Politika Spoločnosť Domáce Top

FOTO Emotívne slová kolegov. Išli objavovať africké kmene, našli smrť

Trosky lietadla. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Tragická správa, ktorá obletela celý svet. Lietadlo smerujúce z etiópskej metropoly Addis Abeba do metropoly Kene Nairobi sa v nedeľu ráno krátko po štarte zrútilo. Na palube bolo 157 ľudí – nikto neprežil. Medzi obeťami je aj rodina podpredsedu SNS Antona Hrnka či projektová manažérka Dobrej noviny. K smutnej správe sa okrem politikov vyjadrili aj kolegovia, s ktorými obete pracovali.

 

Po tom, čo podpredseda strany SNS Anton Hrnko na sociálnej sieti informoval a potvrdil smrť svojich najbližších kolegovia z parlamentu bez ohľadu na politickú orientáciu mu okamžite vyjadrili úprimnú sústrasť. Okrem zákonodarcov sa k havárii lietadla vyjadril na sociálnej sieti aj prezident Andrej Kiska či premiér Peter Pellegrini.

Na palube lietadla, ktoré sa zo zatiaľ nezistených príčin zrútilo boli Hrnkova manželka Blanka, dcéra Michala a syn Martin. Poslanec tiež poprosil ľudí, ktorí ich poznali, aby im venovali tichú spomienku.

Identifikácia obetí

Zástupcovia rezortu diplomacie sa osobne stretli s pozostalými obetí, ktorým osobne vyjadrili úprimnú sústrasť a ponúkli všestrannú pomoc. ,,V jednom prípade sa tak stalo dnes doobeda, v druhom prípade v poobedňajších hodinách. V zmysle zákona o ochrane osobných údajov však bližšie informácie poskytnúť nemôžeme,” informoval šéf tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Identifikácia obetí sa podľa rezortu začne 14. marca, keďže miesto havárie je uzavreté pre vyšetrovanie. S ohľadom na rozsah tejto tragédie môže trvať týždeň, možno aj viac. ,,Paralelne už boli rozbehnuté procesy v súlade s konzulárnou praxou, takže akonáhle sa ukončí identifikácia budeme riešiť prevoz telesných pozostatkov,” doplnil Tomaga.

Ministerstvo vnútra je pripravené vyslať špeciál do Etiópie po pozostatky slovenských občanov okamžite, ako to situácia dovolí. Informoval o tom hovorca rezortu Petar Lazarov s tým, že momentálne nie je známy bližší termín, kedy by mohli cestu uskutočniť.

 

Trosky zrúteného lietadla. Zdroj: SITA / AP

Leteli na dovolenku

Hrnkov syn Martin pracoval ako delegát v cestovnej kancelárii BUBO travel. Cestovná kancelária na svojej internetovej stránke uvádza, že Martin pre nich pracoval 5 rokov. V roku 2018 absolvoval 74 letov, strávil vo vzduchu 295 hodín a preletel vyše 200-tisíc kilometrov. Na cestách strávil 316 dní. ,,Martina som mal veľmi rád, mal som k nemu blízky vzťah. Svoj prvý zájazd v lete 2014 sa totiž išiel zaučiť priamo so mnou. Ja som bol hlavným sprievodcom na poznávacom zájazde Taliansko – Grécko a Martin bol pomocným, zaúčajúcim sa. Vyšli sme vtedy aj s deťmi (išlo o zájazd zo state Family) na Vezuv nad Neapolom aj na grécky Olymp. Martin bol sakra dobrý sprievodca,‘‘ napísal na blogu bubo.sk zakladateľ cestovnej kancelárie Ľubos Fellner. Spomenul tiež, že Martin tentokrát neletel cez ich zájazd, ale na svoju dovolenku.

Podľa Fellnera Martin so sestrou a ich mamou chceli ísť na safari. ,,Presnú trasu nevieme, lebo to si Martin robil sám. On sa iba pýtal ostatných sprievodcov na pikošky. Na kmeň Samburu je najlepším odborníkom na Slovensku Martin Karniš, ktorý je našim destinačným manažérom na Afriku. S Martinom Hrnkom Afriku opakovane prešiel. O národnom parku Samburu sa rozprávali pred dvoma mesiacmi… Bohužiaľ, tam už nedoletel,‘‘ dodal Fellner.

 

Martin tentokrát cestoval na dovolenku s mamou a sestrou. Zdroj: bubo.sk

Osudná projektová cesta

V lietadle sedela aj ďalšia Slovenka projektová manažérka Dobrej noviny Danica Olexová. ,,V sobotu (9.3.) vyštartovala z Viedne na projektovú cestu. Mala stráviť niekoľko týždňov v Keni, navštevovať projekty a pripravovať filmovanie materiálu pre 25. ročník Dobrej noviny a špeciálny dokumentárny film k výročiu DN. V Addis Abebe mala medzipristátie. Do kenského Nairobi, kde mala jej práca začať, už nedoletela,‘‘ napísalo na svojej internetovej stránke hnutie kresťanských spoločenstiev detí (eRko), ktorého bola Danica súčasťou.

eRko na svojej stránke tiež uviedlo, že Danica mala 42 rokov, pochádzala z Bratislavy a vyštudovala učiteľstvo. Pomáhala pri organizovaní aktivít hnutia ako dobrovoľníčka. Pred desiatimi rokmi sa rozhodla pracovať priamo v Afrike. V Nairobi monitorovala a pomáhala projektom z rakúskej a slovenskej koledníckej akcie sa rozvíjať. Pred piatimi rokmi sa vrátila domov a stala sa projektovou manažérkou Dobrej noviny. ,,Danica bola plná života. Mala vo veľkej úcte našich projektových partnerov v Afrike a vždy nás ochotne opravila, ak sme sa náhodou o nich vyjadrili stereotypne. Je priam symbolické, že jej život vyhasol na africkej pôde počas cesty do Kene, ktorú mala tak rada. Bola naším mostom s Afrikou a pre nás ním aj navždy zostane,‘‘ dodalo eRko.

 

Danica letela do Nairobi pracovať. Zdroj: erko.sk

Pátrači našli čierne skrinky

Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam bol na mieste nehody. Informoval, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010. Podľa najnovších informácií pátrači našli obe čierne skrinky havarovaného etiópskeho lietadla. Teraz ich čaká pátranie po tom, prečo sa lietadlo vlastne zrútilo. Všetko je v ich rukách.

Galéria
Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam bol na mieste nehody. Zdroj: TASR / AP
Trosky zrúteného lietadla. Zdroj: SITA / AP
Trosky havarovaného stroja. Zdroj: SITA / AP
Záchranári prehľadávajú trosky havarovaného stroja. Zdroj: SITA / AP
Kus trosiek lietadla Etiópskych aerolínií. Zdroj: TASR / AP
Záchranári prehľadávajú trosky lietadla Etiópskych aerolínií. Zdroj: TASR / AP
Trosky havarovaného stroja. Zdroj: TASR / AP
Pri páde lietadla zahynula aj Hrnkova dcéra Michala. Zdroj: Michala Hrnková
Danica Olexová mala na svojom profile väčšinou fotky z ciest. Zdroj: FB Danica Olexova
Aj Martin Hrnko pridával na svoj profil fotky z exotických krajín. Zdroj: FB Martin MtK Hrnko
Anton Hrnko včera oznámil smutnú správu. Zdroj: FB Anton Hrnko
Podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next