Spoločnosť Zahraničné Top

FOTO Jej život mal byť rozprávkou, prešla si však peklom. O týchto tajomstvách princeznej Diany ste určite nevedeli

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Krásna, obľúbená, láskavá a hlavne milujúca matka – taká bola britská princezná Diana. Počas svojho života si toho zažila skutočne veľa. Obetovala ho deťom, pomáhala druhým. Lásky od manžela princa Charlesa sa nikdy nedočkala. Osudným sa jej tak stal milostný život. Dnes je to už 22 rokov, čo sa Veľká Británia zahalila do čiernej farby. Je zdrvujúce, že dátum Dianinej smrti je známejší ako dátum jej narodenia.

 

Princezná Diana sa stala legendou, ktorá žije doteraz v srdciach mnohých Britov. Narodila sa v roku 1961 v rodinnom sídle Spencerovcov ako tretie dieťa rodičom Johnovi a Frances. Keď mala osem rokov, jej rodičia sa rozviedli. Neskôr si sľúbila, že nikdy nedovolí, aby jej deti museli prežívať to, čo v tom čase prežívala ona. Jej osud sa ale rozhodol napísať iný príbeh.

S princom Charlesom sa prvýkrát stretla na poľovačke, kde ich zoznámila jej sestra Sarah. Mala vtedy iba 16 rokov a princ v tom čase chodil práve so Sarah. Ich vzťah ale skrachoval. Diana túžila po láske ako z rozprávky a zdalo sa, že jej sen sa stal skutočnosťou v roku 1981. Vtedy ju Charles požiadal o ruku. Princ sa netajil, že sa do Diany zapozeral už pri ich zoznamovaní.

 

Diana sa s princom Charlesom prvýkrát stretla na poľovačke, kde ich zoznámila jej sestra. Zdroj: TASR / AP

Jeho srdce získala iná

Napriek tomu, že ich láska vyzerala ako z katalógu, realita bola úplne iná. Charles bol totiž milovníkom žien a jeho srdce už v tom čase patrilo jeho milenke Camille Parker-Bowlesovej. Vedieť o tom mala aj samotná Diana. Zaujímavosťou je, že princ si na ich zásnuby dal manžetové gombíky, na ktorých boli prepletené písmená C – teda Camilla a Charles. Nechýbalo dokonca veľa k tomu, aby zo zásnub nakoniec nič nebolo. Zrušiť ich chcela samotná snúbenica. Zvíťazila však viera, že sa princ zmení. Namiesto toho prišla ďalšia rana. Nakoniec sa potvrdilo, že princ si nebral Dianu naozaj z lásky, ale dôvodom boli dynastické povinnosti. Ani matka Charlesa, kráľovná Alžbeta II. nemala Dianu práve v láske. Zdala sa jej príliš mladá.

Lásku nepriniesla svadba ani deti

Diana si svoj zásnubný prsteň vybrala z katalógu, čo bolo nezvyčajné. Jej šaty sa ale zapísali do histórie. Radia sa medzi najkrajšie šaty v dejinách a mali tiež najdlhšiu vlečku v histórii kráľovskej rodiny – merala 7,5 metra.

Niektoré zahraničné médiá uvádzajú, že srdcia princa a Diany sa stretli len v jedinom momente. Vtedy, keď sa im narodil prvý syn – princ William. Pri narodení druhého syna, princa Harryho, už šťastie opadlo. Povrávalo sa, že princ Charles túžil po dcére. Dokonca sa objavili pochybnosti o tom, kto je Harryho skutočný otec. Mnohí totiž boli presvedčení, že je ním Dianin exmilenec James Hewitt. Kráľovskou rodinou otriasol ďalší škandál, keď sa začalo písať o tom, že Charles a Diana majú spolu aj dcéru. Dodnes ale táto informácia nie je potvrdená.

 

Kráľovná Alžbeta II. Dianu príliš v láske nemala. Zdroj: TASR / AP

Myšlienky na samovraždu

Diana s Charlesom šťastná nebola. Údajne bol k nej chladný. Mala psychické problémy, niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu. Trpela tiež bulímiou. Tá mala zrejme svoj pôvod v nemiestnej poznámke princa o tom, že pribrala. Vtedy sa malo v princeznej niečo zlomiť a začala trpieť depresiami. Ich manželstvo bolo také zlé, že sa nakoniec rozviedli. Diana tlak médií počas tohto obdobia nezvládala. Svoje pocity si začala nahrávať na kazety. Zdôverila sa na nich aj o spomínaných samovraždách.

Ani ona však nebola žiadne neviniatko. Mnohí z kráľovského dvora ju opisovali ako náladovú, psychicky labilnú a panovačnú. Milovala večierky či nákupné centrá. Charles zase miloval kone a architektúru. Keď sa po čase princ vrátil k svojej starej láske Camille, Diana to nevedela rozdýchať a vraj sa jej aj vyhrážala smrťou. Charles si nakoniec presadil svoje a Camillu si zobral za ženu. Urobil tak však až v roku 2005, niekoľko rokov po Dianinej smrti.

 

Vzťah Diany s Charlesom nebol taký ružový. Zdroj: TASR / AP

Niekoľko známostí

Keďže Dianine city neboli opätované, lásku hľadala už počas manželstva u iných mužov. Princezná v jednom dokumente odhalila, že jej najväčšou láskou bol jej strážca. Pravú lásku vraj našla až niekoľko rokov po svadbe.

Po rozvode naviazala vážnu známosť so synom egyptského miliardára Dodym al-Fayedom, ktorý slúžil v Londýne ako poddôstojník armády Spojených arabských emirátov. Keď sa už zdalo, že šťastie sa do Dianinho života vrátilo, zakročil osud. Kráľovnú sŕdc, ako ju prezývali, neustále prenasledovali paparazzi. Neraz sa pred nimi musela skrývať.

Osudná nehoda

V nedeľu, 31. augusta 1997 o štvrtej hodine ráno sa Británia prebudila do strašného dňa. Opitý vodič limuzíny po bláznivej naháňačke s paparazmi, v rýchlosti 180 km/h nabúral do piliera v Parížskom tuneli. Vodič limuzíny Henry Paul, ktorý bol po čase označený za hlavného vinníka nehody a Dodi al-Fayed, boli na mieste mŕtvi. Diana, aj napriek rýchlemu prevozu a snahe lekárov v nemocnici La Pitie-Salpetriere zomrela.

 

Policajti hliadkovali pred parힾskou nemocnicou, kde priviezli Dianu. Zdroj: TASR / AP

Niečo tušila?

Počas vyšetrovania obvinil Dodiho otec Mohamed al-Fayed britskú tajnú službu zo zosnovania tejto autonehody. Nikdy sa to nepotvrdilo. Dianina smrť je stále zahalená rúškom tajomstva, ktoré už nikdy zrejme nevyjde na svetlo sveta.

Princezná dokonca svoju nehodu a smrť predpovedala. ,,Niekto plánuje haváriu môjho auta, zlyhanie bŕzd a ťažké zranenie hlavy, aby tak uvoľnil cestu Charlesovi k sobášu,” citoval vtedy denník Daily Mirror z listu princeznej, ktorý odovzdala svojmu niekdajšiemu komorníkovi Paulovi Burrellovi. Po jej smrti sa hovorilo aj o tom, že počas nehody mala byť v deviatom týždni tehotenstva. Otcom mohol byť údajne Dodi Fayed alebo lekár Hasnat Khan.

 

Diana vychovávala svoje deti s láskou. Zdroj: TASR / AP

Hamburgery nadovšetko

Princezná z Walesu sa rada správala ako ,,obyčajná‘‘ žena. Napriek tomu, že bola členkou kráľovskej rodiny a mohla mať všetko, na čo si spomenula, milovala hranolky či hamburgery. Chodila si ich kupovať sama. Venovala sa charitatívnym činnostiam pre Červený kríž. Bojovala aj proti nášľapným mínam. Pracovala v organizácii na pomoc ľuďom postihnutým AIDS, či v charitách pre deti. Dokonca svet obletela fotografia, na ktorej Lady Di sedela na posteli človeka nakazeného vírusom HIV a držala ho za ruku. Dala tým najavo, že takýto ľudia si nezaslúžia opovrhovanie.

Mala tiež mnoho celebritných kamarátov – Eltona Johna, Georgea Michaela či Bryana Adamsa.

Diana si toho počas svojho života prežila veľa. Na strednej škole nepatrila k výborným žiačkam. Po ukončení štúdia pracovala ako upratovačka či babysitterka. Neskôr pracovala ako učiteľka v materskej škole.

 

Galéria
Diana si užívala spoločné chvíle s deťmi. Zdroj: TASR / AP
Diana sa venovala rôznym charitám. Zdroj: TASR / AP
Rozbité auto, v ktorom sa viezla princezná Diana. Zdroj: TASR / AP
Princ Charles s Camillou Parkerovou-Bowlesovou. Zdroj: TASR / AP
Manželia predstavili svojho prvého syna Williama verejnosti. Zdroj: TASR / AP
Diana bola vzorom mnohých žien. Zdroj: TASR / AP
Policajti zobrali na prehliadku motorku fotografa prenasledujúceho auto Diany. Zdroj: TASR / AP
Diana okrem iného milovala aj tanec. Zdroj: TASR / AP
Diana neunikla žiadnemu fotografovi. Zdroj: TASR / AP
Diana trpela bulímiou a depresiami. Zdroj: TASR / AP
S princeznou sa prišli rozlúčiť milióny praznivcov. Zdroj: TASR / AP
Dianine svadobné šaty zožali úspech. Zdroj: TASR / AP
Dianin zásnubný prsteň teraz nosí Williamova manželka Kate. Zdroj: TASR / AP
Diana zostala v srdciach mnohých Britov. Zdroj: TASR / AP
Diana a Dodi Al Fayed vo výťahu hotela Ritz popoludní pred ich smrteľnou nehodou. Zdroj: TASR / AP
Diana počas dovolenky v rezidencii jej bohatého priateľa Dodiho Al Fayeda v letovisku Saint Tropez na Francúzskej riviére. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next