Zahraničné

Francúzsko oslávilo Deň dobytia Bastily: Pompézna prehliadka v centre mesta

PARÍŽ – Francúzsko v sobotu oslavuje Deň dobytia Bastily, ktorý sa nezaobišiel bez tradičnej vojenskej prehliadky v Paríži na Champs-Élysées a Place de la Concorde. Slávnostnej prehliadke, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc vojakov, sa však nevyhli menšie chyby. Počas choreografického vystúpenia na Place de la Concorde do seba narazili dvaja policajti na motorkách. Svoje stroje vzápätí zdvihli zo zeme, za čo ich dav aj prítomní hostia, medzi ktorými bol francúzsky prezident Emmanuel Macron a singapurský premiér Lee Hsien Loong, odmenili potleskom.

S ďalším menším problémom sa stretla letka, ktorá počas prehliadky vypustila dym vo farbách francúzskej trikolóry. Jedna z deviatich stíhačiek však namiesto modrej farby vypustila červenú. Predstaviteľ francúzskeho letectva neskôr pre televíziu France 2 potvrdil, že išlo o chybu. Podľa pôvodný plánov mali tri lietadlá vypustiť červený dym, tri biely a tri modrý.

Okrem francúzskych vojakov sa na prehliadke zúčastnili aj singapurskí vojaci aj záchranári, ktorí pomáhali na francúzskych územiach v Karibiku po vlaňajších hurikánoch. Jedným z pilotov vojenských lietadiel zo vzdušnej šou bol zase astronaut Thomas Pesquet.

Krátko pred vojenskou prehliadkou prezident Macron podpísal nový rozpočet pre armádu, ktorý by mal zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá hrubého domáceho produktu, ako sa dohodli členské štáty NATO.

Oslavy sviatku dobytia Bastily, ako aj samotná prehliadka, sa vo Francúzsku konajú za prísnych bezpečnostných opatrení. Po celom štáte je nasadených 110-tisíc vojakov, vo veľkých mestách je obmedzený predaj alkoholu a palív a v krajine tiež posilnili kontroly identity. Prísnejšie bezpečnostné opatrenia Francúzsko prijalo po útoku nákladiakom počas osláv Dňa dobytia Bastily v Nice v roku 2016, ktorý si vyžiadal 86 obetí.

Francúzsko prijalo prísnejšie bezpečnostné opatrenia aj pre cyklistické preteky Tour de France, ktorých sobotňajšia etapa sa odohrala v Normandii, a pre nedeľňajší finálový zápas Majstrovstiev sveta vo futbale, v ktorom sa Francúzsko stretne s Chorvátskom.