Domáce Politika Spoločnosť

Gál odporúča prezidentke, aby udelila milosť Dávidovi Bakovi. Ten po rokoch týrania zavraždil svojho otca

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) odporučil prezidentke SR Zuzane Čaputovej udelenie milosti s primeranou skúšobnou dobou pre Dávida Baka. Ten zavraždil svojho otca, ktorý ho týral. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

 

“Počas skúšobnej doby bude môcť odsúdený preukázať, že jeho skutok bol ojedinelým skratom a je na správnej ceste, stať sa hodnotným a ušľachtilým dospelým mužom,” uviedol Gál. Súd uložil Bakovi trest odňatia slobody vo výške dva roky. Gál považuje trest za spravodlivý, “plniaci individuálnu aj generálnu prevenciu”.

Po zásahu prezidentky Bako do väzenia nenastúpil. Gál hovorí, že rezort spravodlivosti pripravil pre prípad podklady, a teraz je na rozhodnutí prezidentky, či Bakovi udelí milosť. “Žiadosti o milosť nemusí vyhovieť, trest môže zmierniť alebo ho môže úplne odpustiť,” podotkol minister.

Dávid Bako a jeho mama boli týraní svojím otcom. Ako sedemnásťročný svojho otca zavraždil a sám sa po skutku prihlásil na polícii. Súd ho v decembri 2019 uznal za vinného zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy. Za to mu bol uložený trest odňatia slobody na dva roky, vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.