Zahraničné Spoločnosť Top

FOTO Obrovské požiare, atentáty, záplavy a iné nešťastia. Aj taký bol rok 2019 vo svete

Požiar katedrály Notre-Dame. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Rok 2019 bol plný dramatických, ale aj veselých udalostí, ktoré plnili titulky svetových médií. Poďme si v obrázkoch pripomenúť aspoň niektoré z nich.

 

Záver roka býva časom bilancovania a spomínania na to, čo sa počas neho odohralo. Či už to boli rozsiahle požiare Amazonského pralesa, zaplavené Benátky či atentát v novozélandskom meste Christchurch – aj uplynulý rok 2019 bol plný napínavých udalostí.

Pristátie na odvrátenej strane Mesiaca

3. januára sa Číne podarilo prvýkrát v histórii vyslať sondu na odvrátenú stranu Mesiaca. Po úspešnom dosadnutí na povrch začala Čchang-e 4 odosielať fotografie na Zem. Potom sa vybrala na prieskumnú jazdu po mesačnom povrchu.

Čínska sonda Čchang-e 4 poslala na Zem prvé panoramatické zábery z odvrátenej strany Mesiaca. Zdroj: TASR / AP

Atentát v meste Christchurch

15. marca došlo v novozélandskom meste Christchurch ku krvavému masakru. Ozbrojený muž tam v dvoch mešitách zastrelil 51 ľudí a ďalšie desiatky zranil. Z útoku obvinili Brentona Tarranta. Ten sa nechal inšpirovať ďalším masovým vrahom Andersom Breivikom. Tarrant navyše svoj čin vysielal naživo na sociálnej sieti.

Na snímke zakryté telo jednej z obetí pred mešitou 15. marca 2019 v novozélandskom meste Christchurch. Zdroj: TASR / AP

Požiar katedrály Notre-Dame

15. apríla vypukol požiar v preslávenej parížskej katedrále Notre-Dame. Plamene zanechali na symbole Francúzska rozsiahle škody. Existovali aj obavy, že sa stavba zrúti, čo sa našťastie nestalo. Zvnútra chrámu sa podarilo zachrániť dôležité relikvie a kultúrne pamiatky.

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požžiaru 15. apríla 2019 v Parힾi. Zdroj: TASR / AP

Útoky na Srí Lanke

21. apríla došlo na Srí Lanke počas osláv Veľkej noci k sérii bombových útokov na kresťanské kostoly a hotely. O život pri nich prišlo 250 ľudí. Medzi nimi aj 45 cudzincov. K teroristickým útokom sa prihlásil Islamský štát.

Zničený kostol po bombovom útoku. Zdroj: TASR / AP

Meghan Markle a princovi Harrymu sa narodil syn

6. mája obletela svet aj jedna veselá správa. Vojvodkyňa Meghan priviedla na svet svojho prvého potomka. Syn princa Harryho dostal meno Archie Harrison a stal sa siedmym nasledníkom britského trónu. 

Britský princ Harry a vojvodkyòa zo Sussexu Meghan pózujú fotografom so svojím synom v kaplnke sv. Juraja na zámku vo Windsore 8. mája 2019. Zdroj: TASR / AP

Odstúpenie britskej premiérky

24. mája ohlásila v emotívnom prejave vtedajšia britská premiérka Theresa Mayová svoju demisiu. Stalo sa tak po tom, ako parlament trikrát odmietol jej dohodu o brexite. Vyhlásenie sa nezaobišlo bez sĺz. 7. júna Mayová svoj sľub naplnila a odstúpila z funkcie. 

Britská premiérka Theresa Mayová po vyhlásení na Downing Street 10 v Londýne 24. mája 2019. Zdroj: TASR / AP

Von der Leyenová ako šéfka Európskej komisie

16. júla zvolil europarlament za šéfku Európskej komisie nemeckú političku Ursulu von der Leyenovú. 1. decembra vystriedala vo funkcii Jeana-Clauda Junckera. Pôvodne mala začať úradovať už 1. novembra, do funkcie však nastúpila s mesačným oneskorením.

Ursula von der Leyenová počas prejavu v europarlamente. Zdroj: SITA / AP

Požiare Amazonského pralesa

Začiatkom augusta zasiahli Amazonský prales rozsiahle požiare. Podľa údajov brazílskeho vesmrírneho inštitútu stúpol ich počet v porovnaní s predošlým rokom približne o 80 percent. Ich príčinou je rozsiahle odlesňovanie a úmyselné zakladanie ohňov miestnymi farmármi, ktorí sa tak snažia zbaviť krovia a drevného odpadu.

Na snímke Neri dos Santos Silva po tom, ako vykopal ochrannú hrádzu na farme, na ktorej pracuje v brazílskej obci Nova Santa Helena v šštáte Mato Grosso v piatok 23. augusta 2019. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v piatok povolil použžitie armády na boj proti obrovským pralesným požižarom. Zdroj:  TASR / AP

Útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii

14. septembra došlo k viacerým útokom dronmi na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, ktoré vyvolali požiare. K útokom sa síce priznali jemenskí húsíovia, ale Západ podozrieval z atakov Irán. Ten to však poprel.

Na satelitnej snímke vydanej 14. septembra 2019 čierny dym stúpa po útoku na zariadenie spoločnosti Aramco – závod na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii.  Zdroj:  TASR / AP

Zabitie vodcu Islamského štátu

26. októbra zomrel počas zásahu amerického špeciálneho komanda vodca Islamského štátu Abú Bakr Baghdádí. Po tom, ako ušiel pred vojakmi do tunela, odpálil na sebe výbušnú vestu. Americký generál Kenneth McKenzie potom na tlačovej konferencii prezentoval video zo zásahu.

Záplavy v Benátkach

13. novembra zasiahli Benátky záplavy. V noci vystúpila hladina vody na rekordných 1,87 metra, čo bola najvyššia hodnota od roku 1966. Vtedy hladina vystúpila na 1,94 metra.

Na snímke turisti uprostred zaplaveného Námestia svätého Marka v Benátkach 13. novembra 2019. Zdroj:  TASR / AP

Protesty v Hongkongu

Už niekoľko mesiacov prebiehajú v Hongkongu protesty. Ich prvotnou príčinou bol návrh zákona o tzv. extradícii. Ide o vydávanie ľudí do cudziny. Protestujúci majú obavy, že by bol zákon zneužívaný na vydávanie ľudí do Číny. Podkopal by tak politickú nezávislosť regiónu. Ľudia tiež požadujú odstúpenie správkyne Carrie Lamovej a demokratické zmeny.

 

Zrážky polície a demonštrantov v Hongkongu: Zdroj: SITA / AP

Mohlo by vás zaujímať