Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

FOTOPRÍBEH Slováci prekvapili. Otvorené obchodné centrá cez víkend nevzali útokom

zdroj: zoznam.sk / Maarty

BRATISLAVA – Uvoľňovanie opatrení uvoľnilo atmosféru na Slovensku. Slováci môžu opäť chodiť do obchodných centier a vo veľkom nakupovať vo svojich obľúbených predajniach. Už na úvod viaceré obchodné domy praskali vo švíkoch a tak sa vytvárali prognózy, že to podobne bude vyzerať aj v sobotu. Nahrávať tomu mali predpovede počasia – upršaný a veterný deň. Slováci ale prekvapili. 

 

Obchodné centrá sú otvorené v rámci 4. fázy otvárania ekonomiky, ktorú premiér Igor Matovič spustil v stredu 20. mája. V centrách ako takých (teda v ich spoločných priestoroch) neplatia také pravidlá, ako v obchodoch samotných. Nakupujúci ale musia nosiť rúška, dezinfikovať si po vstupe ruky a dodržiavať povinné rozostupy. Hneď v prvý deň však bolo cítiť, že ľuďom už nakupovanie v obchodných centrách chýbalo. Slováci už v stredu vo veľkom nakupovali.

Predavačky a boje s rúškami

Pre Glob.sk to potvrdila Dominika z predajne so športovými potrebami, ktorý sa nachádza v bratislavskej Eurovei. Podľa jej slov ľudia čakali v dlhých radoch pred obchodom, aby si mohli nakúpiť. Nezastavili sa celá deň, stále mali v obchode plno.  Čakali sme, že to bude masaker a aj bol. Ľudia chodili už od skorého rána. Utekali ako zmyslov zbavení do predajne a nevedeli či majú skôr hrabať produkty alebo si zobrať košík,” vysvetlila. Ako najväčší problém vnímala povinnosť nosiť rúško či dodržiavať povinné rozostupy. Za to viacerých ľudí napomenuli. “Buď si ich odmietli dať alebo ich mali zle nasadené. Pár ľudí aj odišlo nahnevaných, že musia čakať v rade na vpustenie do obchodu, ale naozaj to bolo iba pár výnimiek. Myslím si, že táto udalosť všetkých spojila k disciplíne a vedia, že ak budú zodpovední oni, budú zodpovední aj ďalší,” konštatovala.

V prvý deň otvorenia ľudia najviac nakupovali pomôcky na cvičenie v prírode a na cvičenie doma. Dôvodom je, že ľuďom chýba pohyb, ide leto, tak sa chcú udržať vo forme. Vo veľkom “prahli” aj po pomôckach na bicyklovanie. Na rozostupy sme ich museli upozorňovať najmä pri kasách, aby dodržali 2 metre, ale inak boli ľudia veľmi milí. Tešili sa, že máme konečne otvorené a naozaj, keď to porovnám s tým ako sa správali pred karanténou, tak je to milión a jedno. Najviac môžeme vpustiť 115 ľudí. Avšak, treba si uvedomiť, že 15 je nás. Tak radšej púšťame do 100 ľudí. U nás v Eurovei sa to ešte dá, ale napríklad taký Pharos? Ráno otvoria, naklikajú si do aplikácie 100 ľudí, zatvoria dvere a vonku čaká ďalších 150 a počet čakajúcich neustále rastie,” uviedla Dominika.

Ľudia najviac kupovali potreby na cyklistiku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Podľa slov jej kolegyne, ktorá mala službu cez víkend, však sobota nebola tak strašná, ako si ju predstavovala. “Ľudia boli pomerne disciplinovaní a chvalabohu ich nebolo až tak veľa. Zo začiatku som sa obávala, že budú brať obchody “útokom”, ale našťastie si asi veľa ľudí povedalo, že ak nemusia, tak do obchodu nepôjdu,” uviedla pre Glob.sk. Rovnako ako v stredu, aj cez víkend zvádzali boje so zákazníkmi pre rúška – viacerí ich mali zle nasadené. Najviac ľudí prišlo podľa jej slov nakupovať popoludní. No myslí si, že ak by bolo krajšie počasie, ľudí by bolo viac. Najviac nakupovali veci na cvičenie, beh a cyklistiku. Pri komunikácii s nami zákazníci dodržiavali odstup trochu menej. A v uličkách sa ľudia taktiež zhromažďovali. Na vyznačených miestach pri kasách však rozostupy dodržiavali. Inými slovami – “čo je napísané, to platí” – ale sami kvôli sebe to najskôr nerobili. Očividne už ten najväčší strach z korony odišiel. Minimálne pri niektorých zákazníkoch,” uzavrela.

Rovnaké slová volila aj Amélia z obchodu s oblečením v bratislavskom Avione. Ako uviedla pre Glob.sk, v ich dvojposchodovej predajni nakupovalo veľa ľudí. Najhoršie časy boli podľa jej slov popoludní a večer. “Áno, dosť nakupovali. Správali sa v pohode a dodržiavali opatrenia. Na to sme všetci dohliadali. Aj pri vstupe stála jedna baba a dohliadala na to, aby si dezinfikovali ruky, prípadne dávala rukavice tým, kto chcel. Rozdávali sme lístočky, aby sme regulovali počet zákazníkov,” uviedla. Podľa jej názoru nakupovalo viac mužov ako žien.

A ako to vyzeralo cez víkend?

Väčšina sedení vo food courte v Centráli bolo opáskovaných. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
V bratislavskom Auparku bolo ľudí pomenej. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Obchody mali pri vstupoch umiestnené informácie s opatreniami, ktoré musia zákazníci dodržiavať. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Zákazníci musia dodržiavať povinné rozostupy. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
V obchodoch, kde bol plný stav nakupujúcich, museli zákazníci čakať pred vchodom. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Garáže praskali vo švíkoch. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Niektoré prevádzky neboli na otvorenie obchodných centier pripravené. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
V obchodoch nebolo cez víkend veľa ľudí. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Pri vstupoch sú v obchodných centrách dávkovače dezinfekcie. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Slováci v obchodoch cez víkend nakupovali striedmo. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Obchody musia mať pri vchode vyvesené informácie ohľadom dodržiavania povinných pravidiel. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Slováci sa snažili dodržiavať povinné rozostupy v spoločných chodbách. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Obchodné centrá nechcú ohľadom šírenia nákazy nič podceniť. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Slováci v obchodných centrách najviac navštevovali predajne s potravinami. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Na eskalátoroch nakupujúci povinné rozostupy príliš nedodržiavali. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Kiná ešte otvorené neboli. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Niektoré stoly a stoličky boli vo food courtoch otvorené a dostupné pre ľudí. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Spoločné priestory zívali prázdnotou. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Očakávaný nápor ľudí sa v obchodných centrách nepotvrdil. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Ľudí do obchodných centier nepriviedlo ani zlé počasie. V spoločných priestoroch bola iba hŕstka ľudí. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Viacerí si radšej zvolili vonkajšie priestory a výhľad na Dunaj. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Spoločné priestory zívali prázdnotou, Slováci radšej cez víkend zostali doma. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel
Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel

Mohlo by vás zaujímať