Spoločnosť Domáce GPlus Top

FOTO Nemocničná strava naháňa hrôzu. Prečo Slovákom servírujú iné jedlá ako zahraničným pacientom?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na jednej strane jedlo ako z päť hviezdičkového hotela, na tej druhej zase suchý rožok, syrokrém a plátok šunky. Aj takéto diametrálne odlišné pokrmy môžete dostať v nemocniciach. Slováci žial na veľký komfort a lákavú stravu nie sú zvyknutí. Zároveň nechápu, prečo oni dostávajú ,,horšie” jedlo než zahraniční pacienti. Rezort zdravotníctva v tom problém ale nevidí a obhajuje stravovacie rozdiely.

 

Šunka, prosciutto, čerstvá zelenina, ovocný jogurt, med, džem, maslo, čaj či miska plná ovocia. Aj takto môže vyzerať nemocničná strava. Skúsenosti slovenských pacientov ale nasvedčujú tomu, že nejde pritom o realitu odzrkadľujúcu naše pomery. Internet zaplavujú fotografie nemocničnej stravy nielen zo Slovenska, ale aj z rôznych kútov sveta. Za lákavejšou stravou pritom nemusíme ísť ďaleko. Stačí sa pozrieť do Rakúska, kde rožok so syrokrémom v nemocnici rozhodne nedostanete.

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Rakúsku dostala pacientka takýto obed. Zdroj. internet

Prečo musia Slováci jesť niečo iné?

Pokiaľ ste aspoň raz boli hospitalizovaní v slovenskej nemocnici, okúsili vaše chuťové poháriky klasickú nemocničnú stravu. Prečo je slovenská strava tak odlišná od tej zahraničnej?

,,Nejde len o samotnú finančnú výšku stravnej jednotky, ale aj o finančné možnosti konkrétneho zdravotníckeho zariadenia, ktoré  sa premietajú jednak do technického vybavenia kuchyne (je rozdiel, ak sa strava pripravuje v konkrétnom zariadení, alebo sa do neho vozí z iného zariadenia…),  jednak do kvalitného, vyškoleného personálu kuchyne,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Soňa Valášiková.

Nejde pritom len o technické vybavenie či finančné prostriedky. ,,Výber jedál, ich rozmanitosť a výber použitých potravín musí zodpovedať požiadavkám na výživu konkrétneho pacienta, resp. skupiny pacientov. Pri klinickej výžive je dôležité to, aký bude mať strava účinok na zdravotný stav pacienta a nie to, či je pripravená podľa najnovších trendov v gastronómii,” doplnila pre Glob.sk hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Večera na novorodeneckom oddelení v Luxembursku. Zdroj: internet

Slovenské štandardy

Podľa rezortu zdravotníctva dostávajú pacienti nutričnú starostlivosť. Stravu, ktorá prináleži zdravotnému stavu a veku pacienta. ,,Strava  v nemocnici je súčasťou  liečby, nie je to stravovanie zdravých osôb s plným výkonom, čiže aj to sa zohľadňuje pri tvorbe jedálnych lístkov,” dodala Eliášová.

,,Pri každom výdaji stravy (3x denne, 365 dní v roku) je prítomný nutričný terapeut. Tento zodpovedá za správnosť výdaja a následnú podrobnú písomnú dokumentáciu,” povedala pre Glob. Sk hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská. Cena stravnej jednotky je v každej nemocnici iná a stanovuje si ju príslušné zariadenie. Zatiaľ čo v UNB je cena 8,23 eur (samoplatca zaplatí 9,47 eur), v NÚSCH pacient zaplatí len 5,75 eur.

Cenu za stravu si stanovuje každá nemocnica zvlášť. Zdroj: pixabay.com

Skúsenosti pacientov

Názory na nemocničnú stravu sa líšia. Ako sa hovorí, sto ľudí – sto chutí. Táni, ktorá bola hospitalizovaná na Slovensku, nemocničná strava chutila. O svoje zážitky sa podelila aj na sociálnej sieti. ,,Dokonca bola za mnou hlavná diétna sestra a povedala mi, že na čokoľvek budem mať chuť, mám povedať sestričkám a urobia mi to v kuchyni. Posielala mi rôzne mňamky. Šľahaný tvaroh s jahodami a tak. A starostlivosť – top, top. A nebola som žiadny VIP klient, ani nikoho známa. Bola som len tehotná. Takže áno, aj na SVK máme top nemocnice. A nielen jednu,” píše Táňa.

Nadšenie zo slovenskej nemocničnej stravy už Vanda nezdieľala. ,,Štyri dni po sebe na obed aj večeru mrkva a zemiaky, ako vegetariánska a nemliečna strava na oddelení šestonedelia. To sa človek rýchlo zotaví a “porad” aj mlieko začne prúdom tiecť,” napísala Vanda s veľkou dávkou irónie. 

Aj takúto koláž vyhotovil slovenský pacient. Porovnal dve nemocničné večere. Na ľavo je tá slovenská, na pravo večera vo švajčiarskej nemocnici. Zdroj: internet

Mohlo by vás zaujímať: