Politika Domáce Top

Koalícia hazarduje s Ústavnym súdom. V hre je priveľa

Poslanci včera nezvolili žiadneho kandidáta na Ústavný súd. Danko s Bugárom však mali počas hlasovania dobrú náladu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Fiasko, fraška a zahrávanie sa s riadnym chodom orgánu, ktorý má garantovať našu ústavnosť. Poslanci vo včerajšej verejnej voľbe nezvolili ani jedného spomedzi 37 kandidátov na sudcov ústavného súdu. Koaličné strany Smer-SD a SNS sa rozhodli, že ich poslanci odovzdajú pri voľbe prázdne hlasovacie lístky. Hlasovania sa nezúčastnili ani poslanci ĽS-NS. Takýmto spôsobom vyjadrili svoj nesúhlasný postoj k tomu, že voľba bola verejná a nie tajná. Ich politikárčenie však môže vyjsť súd pekne draho.

 

Dve koaličné strany z troch vyjadrili nesúhlas s tým, že opozícia aj s prispením tretej koaličnej strany Most-Híd rozhodli o verejnej voľbe. ,,Vo verejnej voľbe sme vyjadrili názor na verejnú voľbu – odmietavý názor. Zároveň sme testovali, či ešte funguje vládna koalícia,” povedal po hlasovaní poslanec Erik Tomáš (Smer-SD).

Predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko sa včera k postupu svoje strany nevyjadril. Od predsedu ústavnoprávneho výboru Roberta Madeja (Smer-SD) chce však počuť, ako má vyzerať opakovaná voľba, ktorá sa uskutoční vo štvrtok o 11:00. Politici totiž nemajú jasno v tom, či má byť verejná, alebo tajná.

Čas dohodnúť sa na úkor Ústavného súdu

Včerajšiemu fiasku počas hlasovania predchádzali nezhody v rámci koalície. Koaliční partneri sa nevedeli dohodnúť nielen na tom, či má byť voľba tajná alebo verejná, ale ani na menách konkrétnych kandidátov, ktorých podporia. Najväčším kameňom úrazu sa stal Robert Fico. Tomu odmietol dať podporu Most-Híd Bélu Bugára. Nič nevyriešili ani doterajšie zasadnutia koaličnej rady. Ďalšie by malo podľa informácií Glob.sk byť už dnes. Z vyjadrení koaličných politikov totiž vyplýva, že v získanom čase vidia priestor na dohodu.

Podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár povedal, že pred ďalším kolom voľby majú ešte celý jeden deň na rokovanie. “Vo štvrtok potom povieme, aký bude náš ďalší postup,” povedal. Nevylúčil ani, že strana sa pri ďalšej verejnej voľbe zachová inak, ako včera podvečer. Šéf Mostu-Híd Béla Bugár zasa povedal, že ak sa niekto chce dohodnúť, získali na to jeden deň. „Ak sa dohodneme, tak vo štvrtok môže byť výsledok. Uvidíme, či sme schopní sa dohodnúť,“ povedal.

Poslanci vo včerajšej verejnej voľbe nezvolili nikoho. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Fico hovoril o odchode z koalície

Dôležitú úlohu v samotnom včerajšom hlasovaní zohral bezpochyby fakt, že Robert Fico sa ho zúčastnil už iba ako rádový hlasujúci poslanec, a nie ako kandidát na sudcu. Ešte pred samotným hlasovaním totiž vyhlásil, že sa kandidatúry vzdáva a zdôraznil, že mal záujem aj tak vždy iba o post predsedu Ústavného súdu. Súčasný prezident Andrej Kiska by podľa neho vzhľadom na svoj končiaci sa mandát a ďalšie politické ambície, nových sudcov vyberať nemal.

Predseda najsilnejšej vládnej strany iba dve hodiny pred samotným hlasovaním nevylúčil odchod z koalície. Pokiaľ budú zvolení kandidáti opozície s podporou strany Most-Híd, bude to podľa neho porušenie koaličnej zmluvy. „Malo by to vážny vplyv na chod vládnej koalície,“ povedal.

Zároveň však Fico naznačil aj ďalšie možné scenáre, o ktoré by sa mohol Smer-SD s ním na čele usilovať. „Ak prvá, a vo štvrtok opakovaná voľba prinesie bez politických dohôd chaotické výsledky a Ústavný súd SR nebude funkčný, Smer-SD má názor, že existujú legitímne cesty, ako zabezpečiť schopnosť Ústavného súdu prijímať rozhodnutia. Hoci na to môžu existovať rôzne právne názory, vládna väčšina má možnosť bez prijatia ústavného zákona predĺžiť mandát existujúcim sudcom ústavného súdu, a to až do zvolenia a vymenovania nových sudcov, novým prezidentom,“ vyhlásil Fico. Bližšie však svoj zámer nekonkretizoval.

Ústavný právnik Marek Domin v tejto súvislosti však vidí iba dve možnosti, a to prijatie zákona novelizujúceho zákon o Ústavnom súde alebo prijatie ústavného zákona novelizujúceho Ústavu. „Prvá možnosť je však, podľa môjho názoru, neprípustná, keďže dĺžku funkčného obdobia určuje priamo Ústava a nie “len” zákon, ako je to napr. v prípade predsedu NKÚ alebo generálneho prokurátora.“ V týchto prípadoch je totiž možné, aby zákon ustanovil aj pravidlo, že daná osoba zostáva vo funkcii až do zvolenia, respektíve vymenovania toho, kto ju nahradí.

Druhou teoretickou možnosťou podľa neho je, že by sa prijal ústavný zákon, ktorý „by doplnil pravidlo 12 ročného funkčného obdobia uvedeného v Ústave o pravidlo, že sudca zostáva vo funkcii až do jeho nahradenia.“ Aj takéto riešenie je však podľa Domina z ústavnoprávneho hľadiska polemické. „Navyše, politicky je tiež problematické. Na schválenie ústavného zákona by sa totiž muselo nájsť 90 poslaneckých hlasov,“ upozornil.

Robert Fico vidí ako riešenie aj predĺženie mandátu súčasným sudcom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Kiska bude mať deň

Na to, aby Ústavný súd mohol prijímať plenárne rozhodnutia, je potrebné, aby mal aspoň sedem členov z trinástich. Vzhľadom na momentálnu situáciu však hrozí, že už od soboty 16. februára, kedy končí mandát deviatim sudcom, ostanú iba štyria. Na to, aby bol Ústavný súd funkčný tak poslanci musia vo štvrtok zvoliť aspoň šesť kandidátov.

Ani to však nemusí stačiť. Prezident si z nich musí vybrať troch, ktorých vymenuje. Kiskovi však na takýto krok bude ostávať iba pár hodín. Otázne tiež je, či by si z kandidátov, ktorých mu navrhne parlament, vedel vybrať. V minulosti už totiž v presne rovnakej záležitosti obštrukcie robil. „Prezident Andrej Kiska očakáva, že Národná rada si v opakovanej voľbe splní svoju povinnosť a zvolí 18 kandidátov, z ktorých vyberie 9 nových ústavných sudcov. Je to vec základného fungovania štátu a dôvery ľudí,” reagoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Galéria
Bela Bugár a Robert Fico si naštrbené vzťahy doposiaľ neurovnali. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Na snímke Martin Glváč, Béla Bugár, Martin Klus, Róbert Fico a Juraj Blanár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Na snímke Róbert Fico a Juraj Blanár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Na snímke Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci si voľbu ústavných sudcov zopakujú. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade dopadla v stredu fiaskom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v Národnej rade, dňa 12.2.2019. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Zdroj: Glob.sk
Brífing predsedu strany Smer-SD Roberta Fica k voľbe ústavného sudcu v centrále strany na Súmračnej, 12.2.2019. Na snímke Róbert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Brífing predsedu strany Smer-SD Roberta Fica k voľbe ústavného sudcu v centrále strany na Súmračnej, 12.2.2019. Na snímke Róbert Fico, Ján Mažgút. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next