Regióny Trenčín Nitra Prešov

FOTO VAROVANIE Medveď ZABÍJAL zvieratá v obľúbenej lokalite! Hrozí, že pre TOTO sa tam vráti: TU si dávajte obrovský pozor

Ilustračné foto. Zdroj: TASR /AP, regiony.sk

SLOVENSKO – Medvede sa opäť vybrali až do obcí a ich okolí. Hneď štyri obce v troch rôznych okresoch hlásia ich výskyt. Medveď dokonca roztrhal divú zver len kúsok od obydlí.

Vedenie obce Skýcov svojich obyvateľov v nedeľu 26. mája upozornilo na stopy medveďa hnedého. Tie sa našli za obcou smerom na mesto Partizánske. Na medveďa upozornil obyvateľov strarosta obce Tomáš Kolembus: „Zvažoval som, či to zverejniť, ale bezpečnosť našich ľudí je na prvom mieste. Dávajte si prosím pozor.“ Pravdepodobne išlo o medvedicu s mláďatami.

Roztrhal zvieratá, medvedicu videli aj na druhý deň

Na výskyt medveďa upozornili aj samosprávy obcí Gánovce a Hozolec pod Tatrami v okrese Poprad. Na sociálnej sieti informovali, že medzi sadom a gánovským cintorínom ostali cez víkend po útoku medveďa kadávre jelenice s mláďaťom. Obce žiadajú obyvateľov i návštevníkov, aby zvážili pohyb v lokalite, ktorá je “obľúbeným miestom prechádzok.” Prípad nahlásili Zásahovému tímu pre medveďa hnedého.

Samospráva z Gánoviec v pondelok 27. mája ráno dodala, že medvedicu s mladým videli aj cestujúci o 5.30 h v tzv. Kožuchovskom lesíku pri železničnej zákrute. Taktiež vyzýva na opatrnosť a ostražitosť. Vedenie obce sa obáva, že medveď sa môže opäť vrátiť. “Je pravdepodobné, že sa medveď pre kadávre bude chcieť vrátiť (tie medzičasom odstraňuje poľovnícke združenie),” uviedla obec na sociálnej sieti.

Šelma pri salaši

Na šelmu upozornila aj obec Košeca v Trenčianskom kraji. Medveď sa mal pohybovať neďaleko salaša v nedeľu 26. mája. Obec varuje obyvateľov, aby boli pri pobyte v prírode opatrní. “Buďte v lesoch opatrní a so psom zvoľte radšej prechádzky v prehľadnejších lokalitách. Samozrejmosťou je (nielen teraz) držanie psa na vôdzke,” uviedla na sociálnej sieti.