Politika Domáce Top

FOTO Kiska na návšteve Mexika. Stretol sa aj s prezidentom Nietom

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska sa počas návštevy Mexika stretol s mexickým prezidentom Enriquem Peñom Nietom. Prezidenti rokovali o vzájomných vzťahoch medzi oboma krajinami, hospodárskej spolupráci a podpísali spoločné vyhlásenie a bilaterálne dohody.

Ako sa ďalej uvádza na stránke prezidenta, Kiska sa počas úvodného vyhlásenia poďakoval mexickému prezidentovi za vrelé prijatie, vyjadril ľútosť nad nedávnym zemetrasením, ktoré krajinu postihlo a vyzdvihol snahu o budovanie vzťahov medzi Slovenskom a Mexikom.

Andrej Kiska a Enrique Peña Nieto – FB / Andrej Kiska

Symbolické kľúče od hlavného mesta

Andrej Kiska navštívil pamätník Nios Héroes v parku Chapultepec. Pamätník je venovaný hrdinskej smrti mladých kadetov, ktorí v bitke o Chapultepec počas mexickej vojny s USA v roku 1847 dali prednosť smrti pred kapituláciou. Andrej Kiska na znak úcty položil pri pamätníku veniec.

Prezident Kiska sa stretol aj s predsedom vlády Miguelom Ángelom Mancerom Espinosom, od ktorého prijal kľúč od hlavného mesta. Podľa Kisku tento symbol odomyká srdcia ľudí. „Nabáda nás, aby sme sa spojili, pretože táto krajina je úžasná a nádherná, ale aj Slovensko je úžasná a nádherná krajina. A ja verím, že tento kľúč, toto symbolické gesto, dnes pomáha otvoriť lepšie spojenie a spoznanie sa. Dnes už vzdialenosti nezohrávajú dôležitú úlohu, pokiaľ k sebe ľudia vedia nájsť cestu,“ uviedol prezident.

Andrej Kiska a Enrique Peña Nieto – FB / Andrej Kiska

Navštívil aj chrám Aztékov

Prehliadku hlavného mesta prezident ukončil návštevou Metropolitnej katedrály a archeologickej zóny ruín chrámu Templo Mayor. Ten vybudovali Aztékovia na prelome 14. a 15. storočia. Keď ale Španieli hlavné mesto dobyli, chrám zrovnali so zemou. Podľa miestnych dokonca jeho ruiny použili na stavbu už spomínanej katedrály.

Prezident Andrej Kiska je na návšteve Mexika, pričom ide o prvú návštevu slovenskej hlavy štátu v tejto krajine. Prezidenta sprevádza podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar a skupina slovenských podnikateľov a zástupcov akademickej obce. Návšteva potrvá do 23. novembra.

Foto: