Spoločnosť Zahraničné

Francúzsku humanitárnu cenu získali kaderníci strihajúci zdarma bezdomovcov

Zdroj: TASR / František Iván

PARÍŽ – Skupina kaderníkov Barber Angels Brotherhood, ktorá zdarma poskytuje svoje služby ľuďom bez domova, si v sobotu v Paríži prevzala cenu Veľkú humanitárnu cenu Francúzska.

 

“Význam tohto ocenenia nás vedie k tomu, aby sme pokračovali – v piatich európskych krajín,” povedal zakladateľ bratstva Claus Niedermaier, ktorý prevádzkuje kadernícky salón v juhozápadnom Nemecku. Dodal, že “naším cieľom je, aby dobrý účes chudobnejším ľuďom dodal aspoň trochu dôstojnosti a sebadôvery.”

K službe bezdomovcom Niedermaiera pred niekoľkými rokmi inšpiroval dokumentárny film o tom, ako prežívajú zimu bezdomovci v Mníchove. Vtedy sa rozhodol, že svoje vedomosti a zručnosti ponúkne aj tým najchudobnejším.

V roku 2016 potom Niedermaier spolu so štyrmi podobne zmýšľajúcimi ľuďmi založil v Bádensku-Württembersku na juhozápade Nemecka “bratstvo” Barber Angels Brotherhood.

Odvtedy sa do tohto projektu zapojilo viac ako 300 kaderníkov v Nemecku, ale aj v Rakúsku, Švajčiarsku, Španielsku a Holandsku.
Podľa odhadov doteraz bezplatné kadernícke služby – umytie vlasov, ich ostrihanie a úpravu – poskytli asi 40 – tisíc ľuďom v rôznych lokalitách.
Cena Grand Prix Humanitaire de France bola založená v roku 1892 a je ocenením pre ženy a muži, ktorí bezplatne poskytujú pomoc ľuďom v núdzi.