Domáce GPlus Spoločnosť Top

FOTO Mnoho detí skončí cez sviatky na pohotovosti. Neuveríte, čo všetko im lekári vytiahli z dýchacích ciest

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Detská vynaliezavosť nepozná hranice. O to kreatívnejšie sú deti vtedy, keď z dlhej chvíle nájdu zdanlivo neškodné predmety na hru. Chvíľka ticha bez detských výkrikov či ,,otravovania” ale môže znamenať aj poriadny problém. Cudzie telesá v detských dýchacích cestách pritom nie sú žiadnou raritou. Na prvý pohľad úsmevné príhody však môžu skončiť fatálnymi následkami. Glob.sk sa o nástrahách, ktoré číhajú na deti počas   nepozornosti rodičov rozprával s prednostkou Detskej otorinolaryngologickej kliniky LF UK a NÚDCH MUDr. Irinou Šebovou, CSc., MPH.

 

Vianočné sviatky sa spájajú nielen s hromadou dobrého jedla, ale aj s rôznymi nástrahami, ktoré číhajú ako v tradičných dobrotách, tak aj na dlážke domácností. Zapichnutá rybacia kosť potrápila počas sviatkov už mnohých. Štedrý deň si ale každý vie predstaviť aj lepšie, než trávením na pohotovosti. 

Mikuláš je nebezpečnejší ako Vianoce

Najčastejším cudzím telesom, ktoré deťom uviazne v dolných dýchacích cestách sú oriešky, ktoré častokrát dostávajú v mikulášskych balíčkoch. S prípadmi, keď malému dieťaťu rodič dovolil jesť orechy a ono jeden z nich vdýchlo, sa lekári stretávajú počas celého roka. 

Najrizikovejšou skupinou sú pritom deti od pol roka do troch rokov. Avšak nie je namieste za takéto nešťastie viniť dieťa. V prvom rade by si mali do svedomia vstúpiť rodičia a sami prehodnotiť, či strava, ktorú dávajú svojmu dieťaťu je adekvátna k jeho veku. ,,Dieťa sa má pohybovať v bezpečnom prostredí. Nedávame mu stravu, ktorá mu neprináleží a upravujeme ju vzhľadom na vek tak, aby sa dieťa nedostávalo do rizík,” doplnila prednostka Šebová.

Na ,,pamiaktu” si lekári odkladajú predmetky, ktoré deťom vytiahli z dolných dýchacích ciest. Zdroj: Glob.sk

Ako by mal rodič reagovať?

Vdýchnuť akýkoľvek predmet je pre dieťa veľmi nebezpečné. Rodič musí v takej chvíli promptne zareagovať. Akonáhle vidí u svojho dieťaťa  tzv. aspiračný moment – chvíľu, keď dieťa začne prudko kašľať, okamžite musí začať konať. Malé deti však nespolupracujú tak, ako tie väčšie, preto chcieť od nich, aby držali otvorené ústa, je takmer nemožné. Rodič sa môže pokúsiť otočiť menšie dieťa hore nohami a ,,vytriasť” z neho predmet, ktorý vdýchlo. Použiť môže aj Heimlichov manéver, pri ktorom prudko stlačí hrudník dusiaceho sa odzadu pod pľúcami v snahe využiť zvyškový objem vzduchu v pľúcach na vypudenie predmetu z dýchacích ciest. Ak však ani jedna ,,taktika” nezaberá, je potrebné volať záchranku, ktorá dieťa prevezie na špecializované pracovisko. ,,Čím dlhšie je cudzie teleso v dolných dýchacích orgánoch, tým skôr sa tam pridružia rôzne zápalové prejavy, pretože cudzie teleso do dýchacích ciest nepatrí a vyvoláva zápalovú reakciu,” vysvetlila prednostka.

Pokiaľ sa nepodarí vybrať cudzie teleso, rodič musí urýchlene volať záchrannú službu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hra s časom

Problémom je, že na Slovensku sú len dve špecializované detské ORL pracoviská, ktoré sa venujú práve takýmto urgentným prípadom. Máme však ešte aj niekoľko pediatrických pracovísk venujúcich sa endoskopii dolných dýchacích orgánov. Pokiaľ sa rodičom nepodarilo dostať z dýchacích ciest cudzie teleso, lekári spravia dieťaťu röntgenovú snímku hrudníka, na ktorej vyhľadajú, kde tento predmet skončil. Predmet však nemusí byť röntgenkontrastný. Následne pristúpia k bronchoskopii, ktorá sa vykonáva v celkovej  anestézii. Cez ústa, nosohltan, hrtan zavedú optický prístroj do priedušnice a priedušiek a predmet vyberú von.

Lekári od rodičov potrebujú vedieť všetky informácie, ktoré sú doležité vedieť pred indikáciou k tomuto zákroku. Nie vždy sa však stretnú s ochotou a otvorenosťou rodičov. ,,Pre nás je najhoršie, keď nám nepovedia všetko, čo potrebujeme vedieť. Existuje aj kategória rodičov, ktorá nepovie celú pravdu a zatají dôležité informácie,”  povedala prednostka. 

Aby lekári mohli spozorovať cudzie teleso na röntgenovej snímke, musí byť vyrobené z rádiokontrastnej látky. Zdroj: wikipedia

Lekári našli v dýchacích cestách všeličo

Ihly, spinky, špendlíky, magnetické guličky, časti hračiek, lego ručičky, vrchnáky z pera, … To je len čiastočný zoznam toho, čo lekári počas svojej praxe vytiahli z dýchacích ciest malých pacientov.

Podľa nich je však jedným z najnebezpečnejších predmetov malá plošná disková batéria, ktorú zväčša nájdete v hodinkách alebo robotických hračkách. Dieťa po vdýchnutím takejto maličkosti môže dokonca zomrieť. ,,Akonáhle sa batéria dostane do kontaku s vlhkým prostredím, začína rozkladať okolité tkanivo. Čím dlhšie tam je, tým budú následky horšie. A aj po jej odstránení ešte neviete, čo sa stane, môže dôjť k fatálnemu krvácaniu alebo vzniku akútneho zápalu napríklad v medzihrudí,vysvetlila vážnosť situácie prednostka Šebová.

Na ,,pamiaktu” si lekári odkladajú predmetky, ktoré deťom vytiahli z dýchacích ciest. Zdroj: Glob.sk

Mohlo by vás zaujímať: