Spoločnosť Domáce Top

FOTO Mestá sú v týchto dňoch na nepoznanie. Vianoce im dodali jedinečné čaro

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Voňavé pochúťky, punč, krásna výzdoba ale aj bohatý program. Asi každé mesto na Slovensku sa v decembri odeje do vianočného šatu. Práve preto je atmosféra na trhoch nezameniteľná a rozhodne sa oplatí ísť si ju vychutnať do ulíc. Pozrite sa, ako to vyzerá v našich krajských mestách a čo si pre návštevníkov tento rok pripravili. 

 

 

 

Bratislava

Nový primátor priniesol do Bratislavy aj nový koncept trhov, ktoré sú “zero waste”, čiže využívajú vratné poháre a kompostovateľný riad. Novinkou je aj možnosť platiť bezkontaktne kartou. Občerstvenie ponúkajú desiatky stánkov s jedlom a pitím. Návštevníkov čaká aj bohatý program. Viac si môžete prečítať TU.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Trnava

Adventné trhy v Trnave sa konajú do 22. decembra 2019 na Trojičnom námestí ako súčasť Adventu v Trnave, ktorý okrem trhov samotných prináša množstvo sprievodných podujatí. Sú to napríklad Stredoveké adventné trhy na Námestí sv. Mikuláša. Okrem toho si návštevníci môžu užiť výstupy na mestskú vežu s lampášom, tvorivé dielne pre deti, štyri adventné koncerty v Kostole sv. Jakuba a mnoho iného.

“Program na Trojičnom námestí je tento rok veľmi pestrý – každý deň okrem pondelkov máme koncerty a vystúpenia, tento rok sme privítali Paru, Fragile či Spievankovo, dnes sa tešíme na Funny Fellows. Vďaka počtu dní, v ktorých sa adventné podujatia konajú, má Trnava najbohatší program vianočných trhov na Slovensku,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Zdroj: Trnava / Matúš Koprda

 

Zdroj: Trnava / Peter Cagala

Nitra

Nezaostáva ani mesto pod Zoborom. Na Svätoplukovom námestí v Adventom mestečku na vás čaká nielen výborný kultúrny program, ale aj voňavé dobroty, darčeky pod stromček a nezameniteľná čarovná, vianočná atmosféra. Návštevníci sa majú naozaj na čo tešiť – Nitra si pripravila bohatý program pre deti aj dospelých.

Zdroj: Mesto Nitra / Roman Oravec

 

Zdroj: Mesto Nitra / Roman Oravec

 

Zdroj: Mesto Nitra / Roman Oravec

 

Zdroj: Mesto Nitra / Roman Oravec

Trenčín

Festival Čaro Vianoc pod hradom vypukol už 5. decembra 2019 a nesie so sebou okrem vianočnej atmosféry aj množstvo chutí, vôní a hudobných zážitkov. 70 vyzdobených a rozžiarených jarmočných domčekov ponúka krásne darčeky, ozdoby a výrobky najčastejšie priamo z rúk remeselníkov, ktorí ich vyrábajú. V gastro stánkoch je na ochutnanie niekoľko noviniek – belgickcké waffle na slano, s bryndzou, cibuľkou a čiernymi olivami, vegánske burgre s hranolčekmi či kapustnica so seitanom a lesnými hubami.

Zdroj: Facebook / Mesto Trenčín

 

Zdroj: Facebook / Mesto Trenčín

Žilina

Vianočné trhy v Žiline sa konajú na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku v období od 23. novembra do 23. decembra 2019. Mesto Žilina investovalo tento rok do zakúpenia novej vianočnej výzdoby takmer 28-tisíc eur. Jednou z noviniek je vizuál vianočného mestečka. Priestor pre návštevníkov sa rozšíril a súčasťou mestečka je aj obrovská vianočná guľa, v ktorej sa návštevníci trhov radi fotografujú. Ozdobou Mariánskeho námestia je aj vianočný stromček a drevený betlehem. Návštevníci trhov tu nájdu rôznorodú vianočnú výzdobu, napríklad sobiu rodinku na Námestí Andreja Hlinku, svetelné vločky, anjelov, prevesy a mnoho iného. 

Zdroj: Mesto Žilina

 

Zdroj: Mesto Žilina

 

Zdroj: Mesto Žilina

 

Zdroj: Mesto Žilina

Banská Bystrica

Banskobystrické Vianoce 2019 so sebou priniesli dobré jedlo a stánky s rôznym sortimentom. Malí i veľkí návštevníci sa tiež môžu tešiť zo zaujímavých aktivít či kultúrnych a charitatívnych podujatí. Tento rok zdobí Námestie SNP 12-metrový smrek pichľavý, ktorý pochádza z centra Banskej Bystrice. Postupne pribúdajú vianočné stromčeky aj v jednotlivých mestských častiach. Golianovu ulicu na Uhlisku a Iliaš budú tento rok skrášľovať smreky, ktoré boli odstránené z lokality pri pamätníku v Kremničke.

Návštevníci a obyvatelia mesta dostali možnosť vychutnať si banskobystrický punč z vratných keramických hrnčekov, ako je to zvykom napríklad vo Viedni.

Zdroj: archív mesta Banská Bystrica

 

Zdroj: archív mesta Banská Bystrica

 

Zdroj: archív mesta Banská Bystrica

 

Zdroj: archív mesta Banská Bystrica

Prešov

Súčasťou Prešovských POhodových Vianoc je tento rok 80 stánkov. Návštevníci si môžu pochutnať na rôznych gastronomických špecialitách a chutných nápojoch až v 29 stánkoch. Z vianočných trhov v Prešove úplne zmizli plastové riady, čím sa podčiarkol ich tohtoročný ekologický rozmer. Nápoje sa podávajú iba v papierových pohároch a všetky príbory na jedlo sú drevené.

Návštevníci, ktorým obzvlášť záleží na ochrane prírody môžu namiesto papierových pohárov využiť porcelánové hrnčeky, ktoré sa dajú zakúpiť za symbolickú cenu 2,50 eura v každom stánku s nápojmi. Hrnčeky s motívom Prešovských POhodových Vianoc sú k dispozícii v troch farebných prevedeniach a môžu poslúžiť aj ako originálny suvenír alebo vianočný darček.

Zdroj: Mesto Prešov

 

Zdroj: Mesto Prešov

 

Zdroj: Mesto Prešov

 

Zdroj: Mesto Prešov

Košice

Tohtoročné Košické rozprávkové Vianoce priniesli hneď niekoľko noviniek. V prvom rade sa mesto v spolupráci s predajcami na trhoch dohodlo, že jedlo a nápoje určené na priamu konzumáciu, rovnako ako aj príbor, budú vyrobené výlučne z biodegradovateľných plastov, papiera alebo dreva. Zároveň vyvezený odpad poputuje na separačnú linku Kositu, kde bude ďalej spracovaný.
Košičania si tiež môžu vychutnať úplne nový zážitok v podobe ruského kola, tzv. “Košického oka”, ktoré je umiestnené na Námestí osloboditeľov a ponúka jedinečný pohľad na historické centrum na Hlavnej ulici z 32 metrovej výšky. Núdza nie je ani o bohatý program.
Zdroj: FB Košice

 

Zdroj: Facebook / Košice