Regióny Banská Bystrica Zvolen

FOTO V Pliešovciach odhalili pamätnú tabuľu na počesť rodáka a spisovateľa

V Pliešovciach v okrese Zvolen odhalili pamätnú tabuľu rodákovi, spisovateľovi Jánovi Solovičovi (1934 - 2022). Zdroj: TASR/Jozef Poliak

PLIEŠOVCE – V Pliešovciach v okrese Zvolen odhalili v sobotu pamätnú tabuľu rodákovi, spisovateľovi Jánovi Solovičovi (1934 – 2022). Tabuľa, na ktorej je jeho fotografia, výber z jeho diel a verš ako spomienka na Pliešovce, je osadená na rodnom dome umelca.

 

Ako povedal miestny občan, amatérsky historik Ján Kacian, Solovič aj po odchode z Pliešoviec obec často navštevoval a o svojom rodisku sa vždy pochvalne vyjadroval. Pamätná tabuľa je teda vďakou obyvateľov a tiež znakom hrdosti na to, že mali takého vzácneho rodáka.

Pliešovce Solovič tabuľa odhalenie
Pamätná tabuľa rodáka a spisovateľa z Pliešoviec Jána Soloviča Zdroj: TASR/Jozef Poliak

Solovič získaval vzdelanie vo Zvolene a v Bratislave, kde vyštudoval dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Bol dramaturgom Československého rozhlasu i predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. Zastával tiež viacero politických postov. Od roku 1978 do odchodu do dôchodku bol docentom televíznej a filmovej dramaturgie na VŠMU. Vo svojich dielach sa zaoberal témami ako kolektivizácia, ľahkomyseľnosť a jej následky či ľudskými problémami všeobecne.