Regióny Kysuce

FOTO Pri požiari na Kysuciach horeli lesy aj domy. Zasahovala stovka hasičov

Zdroj: KR HaZZ v Žiline

KYSUCE – Pekelný deň. Tak by sa dal nazvať štvrtok vo viacerých obciach na Kysuciach, kde vzniklo viacero požiarov. Dôvodom bolo vypaľovanie trávy a spaľovanie zvyškov po ťažbe, pričom situáciu komplikoval aj silný vietor. Požiar hasili desiatky hasičov z okolitých obcí a miest. 

 

Vo štvrtok horeli takmer celé Kysuce, keď v Kysuckom Novom Meste, Dunajove, Povine a ďalších obciach vypukli veľké požiare. Dôvodom podľa hasičov bolo vypaľovanie tráv, pričom rozšírenie požiaru spôsobil silný vietor. V obciach zasahovala vyše stovka profesionálnych hasičov a dobrovoľníkov, ktorí prišli pomôcť s hasením požiarov z viacerých okolitých obcí. “Požiare likvidovalo 28 profesionálnych hasičov z okresov Bytča, ŽIlina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline. Pomáhali im 77 dobrovoľných hasičov z okresov Čadca, Kysucké Nové Mesto a Martin so 40 kusmi techniky,” uviedol šéf Krajského Hasičského  a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak.

Okrem požiaru lesných porastov zasahovali hasiči aj pri požiaroch dvoch rodinných domov. “V súčasnej dobe hasiči stále zasahujú v lokalite Kysucké Nové Mesto a Povina, kde pokračujú záchranné práce zo včerajšieho dňa. V uvedených lokalitách momentálne zasahuje 25 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina a 20 členov urbariátu a združení na obhospodarovanie lesov. Plochy požiarov v jednotlivých lokalitách boli v rozmedzí od jedného do šiestich hektárov,” uviedol hovorca Krajských hasičov a záchranárov v Žiline Marek Panák.

Proti požiarom bojobvalo 40 kusov techniky a vyše stovka hasičov. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová

V prípade rodinných domov v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto boli zasiahnuté strešné konštrukcie a podkrovné priestory. “V priebehu zásahu hasiči za použitia autonómnych dýchacích prístrojov vykonávali hasiace práce na požiarom zasiahnutých častiach objektov a súčasne rozoberali podkrovné konštrukcie za účelom uhasenia lokálnych ohnísk. Z vnútorných priestorov vynášali predmety a priestory ochladzovali a odvetrávali,” uviedol Panák. Dodal, že na oboch požiariskách zasahovalo 12 profesionálnych hasičov so šiestimi kusmi hasičskej techniky. “Príčina vzniku požiarov rodinných domov je momentálne v štádiu zisťovania. Pri včerajších požiaroch na Kysuciach neboli žiadne osoby zranené,” uzavrel. 

Starostka obce Povina Alena Dudeková, kde sa rožšíril požiar, vyzývala obyvateľov obce, aby prišli pomôcť s hasením. Na sociálnej sieti uviedla aj presnú lokalitu dvoch požiarov.  Po piatich hodinách od výzvy sa poďakovala všetkých hasičom a dobrovoľníkom, ktorí sa podielali na likvidácii požiaru. “Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí reagovali na výzvu obecného rozhlasu, vzdali do rúk lopaty a prišli pomôcť uhasiť požiare,” napísala. 

Galéria
Požiar vznikol na viacerých miestach na Kysuciach. Zdroj: Facebook / michala fiľová
Požiar vznikol počas vypálenia tráv. Rozšíril ho silný vietor. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová
Požiar hasila stovka hasičov. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová
Pri hasení zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči, či póbyvatelia priľahlých obcí. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová
Pri požiaroch sa našťastie nikto nezranil. Zdroj: KR HaZZ v Žiline
Niektoré požiare hasiči hasia ešte dnes. Zdroj: KR HaZZ v Žiline
Plochy požiarov v jednotlivých lokalitách boli v rozmedzí od jedného do šiestich hektárov. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová
Požiar vznikol na viacerých miestach na Kysuciach. Zdroj: Facebook / Michala Fiľová
Požiar vznikol na viacerých miestach na Kysuciach. Zdroj: FB / Anna Ondrušková
Požiar hasila stovka hasičov. Zdroj: FB / Anna Odrušková
Pri požiaroch sa našťastie nikto nezranil. Zdroj: FB / Anna Odrušková
navigate_before
navigate_next