Zahraničné Spoločnosť Politika

FOTO Hrozivé spomienky dnes opäť ožili, USA sa zahalili do čiernej. Takto ľahla popolom ikona New Yorku

Zdroj: TASR/AP

NEW YORK – Výročie, ktoré by mnohí najradšej vymazali z histórie. Išlo o teroristický útok, ktorý zmenil životy mnohým rodinám a nastavil nové bezpečnostné opatrenia v rámci celého sveta. Náraz lietadiel do Svetového obchodného centra a okolitých budov mal množstvo obetí, nielen z hľadiska zamestnacov v budove, ale aj rôznych členov záchranno-bezpečnostných zložiek. Vývoj tejto udalosti so zatajených dychom sledovali obyvatelia snáď celého sveta a doteraz majú tento útok vrytý do pamäte. 

Jedenásty september 2001 sa do dejín zapísal veľkými čiernymi písmenami. Teroristi uniesli štyri komerčné lietadlá, ktorými narazili do Svetového obchodného centra. Tých zverboval vtedajší šéf islamskej militantnej organizácie al-Káida Usáma bin Ládin a išlo o 19 mužov. Dve z lietadiel narazili do známych newyorských dvojičiek, tretie narazilo do západného krídla amerického Pentagonu vo Virgínii. Ide o budovu vedenia amerického ministerstva obrany. Štvrté unesené lietadlo k svojmu cieľu nedorazilo – pasažieri získali kontrolu nad vedením lietadla a spadlo do neobývanej oblasti v Pensylvánii. Pôvodný cieľ bol zrejme Biely dom v hlavnom meste Washington D.C..

Išlo o lietadlá spoločnosti Boeing typu 757 a 767. Lietadlo letu 11 vrazilo o 8:46 newyorského času do severnej veže WTC medzi poschodia 93 až 99. Následne, o menej ako pol hodinu, lietadlo letu 175 vráža do južnej veže WTC, po čom Federálny úrad USA pre letectvo uzavrel všetky letiská v New Yorku a pár minút na to uzatvorili aj všetky tunely a mosty. O 9:43 sa let číslo 77 zrútil na Pentagon, následne evakuovali Biely dom a sídlo Kongresu USA. Minútu pred desiatou sa zrútila južná veža, krátko pred pol jedenástou aj masívna časť Pentagonu a severná veža, čím sa dolný Manhattan ponoril do hustého dymu a prachu. 

Snímka ukazuje, kde presne narazili lietadlá – v južnej veži narazilo lietadlo medzi 77. a 85. poschodie a v severnej medzi 93. a 99. poschodie. Zdroj: wikipedia.org

Vplyv na ekonomiku a politiku krajín vo svete

Po náraze lietadiel, a následnom zrútení budov dvojičiek, zahynulo takmer 3000 ľudí a ďalších 6000 sa zranilo. Išlo pritom o obyvateľov takmer 70 krajín sveta. Celá udalosť mala vplyv aj na svetovú politiku a ekonomiku, či na nastavenie bezpečnostných opatrení, ktorými svetové veľmoci reagovali na teroristický útok. Hlavné akcioné trhy nasledujúci deň po udalosti zastavili obchodovanie. Teroristický útok ponoril svet na niekoľko mesiacov do strachu a obáv, ktoré vyústili do prijímania rozsiahlych bezpečnostných opatrení. Administratíva vtedajšieho amerického prezidenta Georga W. Busha uviedla do praxe 5-člennú stupnicu, podľa ktorej sú obyvatelia štátov informovaní o aktuálnom stave ohrozenia. Rovnako prísne bezpečnostné opatrenia poznačili aj kontroly na letiskách. USA začali riešiť “odvetu” na skupinu al-Káida, ktorá vyvrcholila začiatkom mája 2011 zastrelením jej vodcu bin Ládina. 

Odhaduje sa, že útoky spôsobili iba v New Yorku majetkové škody za vyše 40 miliárd dolárov. V tejto sume je zahrnuté vyčistenie zbúraniska, prebudovanie podzemných chodieb a metra. Stavitelia dostali za poistnú udalosť od poisťovne iba niečo viac, ako stála výstavba. Išlo o sumu 1,5 miliardy dolárov. Následne na mieste zrútených dvojičiek bolo vystavaná pamätná stavba. 

Na mieste, kde stáli dvojičky, je po novom Pamätník a múzeum s pamiatkami po hrozivom teroristickom útoku. Nazývajú ho Ground Zero. Zdroj: TASR/AP

O útoku kolujú viaceré teórie

Okrem samotných obetí, ktoré sa v čase útoku nachádzali v budovách, zomrelo aj 343 hasičov, 60 policajtov a 70 civilných zamestnancov Pentagonu. Svojim kolegom venovali spomienku aj slovenskí hasiči z Prezídia HaZZ. “Newyorskí hasiči prišli v tento deň o najvyšší počet hasičov z jednej stanice (zahynul celý 12 – členný oddiel, čo bola polovica hasičov slúžiacich na tejto hasičskej stanici). Udalosť si dohromady vyžiadala smrť 343 hasičov. Na pamiatku tohto oddielu bol do múzea 9/11 prepravený ich zdemolovaný hasičský automobilový rebrík a prilba patriaca kapitánovi Paddymu. Pri páde oboch veží bolo zničených celkom 98 kusov hasičskej techniky. Všetky požiare, ktoré vznikli pri tejto udalosti, sa podarilo úplne uhasiť až po 99 dňoch. Venujme tichú spomienku našim americkým kolegom – hrdinom,” napísali na sociálnej sieti. 

Okolo pádu dvojičiek a teroristického útoku koluje aj viacero populárnych konšpiračných teórií. Jedným z nich je aj to, že za pádom dvojičiek stoja samotní Američania – americká tajná služba a vláda. Rovnako viacerí tvrdia, že za pádom nestojí náraz lietadiel, ale riadená demolícia. Táto teória hovorí, že v budovách boli rozmiestnené výbušniny, ktoré spôsobili ich pád. Tú však vyvrátilo viacero faktov. 

O zrútení Svetového obchodného centra sa natočilo niekoľko filmov. Najznámejší je World Trade Center (Svetové obchodné centrum – poznámka redakcie) s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Film bol natočený podľa skutočnej udalosti a zobrazoval prácu policajtov počas osudných 24 hodín. Rovnako bol podľa skutočnej udalosti natočený aj Let 93. Smútočnými obradmi, dobrovoľnou prácou, alebo výzvami “nikdy nezabudnúť” si dnes Američania pripomínajú útoky z 11. septembra 2001.

Obete a teroristický útok si pripomíma aj americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou. Zdroj: TASR/AP

Na Ground Zero, ktoré na mieste nešťastia vyrástlo, by sa mali zhromaždiť príbuzní obetí, americký prezident Donald Trump sa zúčastní na obrade v Pentagone, ďalšom mieste, ktoré sa stalo terčom útoku teroristov, a viceprezident Mike Pence vystúpi s prejavom pri Shanksville v Pennsylvánii, kde sa zrútilo jedno z unesených lietadiel. Na kladení vencov v Pentagone sa popoludní zúčastní aj bývalý prezident George W. Bush, ktorý bol v úrade práve v čase útokov. Na Ground Zero každoročne čítajú mená všetkých obetí, ktoré si útoky vyžiadali. Chvíle ticha a zvonenie zvonov pripomínajú momenty, keď lietadlá nabúrali do dvojičiek a tiež, keď sa budovy zrútili.

Galéria
Po náraze lietadiel do budov okolie miesta nárazu vybuchlo. Zdroj: TASR/AP
Dym z horiacej budovy bolo vidieť z obrovskej diaľky. Zdroj: TASR/AP
Pohľad, ako lietadlo narazilo do južnej veže dvojičiek. Zdroj: TASR/AP
Dolný Manhattan bol po páde viež zahalený v prachu a dyme. Zdroj: TASR/AP
Po náraze do severnej veže narazili teroristi aj do južnej veže WTC. Zdroj: TASR/AP
Dolný Manhattan bol po páde viež zahalený v prachu a dyme. Zdroj: TASR/AP
Ľudia, ktorí sa zdržiavali v okolí inkriminovaného miesta boli zahalení do prachu. Zdroj: TASR/AP
Popis miesta činu – teroristi prv narazili do severnej veže, následne do južnej. Obe veže sa neskôr zrútili. Zdroj: wikipedia.org
Ľudia museli pred hustým dymom po páde veží utekať. Zdroj: TASR/AP
Na mieste zasahovali všetky záchranno-bezpečnostné zložky. Zdroj: TASR/AP
Ľudia po vypuknutí požiaru z veží vyskakovali. Zdroj: TASR/AP
Požiarníci prišli pri zásahu a stovky svojich kolegov. Zdroj: TASR/AP
Na mieste, kde v minulosti stálo Svetové obchodné centrum postavili pamätník a múzeum, kde sú umiestnené pozostatky po teroristickom útoku. Zdroj: TASR/AP
Na mieste, kde v minulosti stálo Svetové obchodné centrum postavili pamätník a múzeum, kde sú umiestnené pozostatky po teroristickom útoku. Zdroj: TASR/AP
Hasiči bojovali s požiarom dlho do noci. Zdroj: TASR/AP
Pohľad na to, ako lietadlo smerovalo do južnej veže WTC. Severná už bola v plameňoch. Zdroj: TASR/AP
Ako prvý cieľ teroristov bola severná veža, následne zaútočili aj na južnú. Zdroj: TASR/AP
Hasiči hľadali v sutinách preživších. Zdroj: TASR/AP
Po páde museli zrúcanisko vyčistiť od množstva ton železa. Zdroj: TASR/AP
Po páde museli zrúcanisko vyčistiť od množstva ton železa. Zdroj: TASR/AP
Hasiči niekoľko hodín hasili požiar. Zdroj: TASR/AP
Po páde museli zrúcanisko vyčistiť od množstva ton železa. Zdroj: TASR/AP
Na mieste, kde stáli dvojičky, svietia do neba svetlá. Zdroj: TASR/AP
Na mieste, kde spadlo lietadlo letu 93, postacvili pamätný kameň. Zdroj: TASR/AP
Na mieste, kde v minulosti stáli dvojičky, postavili Ground Zero. Zdroj: TASR/AP
Dolný Manhattan bol po páde viež zahalený v prachu a dyme. Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR/AP
Rodiny a kamaráti obetí každoročne prinesú na Groud Zero kvety. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next