Spoločnosť Zahraničné Top

Futbalový svet smúti. Zomrel legendárny Diego Maradona (†60)

Zomrel Diego Maradona, jeden z najlepších svetových futbalistov histórie. Zdroj: TASR / AP

TIGRE – (Redakcia / TASR) Legendárny argentínsky futbalista Diego Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Potvrdila to Argentínska futbalová federácia. Podľa argentínskych médií bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca.

 

Majster sveta z roku 1986 v Mexiku a vicemajster sveta z roku 1990 v Taliansku zomrel podľa denníka Clarin v stredu ráno miestneho času v argentínskom meste Tigre. Prezident Argentíny Alberto Fernandez okamžite v juhoamerickej krajine vyhlásil trojdňový smútok. Maradona iba nedávno podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. Pred zákrokom ho hospitalizovali s príznakmi depresie, anémiou a dehydratáciou. Kliniku Olivos opustil 12. novembra tohto roku.

Maradona sa narodil 30. októbra 1960 v obci Lanús ako piate dieťa a prvý syn Diega Maradonu st. a Dalmy Salvadory Francovej. Vyrastal v chudobnej štvrti Villa Fiorito na juhu Buenos Aires. Na rozdiel od brazílskej futbalovej legendy Pelého bol Maradona malého až zavalitého vzrastu, pričom mal krátke silné nohy a nízko položené ťažisko, čo sa neskôr ukázalo ako jeho veľká výhoda. Bol ortodoxný ľavák, ale geniálny, nenapodobiteľný a jedinečný. Maradonov talent a obrovské športové úspechy boli však počas jeho kariéry zatienené drogovou závislosťou a to najmä na kokaín.

Roky sa navyše Maradona pohyboval aj v zločineckom podsvetí neapolskej Camorry. Okrem toho bol veľmi aktívny aj v politike, kde podporuje ľavicové ideológie. Bol osobným priateľom Fidela Castra, na ruke mal tetovanie Che Guevaru a uznával venezuelského politika Huga Chavéza. Ženatý bol iba raz. S Claudiou Villafañeovou mal dve deti, Dalmu Nereu a Gianninu Dinoru. Rozviedli sa v roku 2004. Maradona mal aj nemanželského syna Diega Sinagru, ktorý je profesionálnym futbalistom.

 

Zdroj: TASR / AP

Omnoho zaujímavejšia bola jeho futbalová kariéra. Už keď mal 10 rokov, vybrali si ho skauti klubu Argentinos Juniors, kde ako 16-ročný debutoval v lige. Po piatich rokoch prestúpil do Boca Juniors a hneď v prvej sezóne získal argentínsky titul a začala sa jeho hviezdna kariéra. Po MS 1982 prestúpil do FC Barcelona za vtedy rekordných 5 miliónov libier. Na Nou Campe však prežíval Maradona ťažké časy. Ochorel na hepatitídu, utrpel ťažkú zlomeninu nohy a často bol v konflikte s prezidentom klubu Josepom Núnezom. Aj preto v roku 1984 prestúpil do Neapola. Za 6,9 milióna libier, čo bol ďalší rekord.

V Taliansku sa Maradona stal futbalovou hviezdou číslo 1. Dvakrát vyhral Seriu A, dvakrát bol druhý, získal Taliansky pohár a v roku 1989 aj Pohár UEFA. K tomu sa stal v roku 1988 najlepším strelcom Serie A. Počas pôsobenia v Neapole sa však prehĺbili jeho osobné problémy s užívaním kokaínu. Od klubu dostal pokutu 70 000 dolárov za meškanie a neúčasť na tréningoch. Potom, ako mu bol udelený 15-mesačný trest, odišiel z Neapola a prestúpil do FC Sevilla, kde strávil 2 roky aby sa nakoniec definitívne vrátil do Argentíny, kde ešte hral za Newell´s Old Boys a Bocu Juniors.

Mimoriadne úspešná bola aj jeho reprezentačná kariéra, v ktorej debutoval ako 16-ročný, pričom prvý gól dal, keď mal iba 19 rokov. Stalo sa tak v zápase proti Škótsku. Na majstrovstvách sveta 1982, kde bola Argentína obhajcom titulu, odohral päť stretnutí. Maradonova veľká reprezentačná chvíľa však prišla o štyri roky v Mexiku po dvoch góloch vo štvrťfinále s Anglickom.

Najmä jeho prvý gól je večnou témou na diskusie a Argentínčana doslova “preslávil”. Opakovaný záber totiž ukázal, že ho dosiahol rukou, no gól napriek tomu platil. Maradona uviedol, že gól bol „trochu Maradonova hlava a trochu božia ruka“. Neskôr uviedol, že ak by mal možnosť zmeniť minulosť a ospravedlniť sa, urobil by to. “Ale gól je vždy gól, Argentína sa aj vďaka nemu stala majstrom sveta a ja som bol najlepší hráč na svete,” vrátil sa k šampionátu v Mexiku.

Kým prvý gól bol kontroverzný, jeho druhý v tomto zápase zvolila FIFA za gól storočia. Maradona si prebral loptu na vlastnej polovici ihriska, obišiel piatich anglických obrancov, brankára Petera Shiltona a strelil jeden z najúžasnejších gólov futbalovej histórie. Napokon po triumfe nad Nemeckom získala Argentína v Mexiku aj titul majstra sveta. V Taliansku 1990 po finálovej prehre s Nemeckom ešte do svojej zbierky pridal striebro. Na svetovom šampionáte sa Maradona predstavil aj v roku 1994 v USA, no tam sa zviditeľnil najmä pozitívnym testom na efedrin.

Po skončení hráčskej kariéry sa stal trénerom. Opäť to však bola kontroverzná epizóda. V roku 2008, keď sa stal reprezentačným trénerom Argentíny, sa ho počas jeho debutu na lavičke proti Škótsku pokúsil jeden z fanúšikov zabiť mačetou práve za gól rukou na MS 1986. Na šampionáte 2010 v Južnej Afrike Argentína prvé štyri stretnutia vyhrala, ale vo štvrťfinále prehrala s Nemeckom 0:4 a Maradona ako reprezentačný tréner skončil.

Pri oslavách šesťdesiatky prezradil jeden z najlepších hráčov futbalovej histórie nesplnené sny, jeden z nich bol mimoriadne úsmevný. “Snívam o tom, že strelím Anglicku ešte jeden gól. Tentoraz pravou rukou,” pobavil odpoveďou Maradona. Celkovo odohral Maradona na klubovej úrovni 588 zápasov a dal 311 gólov. So 115 gólmi bol niekoľko desaťročí najlepším strelcom Neapolu a až v roku 2017 ho prekonal Marek Hamšík. V reprezentácii mal bilanciu 94 stretnutí a 34 gólov.

Smutná správa o smrti legendárneho Diega Armanda Maradonu preto poriadne zasiahla kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie. Veď obaja sa stali klubovými legendami talianskeho SSC Neapol a práve Hamšík prekonal niekoľko neapolských klubových rekordov fenomenálneho Argentínčana. “Zbohom Diego! Odišiel človek, ktorý bol iba jeden na svete. Diego Armando Maradona bol výnimočný hráč, legenda neapolského a svetového futbalu. Je to pre mňa veľký šok. Vedel som, že pred pár týždňami mal ťažkú operáciu. Potešili ma informácie, že ju úspešne zvládol. Často som na neho myslel, bol som presvedčený, že sa z nej zotaví a vráti sa do futbalového života. Bohužiaľ, nestalo sa to. Svoj milovaný futbal, milovaný Neapol bude sledovať z neba,” citoval Hamšíka jeho oficiálny web.

“Nikdy nezabudnem na osobné stretnutie s ním v tréningovom centre Neapola, ako aj na jeho gratuláciu po tom, ako som ho prekonal v počte gólov za Neapol. Pre mňa to bola obrovská česť. Navyše, pri tejto príležitosti som dostal od neho jeho neapolský dres. Bohužiaľ, už sa nestretneme. Zbohom Diego. Rád by som vyjadril jeho celej rodine úprimnú sústrasť,” povedal 33-ročný Hamšík.

V podobnom duchu sú aj všetky reakcie na úmrtie “božského” Diega Armanda Maradonu.

Alberto Fernandez, prezident Argentíny: “Dostal si nás na vrchol sveta. Urobil si nás nesmierne šťastnými. Bol si najväčší zo všetkých. Ďakujeme, že si bol, Diego. Budeš nám chýbať celý život.”

Pelé, legendárny brazílsky futbalista: “Je to smutná správa, keď stratíte priateľa. Nech Boh dá silu jeho rodine. Dúfam, že si spolu zahráme futbal v nebi.”

Gary Lineker, bývalý anglický útočník: “Zasiahla ma správa, že zomrel Diego Maradona. Bol to jednoznačne najlepší hráč mojej generácie a jeden z najlepších futbalistov všetkých čias. Verím, že po požehnanom, ale nepokojnom živote nájde útechu v rukách Božích.”

Michel Platini, bývalý prezident UEFA: “Som veľmi smutný. Nostalgicky spomínam na tú skvelú éru. Diego zanechal stopu aj v mojom živote.”

Vincenzo Spadafora, taliansky minister športu: “Smrť Diega Maradonu je hrozná správa. Bol viac ako šampión, bol futbalový génius, absolútny víťaz.”

Aleksander Čeferin, prezident UEFA: “Nedávno sme boli spolu v kontakte a želal som mu všetko dobré. Je to pre mňa šok. Diego Maradona vynikal, bol futbalový génius a mal veľkú charizmu. V Argentíne bol národný hrdina, svoju krajinu doviedol k titulu majstrov sveta. Stal sa aj večným idolom fanúšikov Neapola. Do histórie sa zapíše ako niekto, kto nadchol množstvo fanúšikov všetkých generácií na celom svete.”

Luigi De Magistris, starosta mesta Neapol: “Maradona je Neapol. Vášeň pre neho tu pozná každý. Maradona zjednotil Neapolčanov po celom svete. Dnes všetci Neapolčania objímajú jeho rodinu s vedomím, že toto objatie sa nikdy neskončí. Pretože to bola skutočná láska. Veľká láska.”

Romário, bývalý brazílsky futbalista: “Môj priateľ je preč. Maradona, legenda! Argentínčan, ktorý si podmanil svet s loptou na nohe, ale aj pre jeho radosť a výnimočnú osobnosť. Už som niekoľkokrát povedal, že zo všetkých, ktorých som videl na ihrisku, bol najlepší.”

Rio Ferdinand, bývalý anglický futbalista: “Môj prvý futbalový hrdina. Málo ľudí dokázalo ovplyvniť toľko generácií ako on. Najväčší, najlepší, herec, charizmatický muž, líder a VÍŤAZ! Jeden z hlavných dôvodov prečo som začal kopať do lopty bolo, že som sa hral na Diega. R.I.P. Diego Armando Maradona.”

Cristiano Ronaldo, portugalský útočník: “Dnes sa musím rozlúčiť s priateľom. Svet sa lúči s večným géniom. Bol jedným z najlepších vôbec. Kúzelník, ktorý nemal konkurenciu. Odchádza príliš skoro, ale zanecháva obrovské dedičstvo. Zostane po ňom prázdno, aké sa nedá nikdy zaplniť. Odpočívaj v pokoji, eso. Nikdy na teba nik nezabudne.”

Lionel Messi, argentínsky útočník: “Diego je nesmrteľný, odišiel od nás, ale nikdy nás neopustí. Je to smutný deň pre všetkých Argentínčanov aj celý svet. Spomínam si na všetky milé momenty, ktoré som s ním zažil. Využívam aj túto príležitosť na vyjadrenie úprimnej sústrasti jeho rodine a priateľom. R.I.P.”

Usain Bolt, bývalý jamajský šprintér” “R.I.P. legenda. #Maradona.”

SSC Neapol, bývalý Maradonov klub” “Navždy. Ciao Diego. Neapol sa rozlúčil s klubovou legendou Maradonom.”

Boca Juniors, argentínsky futbalový klub: “Večná vďaka, večný Diego.”

FC Barcelona, španielsky futbalový klub: “Ďakujeme za všetko, Diego.”

Anglická futbalová asociácia: “Nezabudnuteľný. Zbohom, Diego. Legenda našej hry.”

Argentínska futbalová asociácia: “AFA prostredníctvom prezidenta Claudia Tapiu vyjadruje najhlbšiu ľútosť nad odchodom našej legendy Diega Armanda Maradonu. Navždy zostaneš v našich srdciach.”