Zahraničná Politika Zahraničné Ekonomika

Francúzsko stanoví kvóty pre kvalifikovaných prisťahovalcov mimo EÚ

Zdroj: pixabay

PARÍŽ – Francúzsko prvýkrát stanoví kvóty pre kvalifikovaných prisťahovalcov z krajín mimo Európskej únie (EÚ). Uviedla to v utorok francúzska ministerka práce Muriel Pénicaudová. Toto opatrenie dlhodobo požadujú pravicové strany.

 

Ministerka pre televíznu stanicu BFM TV povedala, že kvóty budú určené na budúci rok v lete. Dodala, že vláda vypracuje zoznam príslušných profesií, na ktoré sa majú kvóty vzťahovať.

Francúzsky premiér Édouard Philippe minulý mesiac vyhlásil, že nie je proti zavedeniu kvót pre migrantov, v rámci snahy jeho vlády venovať pozornosť obavám voličov z prisťahovalectva, ktoré využívajú krajne pravicoví politickí súperi.

Vláda, úzko spojená s centristickým prezidentom Emmanuelom Macronom, je ako medzi mlynskými kameňmi. Okrem verejnosti je totiž pod tlakom aj vlastných prívržencov, ktorí zase nesúhlasia s akýmikoľvek opatreniami, ktoré považujú za “nadbiehanie” krajnej pravici.

Pénicaudová zdôraznila, že prioritou vlády je pomôcť trhu práce vo Francúzsku, preto je potrebné privítať aj migrantov: „Ak stále existuje potreba v prospech krajiny a spoločnosti, prinesieme ľudí, ktorých potrebujeme na základe ich profesie a kvalifikácie.“