Francúzsky súd zbavil kardinála viny z krytia sexuálneho zneužívania detí kňazom

PARÍŽ – Odvolací súd v juhofrancúzskom meste Lyon vo štvrtok zbavil obvinení kardinála Philippa Barbarina, ktorého v marci podmienečne odsúdili na šesť mesiacov väzenia za krytie sexuálneho zneužívania maloletých, ktorého sa dopustil kňaz z jeho diecézy. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Odvolací súd rozhodol o zrušení predchádzajúceho marcového verdiktu, na základe ktorého bol kardinál Barbarin (69) uznaný za vinného z toho, že nenahlásil prípady sexuálneho zneužívania približne 80 chlapcov – skautov, ktorých sa mal v 70. a 80. rokoch 20. storočia dopustiť kňaz Bernard Preynat (74).

Skupina deviatich bývalých obetí tvrdila, že kardinál Barbarin ako lyonský arcibiskup v roku 2007 príslušné podozrenia voči Preynatovi dostatočne nepreskúmal. Kňaz sa tak mohol naďalej stretávať s mládežou, a to až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2015. Teraz mu hrozí desať rokov odňatia slobody.

Kardinála potom pred súdom usvedčili, že nenahlásil prípad zneužívania maloletej osoby, ku ktorému dochádzalo v rokoch 2014 – 2015, a odsúdili ho na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov.

Kardinál Barbarin sa tak stal najvyššie postaveným francúzskym duchovným odsúdeným v rámci pedofilných škandálov v katolíckej cirkvi. V dôsledku toho ponúkol pápežovi Františkovi svoju rezignáciu. Ten ju zatiaľ neprijal.

Barbarin v novembri podanie svojho odvolania zdôvodnil tým, že “mu nie je jasné, z čoho je vinný”.

Viac o téme: Bernard Preynat, kardinál, katolická cirkev, kňaz, Philippe Barbarin, sexuálne zneužívanie, súd, Vatikán, zbavenie viny, zneuźívanie detí

Súvisiace články