Francúzska a španielska polícia zasahovali proti katalánskym separatistom

PARÍŽ – Francúzska, španielska a katalánska polícia zasahovali v utorok na hraniciach medzi Francúzskom a Španielskom, aby uvoľnili cestný hraničný priechod, ktorý už viac ako 24 hodín blokujú katalánski proseparatistickí aktivisti. Informovala o tom agentúra DPA a španielsky denník El País.

 

Protestnú akciu organizuje hnutie Demokratické cunami. Aktivisti sa ešte v pondelok zhromaždili na diaľnici AP7 v lokalite La Jonquera ležiacej na východe Katalánska neďaleko francúzskych hraníc. V noci sa na mieste zdržiavalo viac ako 2000 ľudí.

Francúzska polícia podľa médií voči demonštrantom použila slzotvorný plyn. Účastníci zhromaždenia však na Twitteri napísali, že budú v protestnej akcii pokračovať.

Demokratické cunami začalo s protestnými akciami v októbri v reakcii na rozsudok nad vodcami boja za nezávislosť Katalánska. Španielsky najvyšší súd 14. októbra odsúdil deväť katalánskych politikov a aktivistov na dlhoročné tresty väzenia za ich úlohu v neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu na jeseň 2017.

V Katalánsku sa už odvtedy konalo mnoho zhromaždení a protestných pochodov, ktoré sa neraz skončili násilnosťami. Okrem toho demonštranti v uplynulých dňoch a týždňoch opakovane blokovali aj cesty a železničné trate, ktoré spájajú Španielsko s Francúzskom.

Viac o téme: aktivisti, Francúzsko, hranica, katalánski separatisti, Katalánsko, policajný zásah, slzotvorný plyn, Španielsko

Súvisiace články