Domáce Šport Top

VIDEO Futbalisti Slovana opäť šokovali futbalovú Európu. V Brage oskalpovali sebavedomých Portugalčanov

Konečný výsledok zápasu Sporting Braga - Slovan Bratislava v Európskej lige. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Na podobnom štadióne futbalisti Slovana Bratislava ešte nehrali. Postavený v bývalom kameňolome, tribúny vytesané do skaly ako v rímskom amfiteátri. Ako by to malo predznamenať avizované belasé futbalové divadlo, ktoré chceli slovanisti ukázať na ihrisku Sportingu Braga v druhom zápase Európskej ligy.

Monumentálny, originálny, úchvatný štadión mal byť svedkom veľkej bitky slovenského majstra za ďalšími troma bodmi v základnej skupine. Bez Aleksandara Čavriča a Vasila Božikova, ktorí ostali v Bratislave mali belasí chuť aj formu na ďalšie prekvapenie. Veď okrem vlastných fanúšikov im nik neveril. Aj stávkové kancelárie považovali Slovan za totálneho outsidera. No ako sa hovorí, nikdy nerob účet bez hostinského, a už vôbec nikdy vo futbale. No v prvom polčase to bolo zo strany Slovana predstavenie bez chuti, bez života, nemastné a neslané. Navyše kulisa poloprázdneho štadióna, ale aj tá trávniku bola zvláštna, až nepohárová. Ak ste preto nevideli úvodnú polhodinu, určite nemusíte ľutovať, o nič ste neprišli.

Futbalisti Sportingu Braga a Slovana Bratislava pred zápasom Európskej ligy. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Slovan iba zbytočne vyčkával, bránil až ôsmymi hráčmi, defenzíva mužstva mala prioritu s podtitulom len neurobiť chybu. Pasivita belasých vydržala do 31. minúty, kedy Medvedev v priestore nikoho a pri postrannej čiare, zbytočne fauloval. Po priamom kope Fransérgia bol v malom vápne úplne voľný Bruno Viana, ktorý po dokonalom volejbalovom výskoku už iba pozdravil Dominika Greifa. Gól z ničoho a ešte k tomu úplne lacný.

Bruno Viana bol napokon hlavnou postavou úvodných 45 minút, aj v úplnom závere prvého polčasu. V tretej minúte nadstaveného času takisto nepochopiteľne a lajdácky fauloval v šestnástke Andraža Šporara, aby kanonier Slovana z jedenástky, so šťastím vyrovnal na 1:1. Eduardo totiž jeho strelu chytil, ale po jeho “dorážke” už nemal nárok. Na to, že to bola prvá a jediná strela do priestoru portugalskej brány, to bol pre Slovan viac ako sľubný stav.

Dva góly za polčas v zápase chudokrvnom na poriadne šance, strely či kombinačné akcie boli až nad plán toho, čo sa dialo na trávniku. Druhý polčas mohol byť preto už iba lepší. No bolo to iba zbožné prianie. Nuda na ihrisku aj v hľadisku pokračovala. Braga nevedela nič vymyslieť, Slovan nič špeciálne vymýšľať nepotreboval. Remíza a bod boli pre Bratislavčanov zlaté a vysnívané. Pokojne ste mohli doma žehliť, zavárať, chystať deti do školy. Všetko bolo vzrušujúcejšie ako to, čo predvádzali hráči na ploche. Až prišla 62. minúta a Brazílčan Galeno dal jeden z najkrajších gólov Európskej ligy v tejto sezóne. Z rohu šestnástky urobil z Greifa v bráne Slovana štatistu a fantasticky vymietol jeho ľavý horný roh. Gól ako lusk.

Futbalisti Sportingu Braga strieľajú prvý gól zápasu so Slovanom Bratislava v Európskej lige. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ak chcel Slovan z výsledkom niečo robiť, musel zmeniť všetky herné činnosti. Permanentnou pasivitou a defenzívou bol odsúdený cestu domov s prázdnymi rukami. Bez efektu. Ani dvojnásobné striedanie belasých nenakoplo, stále boli ako spiaca Ruženka čakajúc na pomoc zhora, Nebol to veru slovanistický večer. Šporar v útoku stratený a sám, Holman s Mohom a Rabiuom v strede poľa bez invencie, iskry, fantázie. Riziko na seba nezobral nik, na trávniku nebol žiadny joker v modrom.

Hráči Slovana Bratislava oslavujú druhý gól v zápase Európskej ligy na ihrisku Sportingu Braga. Zdroj: TASR Jakub Kotian

No opäť sa ukázalo, že ošúchané, trápne a staré heslo – futbal nemá logiku – opäť naplnilo svoju povesť. V 87. minúte úplne z ničoho, z ojedinelej akcie Slovana odcentroval striedajúci Daniel a najnešťastnejší muž zápasu, domáci stopér Bruno Viana si dal vlastný gól. Totálny šok v portugalskom tábore, eufória radosti v slovanistickom. Slovan tak remizoval v Brage 2:2, získal ďalší zlatý bod a v skupine ich už má štyri. Jeho ďalším súperom bude 24.októbra na Tehelnom poli Wolwerhampton Wanderers. Čo bude ďalší ťažký zápas, keďže Angličania vyhrali v Istanbule s Besiktasom 1:0, gólom z poslednej minúty a v tabuľke má Wolwes na Slovan iba jednobodové manko.

Futbalisti Slovana Bratislava oslavujú remízu na ihrisku Bragy v zápase Európskej ligy. Zdroj: TASr / Jakub Kotian

Futbalisti Slovana boli po stretnutí samozrejme šťastní ako blchy a nečudo, že mali takmer silvestrovskú náladu.

“Z bodu sme šťastní, má cenu zlata. Ak budeme hrať každý zápas tak, ako dnes, môžme uspieť. Musíme však vždy bojovať až dokonca. Takéto zápasy nás posúvajú ďalej. Dali sme zo seba všetko a dosiahli dobrý výsledok, hoci nám málokto veril,” povedal obranca Vernon de Marco

“Celé mužstvo predviedlo výborný výkon. Nebolo to jednoduché. Braga ukázala veľkú kvalitu, navyše sme dvakrát museli doťahovať. V útoku sme dnes neboli až tak nebezpeční, ale to vyplývalo z hry na päť obrancov. Napokon sme však potrestali dve chyby súpera. Prvý gól, ktorý sme inkasovali mrzí, bol zo štandardky, navyše zbytočnej. Tomu druhému teba zatlieskať,” zhodnotil stretnutie brankár Dominik Greif

“Bod nám chutí o to viac, že sme vyrovnali až na konci zápasu. Bolo vidieť, že sme k tomu pristúpili zodpovedne a hrali až do konca. Nebolo to jednoduché, na kraji sa nás snažili prečíslovať, takže niektoré situácie boli náročné,” doplnil spoluhráčov Jurij Medvěděv

Najspokojnejší bol samozrejme po zápase tréner Ján Kozák mladší. “Cenná remíza proti silnému súperovi. Myslím si však, že sme odohrali dobrý zápas. Asi nikto neočakával, že by sme mali desať šancí, ja určite nie. Tie ktoré sme mali, sme využili a vyšlo nám to, čo sme chceli. V žiadnom zápase nebudeme dominovať, ale ak v nich necháme srdce, môžme uspieť. Chceli sme písať históriu Slovana, minule v EL získal bod, teraz máme štyri. Tešíme sa z tohto výsledku. Verím, že ešte nejaké bodíky pridáme. S Petržalkou sme mali v Lige majstrov pred posledným zápasom s Portom 5 bodov a hrali sme v ňom o postup zo skupiny. Sme blízko k tomu, aby sa nám podarilo to isté, ale stále zostávame nohami na zemi.”

Tréner Kozák pokračoval v hodnotení stretnutia, v ktorom ocenil najmä prístup hráčov. “Idú vždy na sto percent. Aj dnes to odmakali. Boli tam síce aj chybičky, ktoré si ešte rozoberieme, ale dlhodobo podávajú výborné výkony a zaslúžia si pochvalu. Keď takto pracujú, prikloní sa k nim aj potrebné šťastie. Už viackrát sme dali góly v závere, čo svedčí o tom, že chalani idú za dobrým výsledkom až do konca. V mužstve je pozitívna atmosféra, čo je pre mňa veľmi dôležité. Skúsenosti so skupinovou fázou pohárov mali pred touto sezónou len dvaja naši hráči. Práve skúsenosti z týchto ťažkých zápasov v kombinácii s prácou na tréningoch i mimo nich nás budú posúvať ďalej. Verím, že budeme ďalej rásť a spravíme fanúšikom ešte veľa radosti.“

Tréner Slovana Bratislava Ján Kozák mladší počas zápasu Európskej ligy Braga – Slovan. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Sporting Braga – Slovan Bratislava 2:2 (1:1)

Góly: 31. Viana, 63. Galeno – 45.+3 Šporar, 87. Viana (vlastný). Rozhodovali: Jaccottet – Jobin, Zeder (všetci Švaj.), ŽK: Viana, Paulinho – de Kamps, Suchockij, Moha, Rabiu, 8875 divákov.

Braga: Eduardo – Esgaio, Viana, Santos, Sequeira – Palhinha, A. Horta (70. Trincao), Fransérgio (88. Fonte), R. Horta (70. Novais) – Paulinho, Galeno
Slovan: Greif – Medveděv, Bajrič, Abena, Vernon, Suchockij (80. Daniel) – de Kamps (67. Ljubičič), Rabiu, Holman (67. Dražič) – Moha, Šporar

Besiktas Istanbul – Wolverhampton Wanderers 0:1 (0:0)
Gól: 90.+3 Boly