbala ani Martina Šimkovičová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Pochod Hrdí na rodinu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Polícia zabezpečovala pokojný priebeh udalostí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Organizátor Hrdí na rodinu vystúpil počas akcie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Andrej Danko počas akcie Hrdí na rodinu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Podujatie malo pokojný priebeh. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Počas podujatia Hrdí na rodinu sa zišlo niekoľko podporovateľov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Treba rátať s obmedzeniami

Obe dnešné podujatia si vyžadujú aj príslušné opatrenia. Na verejný poriadok v uliciach hlavného mesta bude dohliadať dostatočný počet policajtov, vodiči však musia rátať s viacerými dopravnými obmedzeniami. ,,V čase od 15.45 hod do 16.30 hod bude úplné uzatvorené pre cestnú dopravu centrum Starého mesta a z tohto dôvodu bude neprejazdná Štúrova ulica, križovatka Šafárikovo námestie, Vajanského nábrežie a Rázusovo nábrežie,” upozornila bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti. Zabezpečený bude odklon dopravy na Špitálskej ulici, z Karadžičovej ulice, zo smeru od Mlynských nív na Landererovu ulicu a v smere od NAGLS na Staromestskú ulicu. ,,Vozidlám, ktoré sa budú v tomto čase nachádzať v uzatvorenej zóne bude priebežne podľa bezpečnostnej situácie umožnené túto zónu opustiť,” uviedla polícia.

Oba pochody sa dotknú aj tých, ktorí využívajú na presun mestskú hromadnú dopravu. ,,V blízkosti uvedených ulíc dnes dôjde aj k dočasnému vylúčeniu mestskej hromadnej dopravy, najmä v blízkosti Rázusovho nábrežia a Vajanského nábrežia, ale v určitom čase aj k úplnému uzavretiu uvedených ulíc aj pre návštevníkov mesta,” napísala polícia.

Každého, kto sa v čase zhromaždení vyberie do daných ulíc zároveň muži zákona vyzývajú, aby si so sebou nebral zbytočnú batožinu. Od ľudí tiež očakávajú vzájomnú ohľaduplnosť.

 

Viac o téme: akcia, aktualizované, Aliancia za rodinu, Bratislava, červené tričká, deti, dopravné obmedzenia, Hrdí na rodinu, Hviezdoslavovo námesie, komunita, lgbt, mama, Matúš Vallo, otec, pochod, polícia, práva, PRIDE, protest, rodina, Rudnayovo námestie

Súvisiace články