Politika Zahraničné

FPÖ bude hlasovať za vyslovenie nedôvery rakúskej vláde kancelára Kurza

FPÖ bude hlasovať za vyslovenie nedôvery rakúskej vláde kancelára Kurza. Zdroj: TASR / AP

VIEDEŇ – Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) v pondelok avizovala, že podporí hlasovanie o vyslovení nedôvery celej vláde, ktoré iniciovala opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ). Informovala o tom agentúra APA.

 

Novozvolený predseda FPÖ Norbert Hofer potvrdil neformálne rozhovory s SPÖ. Úmysel podporiť návrh SPÖ predtým vyjadril i bývalý minister vnútra Herbert Kickl (FPÖ).

V pondelok popoludní by sa malo hlasovať i o tom, kto bude viesť poslanecký klub populistickej FPÖ. Podľa informácií APA by sa jeho novými šéfmi mali stať práve Hofer a Kickl.

Prokuratúra začala vyšetrovanie vo veci korupčného videa

Viedenská prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie v súvislosti s korupčným videom nahraným na ostrove Ibiza, ktoré spôsobilo v Rakúsku rozpad vládnej koalície. Informovala o tom agentúra APA.

Hovorkyňa prokuratúry Nina Busseková uviedla, že “vyšetrovanie bude prebiehať vo viacerých smeroch”. Z taktických dôvodov však odmietla spresniť akékoľvek ďalšie informácie.

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017 na ostrove Ibiza, ktorú zverejnili nemecké médiá, diskutuje bývalý vicekancelár a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách.

Strache podal minulý piatok na viedenského právnika, rakúskeho pseudodetektíva a ženu rusko-lotyšského pôvodu vydávajúcu sa za príbuznú ruského oligarchu na videu trestné oznámenie.

Šéfka opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová vyhlásila, že členovia SPÖ jednohlasne podporia pondelňajšie hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovej vláde, ktoré SPÖ iniciovala. Úmysel hlasovať za tento návrh avizovala aj krajne pravicová (FPÖ).

Na mimoriadnom zasadnutí dolnej komory parlamentu poslanci už odhlasovali, že novým šéfom poslaneckého klubu populistickej FPÖ bude bývalý minister vnútra Herbert Kickl, píše denník Der Kurier.