Domáce Politika Top

Galko bez koalície funkciu istú nemá. Neprijateľný je nielen pre Fica

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Isté nemá zatiaľ nič. Strana SaS na včerajšom rokovaní republikovej rady, ktoré sa natiahlo neskoro do noci, rozhodla, že ich nominantom na post podpredsedu parlamentu bude Ľubomír Galko. Vo funkcii má nahradiť zvolenú europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Liberáli bývalého ministra obrany uprednostnili pred druhou adeptkou Janou Kiššovou. Galka teraz musí na post ešte schváliť plénum Národnej rady. Potrebovať na to bude aj hlasy koalície. S jeho nomináciou však podľa našich informácií nie sú spokojní ani všetci členovia SaS.

 

Strana SaS sa rozhodla siahnuť po zakladajúcom členovi a podpredsedovi strany, a to aj napriek tomu, že s Galkom je spätá kauza odpočúvania z čias, keď riadil rezort obrany. „Ďakujem za prejavenú dôveru členom Republikovej rady SaS. V prípade zvolenia som pripravený vykonávať funkciu podpredsedu parlamentu zodpovedne a pristúpiť k nej s plnou vážnosťou a pokorou,“ uviedol Galko. Pravdou však je, že pozíciu ešte istú nemá. Podľa rokovacieho poriadku “podpredsedu Národnej rady volí Národná rada v tajnom hlasovaní nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov.” V parlamente tak musí za jeho nomináciu zdvihnúť ruku minimálne 76 poslancov zo 150. Opozícia toľko hlasov nemá, potrebuje teda, aby zaň zahlasovali aj nejakí poslanci koalície.

K podpredsedom parlamentu Andrejovi Hrnčiarovi, Bélovi Bugárovi a Martinovi Glváčovi možno pribudne Ľubomír Galko. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Koalícia zatiaľ nie nehovorí, ale ani áno 

Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD sa zatiaľ ku Galkovej nominácii jednoznačne nevyjadrila. Práve sociálni demokrati minulý rok iniciovali rokovanie, na ktorom chceli Galka zbaviť členstva vo výbore na kotrolu činnosti NBÚ kvôli kauze odpočúvania. Výber liberálov preto za najšťastnejší nepovažujú. “Dúfal som, že bude lepšia nominácia zo strany SaS,” povedal podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž, podľa ktorého by bola bezpochyby vhodnejšou kandidátkou Jana Kiššová. Podľa Číža si je potrebné uvedomiť zodpovednosť, ktorá je s funkciou podpredsedu parlamentu spojená a nebrať  ju ako priestor na konfrontáciu. “A tým som si pri pánovi Galkovi nie istý,” tvrdí. To, ako sa v tajnej voľbe zachová poslanecký klub Smeru-SD, zatiaľ nevie. Záležitosťou sa budú zaoberať. “V konečnom dôsledku je to miesto opozície,” uviedol.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico zasa vyjadril názor, že “SaS sa musela zblázniť .” Právo opozície na obsadenie postu  podpredsedu parlamentu rešpektuje, avšak nemal by ho zastávať Galko. “Sám hovorím ako individuálna osoba, ako poslanec, že tento človek v živote hlas odo mňa nedostane a budem viesť poslanecký klub k tomu, aby opozícia predložila iný návrh,” citovali Fica Hospodárske noviny. 

Galkovi povedal nie aj poslanec Smeru-SD Erik Tomáš. “Rešpektujem právo opozície obsadiť jeden post podpredsedu parlamentu. Ale pokiaľ bude trvať na Ľubomírovi Galkovi ja ho voliť určite nebudem,” uviedol Tomáš. Podľa neho kvôli škandálu s odpočúvaním už nemal byť Galko v politike vôbec, nieto ešte kandidovať na takýto post.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko nomináciu SaS berie na vedomie. To, či ho jeho strana aj podporí však zatiaľ nepovedal. Témou sa majú národniari zaoberať budúci týždeň na poslaneckom klube.

Podporu pre Galka zatiaľ nevylúčil Bugárov Most-Híd. Podľa nich právo na personálne obsadenie jedného z postov podpedsedov Národnej rady patrí SaS. “Voči rozhodnutiu predsedníctva SaS v Moste-Híd výhrady nemáme, o výsledku rozhodnú poslanci v tajnej voľbe,” uviedli.  Ako povedal podpredseda parlamentu za Most-Híd Andrej Hrnčiar, nomináciu nemá problém akceptovať a nevylúčil ani, že bugárovci Galkovi v tajnej voľbe hlas dajú.

Ľubomír Galko má vo funkcii nahradiť Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V opozícii každý za seba

Istú podporu vyjadril Galkovi predseda opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. “To miesto patrí opozícii, konkrétne SaS a my rešpektujeme ich rozhodnutie,” uviedol.

Rozhodnutie SaS rešpektuje aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Na otázku, či poslanecký klub OĽaNO Galka podporí, uviedol, že “by bolo smutné, ak by sme sabotovali rozhodnutie nášho najbližšieho partnera v opozícii.” 

Na druhej strane hlasy Ľubomírovi Galkovi určite nedajú poslanci Kotlebovej ĽS NS. Podľa podpredseda strany Milana Uhríka ich poslanecký klub má na to politické aj osobné dôvody. “Pán Galko je diskreditovaná osoba namočená v takých kauzách ako je odpočúvanie,” uviedol. Za o niečo vhodnejšiu by považovali nomináciu Jany Kiššovej.