Domáce Šport Top

Futbalová reprezentácia bez Škrtela, otázniky sú okolo Škriniara. Nomináciu na Severných Írov diktuje koronavírus

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič nemôže vo finále baráže EURO 2020 proti Severnému Írsku počitať zo zdravotných dôvodov s obrancom Martinom Škrtelom.

 

To ale nie je všetko, veľká zákulisná hra je okolo príchodu Milana Škriniara. Ako informoval portál football-italia.net, stopérovi Interu Miláno zabránili vycestovať miestne zdravotné úrady v rámci obmedzení v boji proti pandémii koronavírusu. Dvadsaťpäťročný obranca sa pri nedeľnej remíze s Atalantou (1:1) sa vrátil do zostavy Interu po tom, ako ho z októbrového asociačného termínu aj troch kôl Serie A vyradil pozitívny test ochorenie COVID-19. Národnému tímu nebude k dispozícii ani v novembri, keďže Inter je jeden z klubov, v ktorých kádri sa vyskytol koronavírus a ktoré nesmú pustiť hráčov do rodných krajín. Týka sa to aj Fiorentiny, Sassuola, FC Janov, AS Rím a Lazia Rím. Škriniar má zakúpenú letenku na pondelok ráno a podľa nominačného plánu sa má trénerovi Tarkovičovi hlásiť okolo obeda.

Slovenskí futbalisti majú nového trénera. Pavla Hapala vystriedal Štefan Tarkovič. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Výkonný riaditeľ Interu Giuseppe Marotta ale uviedol, že jeho klub zatiaľ nedostal žiadny zákaz. Dožaduje sa rovnosti, aby niektorí účastníci Serie A nezískali výhodu tým, že ich hráči nemusia cestovať na asociačný termín. “Táto situácia vytvára nerovnosť, takže by mal zasiahnuť minister športu Vincenzo Spadafora. Poškodzuje to regulárnosť, je absurdné, aby v regiónoch platili rôzne pravidlá, od Ríma cez Miláno po Florenciu. Sú protokoly, ale vzniká aj šedá zóna pre absenciu centrálneho riadenia. Jednotlivé miestne zdravotné úrady rozhodujú o osude klubu,” vyhlásil Marotta.  Oficiálnou informáciou o Škriniarovej absencii na reprezentačnom zraze nedisponoval v nedeľu večer ani Slovenský futbalový zväz (SFZ). “Do 20.45 h Slovenský futbalový zväz neobdržal žiadnu relevantnú informáciu o tom, že by náš reprezentant nemal byť milánskym Interom uvoľnený, rovnako sú na tom aj hráči iných reprezentácií,” uviedol Tarkovič.

Obranca Interu Miláno Milan Škriniar nebude k dispozícii na novembrové reprezentačné stretnutia. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Z tímu tiež vypadol Martin Koscelník, ktorého vyradil pozitívny test na koronavírus a vo výbere ho nahradí Lukáš Pauschek. Do mužstva k devätnástim pôvodne vybraným pribudli Dávid Hancko, Tomáš Suslov, Pavol Šafranko, Samuel Mráz, Adam Jakubech a Norbert Gyömbér. V kádri na duel v Severnom Írsku a zápasy Ligy národov so Škótskom (15. novembra o 15.00 h v Trnave) a Českom (18. novembra o 20.45 h v Plzni) figuruje aj krídelník Slovana Bratislava Vladimír Weiss. Toho však trápi svalové zranenie, pre ktoré vynechal aj víkendový ligový zápas v Michalovciach. Ako uviedol Tarkovič na nedeľnej tlačovej konferencii na reprezentačnom zraze v Senci, do večera by mal mať k dispozícii 17 hráčov, ďalších sedem sa pripojí v nedeľu. Ako posledný sa pridá k spoluhráčom Ján Greguš.

Tomáš Hubočan, Adam Nemec a Martin Škrtel sa rozlúčili s reprezentáciou v zápase s Paraguajom v Bratislave. Zdroj: TASR / Martin Baumann.

“Okrem Koscelníka pre pozitívny test na koronavírus vypadli aj dvaja členovia relizačného tímu. Povolali sme dvoch masérov, ktorí budú alternovať. Situácia sa vyvíjala a dnes sme to chceli prezentovať ako jeden balík. Verím, že všetci hráči budú po pretestovaní PCR testami v poriadku. S lekárskym tímom sme sa dohodli, že žiadny hráč ani člen realizačného tímu, ktorý mal pozitívny PCR test, na zraz nepríde. To sa týka aj Dušana Kuciaka a Lukáša Haraslína. Ďalší sú Plach, Holec a Holúbek. Vavro a Mihalík tiež nebudú k dispozícii. Strelec sa pripojí k dvadsaťjednotke. Po rozhovore s Martinom Škrtelom je isté, že nám nepomôže. Po zápase v Lige majstrov mal individuálny program, skúšal zaťaženie. Hlásil mi, že pripravený nebude a nepríde,” povedal Tarkovič.

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Nominácia Slovenska

Brankári: Marek Rodák (FC Fulham), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava), Adam Jakubech (KV Kotrijk)

Obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Valjent (RCD Mallorca), Róbert Mazáň (FK Mladá Boleslav), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia), Lukáš Pauschek (Slovan Bratislava), Norbert Gyömbér (Salernitana), Dávid Hancko (Sparta Praha), Milan Škriniar (Inter Miláno)

Stredopoliari: Marek Hamšík (PFC Ta-lien), Ján Greguš (Minnesota United), Albert Rusnák ml. (Real Salt Lake), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), Tomáš Suslov (Groningen)

Útočník: Michal Ďuriš (Omonia Nikózia), Samuel Mráz (Zaglebie Lubin), Pavol Šafranko (Sepsi OSK)