Domáce Spoločnosť Prezidentské voľby Top

FOTO Volilo sa aj u starostu doma. Toto sú NAJ momenty volebného dňa

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Meno novej hlavy štátu už síce poznáme, ale volebný deň opäť sprevádzali neobvyklé situácie. V porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb bolo to druhé síce pokojnejšie no predsa zaujímavé. Kostýmy, zásahy záchranárov, prapodivné ohlasovanie otvorenia volebných miestností či voľba v jednej z najmenších obcí Slovenska. Redakcia Glob.sk pre vás zmapovala najzaujímavejšie momenty volebného dňa. 

 

V prvom kole prezidentských volieb sa snáď najhlbšie do pamäti zapísal opilecký exces miestneho politika v obci Medzany (okres Prešov). Ten s dvomi promile v krvi vtrhol do volebnej miestnosti, ukradol urnu a na chodníku rozhádzal jej obsah. Aby sa podobný incident už nezopakoval, miestni poslanci boli nútení prijať niekoľko bezpečnostných opatrení. Papierovú urnu nahradili plechovou a ešte ju zamkli zámkom.

V Medzanoch prijali bezpečnostné opatrenia. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Voľby či maškarný bál?

K volebným urnám pristúpilo viac ako 1,8 milióna voličov. Niektorí však zvolili neformálny outfit, dokonca kostým na maškarný bál. Do volebnej miestnosti v základnej škole na Nevädzovej ulici v Bratislave prišla skupinka mladých voličov preoblečených za komiksové postavy či bájne bytosti.

Aj Bánovčania dali radšej prednosť pracovnému odevu ako formálnemu oblečeniu. Pracovný odev však mal svoje opodstatnenie, nakoľko sa hŕstka obyvateľov mesta zapojila do celosvetovej kampane Hodina Zeme a čistila okolie svojho bydliska.

Galéria
Do volebnej miestnosti v základnej škole na Nevädzovej ulici prišla skupinka mladých voličov preoblečených za komiksové postavy či bájne bytosti. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Do volebnej miestnosti v základnej škole na Nevädzovej ulici prišla skupinka mladých voličov preoblečených za komiksové postavy či bájne bytosti. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Do volebnej miestnosti v základnej škole na Nevädzovej ulici prišla skupinka mladých voličov preoblečených za komiksové postavy či bájne bytosti. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next

Chceli začať voliť skôr

Slováci mali možnosť svoje hlasy vhodiť do hlasovacej urny od siedmej hodiny ráno, kedy svoje brány otvorili všetky volebné miestnosti. Ale ako to už býva zvykom, už ráno nastal menší chaos. V obci Lúčka (okres Sabinov) nahlásili oficiálne otvorenie volebných miestností o hodinu skôr ako v ostatných kútoch Slovenska. Podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Evy Chmelovej je na každej obci kedy otvorí svoje volebné miestnosti. “Obec môže oznámiť ministerstvu vnútra skoršie otvorenie volebných miestností. To, či túto možnosť využije, už nekontrolujeme,” doplnila Chmelová. Koniec koncov v Lúčke otvorili volebné miestnosti predsa len až o siedmej hodine. Priebeh volieb to však neovplyvnilo.

Volebná komisia v obci Malá Lodina sa zas potýkali s problémom nedostatku jej členov. Starostka obce bola nútená rýchlo nájsť náhradu za dvoch komisárov. Priebeh volieb to však neovplyvnilo a k uzatvoreniu volebných miestností či predĺženiu moratória tak nedošlo.

V Lúčke sa nakoniec začalo voliť až o siedmej hodine. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Namiesto obecného úradu, rodinný dom

Odoprieť obyvateľom voľbu prezidenta v jednej z najmenších obcí Slovenska nemohol miestny starosta, ktorý svoj dom prepožičal volebnej komisii a spravil v ňom volebnú miestnosť. Obec Príkra totiž nemá vlastnú budovu obecného úradu a preto starosta úraduje doma. To že sa pritom jedná o skutočne malú obec dokazuje aj počet obyvateľov. V Príkre žije 12 obyvateľov a autobus do obce jazdí len počas letných mesiacov aj to raz týždenne.

Na snímke starosta obce Príkra (okres Svidník) Miroslav Goldir pred svojím domom, ktorý slúži zároveň ako obecný úrad. Zdroj: TASR / Maroš Černý

Kolaps, zásahy, epidémia

Ani druhé kolo prezidentských volieb sa neobišlo bez zásahov Zdravotnej záchrannej služby (ZZS). Záchranári boli privolaní k ôsmim voličom priamo do volebných miestností. Pomoc mali potrebovať traja členovia volebnej komisie a päť voličov. Sťažovali sa pritom na problémy s vysokým krvným tlakom,  kolapsy, ale aj úrazy. Volebný deň si však vyžiadal aj dve obete na životoch. “Žiaľ, v prvom prípade už privolaní záchranári žene v Košickom kraji nedokázali pomôcť a lekár musel konštatovať smrť. V druhom prípade pacienta previezli do nemocnice v Prešovskom kraji vo vážnom stave s mozgovou príhodou,” uviedla pre SITA hovorkyňa ZZS Alena Krčová.

Podľa polície tieto voľby prebiehali pokojne a bez konfliktov. Neovplyvnil ich dokonca ani neznámy vírus, ktorý zasiahol stovku študentov Strednej priemyselnej školy v Trnave. V priebehu týždňa s akútnymi žalúdočnými problémami museli do nemocnice previesť niekoľko mladých. V deň volieb však mesto Trnava ohlásilo nezávadnosť volebných miestností na strednej škole a ubezpečilo voličov, že sa nemusia obávať prísť hlasovať za svojho favorita.

Zdroj: TASR / AP