FOTO Exprezidenti absolvovali s Čaputovou novoročný obed. Riešili najmä nadchádzajúce voľby

BRATISLAVA – Exprezidenti SR veria, že fašisti nevyhrajú nadchádzajúce parlamentné voľby. Ak by ĽSNS napokon zvíťazila, bývalý prezident Rudolf Schuster by zo slušnosti dal lídrovi strany poverenie zložiť vládu. Exprezidenti Ivan Gašparovič a Andrej Kiska by ĽSNS zrejme zostavením vlády nepoverili. Bývalí prezidenti to povedali pred piatkovým spoločným novoročným obedom s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

 „Možno zo slušnosti by som tú možnosť dal, ale určite nezostavia vládu, aj keby vyhrali voľby. To by bolo veľmi zlé pre Slovensko,“ povedal Schuster a pripomenul aj situáciu, keď voľby vyhral Vladimír Mečiar a vládu sa mu zložiť nepodarilo.

Situáciu na Slovensku v súvislosti s nárastom extrémistických a antisystémových síl považuje za smutnú. Poukázal aj na to, že fašisti získavajú podporu aj v obciach, kde sa pre tento režim udialo množstvo vrážd. „Viem, ako sa ten fašizmus nenápadne začal a kam sa to dotiahlo,“ zdôraznil a poukázal na obete režimu i holokaustu.

Exprezidenti Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič, Andrej Kiska mali novoročný obed s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ťažké spájanie vlády po voľbách

„Nemyslím si, že voľby vyhrajú, ale získajú podstatné percentá,“ skonštatoval Gašparovič. Zdôraznil však, že treba hľadať spôsob ako nadviazať komunikáciu, ktorá nebude problémom v domácej ani zahraničnej politike Slovenska. „Nedá sa nič robiť. Občana musíme rešpektovať,“ dodal.

Podľa vlastných slov by sa ťažko rozhodoval, či poveriť víťaza tejto strany na zloženie vlády. „Asi by som ho nepoveril. Otázka je potom, či sa nájde strana alebo strany, ktoré budú schopné vytvoriť koalíciu, ktorá bude mať väčšinu v parlamente. A to bude po týchto voľbách, si myslím, dosť ťažké,“ skonštatoval Gašparovič.

Kiska verí, že kotlebovci voľby nevyhrajú. Na otázku o poverení zložiť vládu odpovedal tým, že na Slovensku sú určité právne zvyklosti, keď prezident poverí víťaza volieb na túto úlohu. Ak by však fašisti napokon voľby vyhrali, pravdepodobne by si podľa svojich slov sadol s predstaviteľmi ostatných politických strán a dal by možnosť zostaviť vládu „normálnej demokratickej strane, a určite nie fašistom“.

Pochutnávali si na panenke a terine

Grilovaná bravčová panenka s hubami na masle, šalotkovým džemom, smotanovo-vínnou omáčkou a domáce zemiakové šúľance boli hlavným jedlom, na ktorom si v piatok pochutnali bývalí prezidenti. Tí absolvovali v Prezidentskom paláci spoločný obed so súčasnou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou.

„Prvé reakcie boli také, že boli spokojní,“ povedala prezidentka po obede s tým, že menu vyberala spolu s kolegami. Ako doplnila, vyhnúť sa chceli tomu, čo nemajú exprezidenti radi. V Prezidentskom paláci sa kuchyňa nenachádza, takže jedlo sa muselo priniesť.

Ako predjedlo bola servírovaná terina z králika s jogurtovou espumou a estragónovým olejom. Bývalí prezidenti si vychutnali aj vývar z prepeličky s maslovou koreňovou zeleninou a terinou z prepeličky. Ako dezert bol podávaný red velvet s malinami, čučoriedkami a vanilkovým mascarpone. Bývalý prezident Rudolf Schuster uviedol, že obed bol perfektný. „Neboli ryby ani divina, takže ja som mal dnes hody,“ dodal Schuster.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: Andrej Kiska, exprezidenti, Ivan Gašparovič, novoročný obed, politika, prezidentka, Rudolf Schuster, Zuzana Čaputová

Súvisiace články