Domáce Šport

Futbalová Liga národov bude v Bratislave bez najväčších hviezd Česka aj Slovenska.

Slovenskí futbalisti, ktorí vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 nad Azerbajdžanom 2:0, ale na šampionát nepostúpili. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Česká futbalová reprezentácia sa v zápase Ligy národov so Slovenskom (v piatok 4. septembra o 20.45 v Bratislave) musí zaobísť bez stredopoliara Tomáša Součeka i útočníka Patrika Schicka.

 

Obe opory tímu sú v karanténe pre blízky kontakt s masérom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Podľa portálu idnes.cz zostali doma aj krídelník Lukáš Masopust a brankár Ondřej Kolář. V českom kádri momentálne figuruje 20 hráčov vrátane dvoch brankárov. “Na základe rozhodnutia príslušnej hygienickej stanice boli Souček so Schickom preventívne umiestnení do karantény. Mali síce negatívne testy, ale prišli do kontaktu s nakazenou osobou. Na Slovensko preto s nami neodcestujú,” povedal hovorca Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Michal Jurman. Do Bratislavy nepríde ani brankár pražskej Slavie Kolář, ktorý je v hierarchii až trojka v národnom tíme a do hry by pravdepodobne aj tak nezasiahol. “Vyhoveli sme žiadosti klubu. Na Slovensko necestuje ani Lukáš Masopust, dôvod zatiaľ nie je spresnený,” dodal Jurman.

Koronavírus ovplyvnil nomináciu Českej futbalovej reprezentácie pred duelom so Slovensko. Zdroj: TASR / AP

Všetci hráči, tréneri i členovia realizačného tímu ČR absolvovali v stredu po pozitívnom náleze jedného z masérov ďalšie vyšetrenie, ktoré už žiadny ďalší prípad nákazy neodhalilo. Pre ďalšie testy však Česi museli odložiť odlet na Slovensko zo stredy na štvrtok. Pre koronavírus v českej reprezentácii viaceré kluby uvažujú nad stiahnutím svojich nominovaných hráčov. Týka sa to najmä Slavie Praha, ktorá mala v pôvodnom výbere trénera Jaroslava Šilhavého až osem futbalistov.

“Zošívaných” čaká už o tri týždne prvý zápas play off Ligy majstrov, súperom bude Midtjylland alebo Young Boys Bern, v súvislosti s účasťou v LM zaviedol tím prísne pravidlá, aby sa hráči nenakazili. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na sociálnej sieti potvrdil, že v prípade ďalšieho čo i len jedného pozitívneho testu opustia národný tím všetci hráči úradujúceho českého šampióna.

Koronavírus ovplyvnil nomináciu Českej futbalovej reprezentácie pred duelom so Slovensko. Zdroj: TASR / AP

České médiá však upozorňujú, že kluby by nemuseli so žiadosťou o stiahnutie svojich hráčov uspieť. Septembrový termín je pevne ukotvený v kalendári FIFA a kluby musia uvoľniť futbalistov pre reprezentačné potreby. Výnimku majú iba pri zranení hráča, alebo keby národný tím hral v krajine, kde by hrozila karanténa v súvislosti s koronavírusovými opatreniami, čo však nie je prípad Slovenska. Vedenie FAČR absolvovalo v stredajších večerných hodinách stretnutie so zástupcami Slavie Praha, Sparty Praha a Viktorie Plzeň, ktorých hráči tvoria podstatnú čas národného tímu.

“Spoločne sme sa zhodli na tom, že záujem všetkých strán je rovnaký, to znamená prioritne ochrana zdravia hráčov a realizačného tímu. Výsledkom rokovaní je ďalšie sprísnenie opatrení na reprezentačnom zraze, okrem iného aj rozdelenie hráčov do jednotlivých skupín, pričom jedna z nich bude zložená iba z hráčov Slavie. Zároveň prišlo po dohode s epidemiológmi k rozhodnutiu, že sa celá reprezentácia v rámci prevencie presunie na Slovensko pozemnou cestou a nie letecky, ako bolo pôvodne v pláne,” vysvetlil hovorca FAČR.

Koronavírus ovplyvnil nomináciu českej aj slovenskej futbalovej reprezentácie pred duelom v Pohári národov. Zdroj: TASR / AP

Piatkové stretnutie 2. skupiny B-divízie sprevádzajú na oboch stranách problémy v súvislosti s pandémiou koronavírusu, tie sa negatívne odrazili na skladbe oboch mužstiev. Slovákom nebudú k dispozícii stredopoliari Marek Hamšík a duo zo zámorskej MLS Ján Greguš, Albert Rusnák. Do nominácií negatívne vstúpili aj zranenia, Slovákom tak budú chýbať brankár Martin Dúbravka, stopér Dávid Hancko i stredopoliar László Bénes, Čechom Pavel Kadeřábek a Filip Novák.

Hapal na zranenie brankárskej jednotky Dúbravku zareagoval povolaním skúseného Dušana Kuciaka k dvojici Marek Rodák – Dominik Greif. “Máme myšlienku, kto pôjde medzi žrde. Čakajú nás spoločné tréningy, tréneri brankárov posúdia, v akej forme sú všetci traja nominovaní a povedia svoj názor,“ vyjadril sa reprezentačný tréner, ktorý má otázne i zloženie defenzívnej formácie. V nej popri Milanovi Škriniarovi vstupujú do hry viaceré možnosti s Lukášom Štetinom, Martinom Valjentom, Ľubomírom Šatkom či Norbertom Gyömbérom.

Slovenská futbalová reprezentácia pred duelom s Chorvátskom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Na poste stopéra hrá i Branislav Niňaj. Na kraj obrany je pripravený nováčik Martin Koscelník. “Prihliadali sme veľmi na rozohranosť hráčov. Štetina začal hrávať za Spartu pravidelne, aj teraz veľmi dobre odohral prvé kolá a hral dobre, je zdravý,” naznačil. V útoku má tiež viacero variantov, s Róbertom Boženíkom sú pripravení aj Adam Zreľák, Michal Ďuriš či Ivan Schranz. Premíru v reprezentácii majú Ivan Schranz, Martin Koscelník a fyzioterapeutka Lenka Skaličanová.

Oba mužstvá sa predstavia v súťažnom reprezentačnom zápase po dlhej dobe. Slováci minulý rok v novembri doma v závere kvalifikácie EURO 2020 zdolali Azerbajdžan 2:0, Česi prehrali v Bulharsku 0:1, to už ale nič nezmenilo na ich postupe na ME. Koronakríza znemožnila odohrať tímu Pavla Hapala marcové semifinále baráže EURO doma s Írskom aj júnovú prípravu v Nórsku. Česi museli zrušiť marcové turné v USA, kde mali hrať s Mexikom a Hondurasom, resp. júnové sústredenie v Rakúsku so zápasmi s Talianskom a Rakúskom. Do akcie sa oba tímy dostanú až teraz, po prvom zápase na Tehelnom poli nastúpi opäť v Lige národov SR o tri dni v Izraeli a Česi v Olomouci privítajú Škótov.

Mohlo by vás zaujímať