Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

FOTO Škandál! MYŠI v slovenských obchodoch: Hrôza, kde nakupujeme! Čo všetko našli?

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA – Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenska vykonala v uplynulom období niekoľko kontrol potravín v rozmanitých prevádzkach. Na úradných kontrolách boli zistené naozaj nechutné detaily zo slovenských obchodov. Znečistené pracovné prostredie je nič oproti myšiach a plesnivým potravinám. 

 

Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ vykonali v období od 01.02.2023 do 28.02.2023 okolo 3400 oficiálnych úradných kontrol potravín živočíšneho i rastlinného pôvodu. Z daného počtu našli nedostatky až pri 229 kontrolách. Najviac nedostatkov bolo v stredných a malých predajniach potravín či v hypermarketoch a supermarketoch. Bez akéhokoľvek nedostatku boli kontroly u prvovýrobcov a výrobcov predávajúcich hlavne vo svojej predajni.

Najviac nedostatkov v prevádzkach bolo zistených v Prešovskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. Najmenej nedostatkov bolo v prevádzkach Banskobystrického kraja.

Počas úradných kontrol bola vytvorená aj dôkladná fotodokumentácia nedostatkov. Okrem poškodených toaliet, znečisteného umývadla či neporiadku v upratovacej miestnosti, narazili aj na zašpinené stojany na čerstvé pečivo a skorodované poličky v chladničke s uloženými syrmi. Najväčšou nechutnosťou, na ktorú natrafili, boli ale jednoznačne plesnivé citróny a mŕtva myš.

Inšpektori celkovo uložili blokové pokuty 62-om prevádzkam v celkovej výške 2420 €. Veľmi vážne nedostatky sa riešili v správnom konaní, pričom bolo uznaných 38 právoplatných rozhodnutí a ich pokuta bola celkovo vo výške 40 900 €.

V našej fotogalérii nájdeš viac detailov z nechutností v slovenských prevádzkach.

Galéria
Znečistené toalety. Zdroj: SVPS
Obrovský neporiadok v upratovacej miestnosti. Zdroj: SVPS
Veľmi znečistený stojan na pečivo. Zdroj: SVPS
Skorodovaná chladnička s balenými syrmi. Zdroj: SVPS
Plesnivé citróny. Zdroj: SVPS
Výskyt myši v sklade surovín. Zdroj: SVPS
navigate_before
navigate_next