Spoločnosť Zahraničné

Francúzska rozhlasová stanica omylom zverejnila nekrológy žijúcich osobností

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

PARÍŽ – Francúzska rozhlasová stanica Radio France Internationale (RFI) omylom zverejnila na svojej webovej stránke približne 100 vopred pripravených nekrológov popredných a stále žijúcich svetových osobností.

 

Stanica uviedla, že zverejnenie nekrológov spôsobil “technický problém” a ospravedlnila sa. “Vyjadrujeme ospravedlnenie ľuďom, ktorých sa to týka, ako aj našim priaznivcom, ktorí nám dôverujú,” uviedla RFI, ktorú citovala stanica BBC.

Medzi inkriminovanými osobnosťami figuruje britská kráľovná Alžbeta II., americký herec Clint Eastwood, brazílsky futbalista Pelé, francúzska herečka Brigitte Bardotová, iránsky ajatolláh Alí Chámeneí, bývalý americký prezident Jimmy Carter či kubánsky exprezident Raúl Castro.

Rozhlasové stanice a iné médiá si často pripravujú nekrológy vopred, aby ich mohli v prípade úmrtia danej osoby rýchlo vydať. Problém nastal, keď RFI presúvala svoju webovú stránku na odlišný systém spravovania obsahu, uviedla vo vyhlásení stanica. Nekrológy sa publikovali nielen na jej vlastnej stránke, ale aj na jej partnerských portáloch ako Google či Yahoo. RFI uviedla, že sa “mobilizuje, aby opravila túto závažnú programovú chybu”.